Zavřít reklamu

Někdo ten krok nevnímá jako pozitivní, jiní se z něho radují. Minimálně v tom ohledu, že je v České republice více uživatelů Android zařízení, jak iPhonů, měli bychom z toho profitovat i my. S největší pravděpodobností totiž budou mít iPhony 15 USB-C a je to škoda. Ne tedy, že se tohoto standardu dočkáme, ale že jsme se jej nedočkali už dávno. 

Kdyby nezasáhla EU, pravděpodobně bychom zde byli s Lightningem na věčné časy. I když tedy není každý krok nařízený shora tím pozitivním, o tomto to prohlásit lze. USB-C vládne světu a bylo tomu tak ještě před samotným nařízením EU, protože Android se na něho spoléhá výhradně, platí to i o jiných elektronických zařízeních, ať už sluchátcích, tabletech (i v případě iPadů), Bluetooth reproduktorech a všeho ostatního.

Jeden standard planetu nezachrání, my ale ušetříme 

USB-C má navíc oproti Lightningu jen samá pozitiva, a to díky tomu, že Apple na Lightning od jeho představení nesáhl. Do jisté míry si tak za jeho smrt může i sám. Nejen jeho naprostou ignorací, ale i tím, že jej v podstatě odstřihl z iPadů, kdy jím nabíjíme jen iPhony, AirPody a příslušenství, což prostě nedává smysl. Sám Apple si to měl uvědomit dřív, než mu to vůbec nařídila EU, že tímto musíme mít zákonitě více kabelů, abychom nabili jeho všechny produkty. A to právě není žádoucí – z uživatelského pohledu ani toho ekologického a finančního.

Společnost měla ideální příležitost k tomu zbavit se Lightningu a přejít na USB-C už dávno v minulosti. V roce 2015 totiž představila 12“ MacBook, který určil designový směr budoucím přenosným počítačům Applu. Udělat tak hned by mohlo být složité, ale přejít o rok či dva později už by nikoho nezarazilo. V tu dobu bylo u Android zařízení nejrozšířenější microUSB, takže by jej tímto Apple jasně předběhl. Místo toho vesele inkasoval z MFi programu. 

Do jisté míry se to ale sešlo poměrně nešťastně. 30pinový konektor byl obrovský a nepraktický, a právě jeho Lightning v iPhonu 5 nahradil. Jenže USB-C přišlo vzápětí, a pro Apple nemělo smysl se svého konektoru hned zbavovat. Pokud budeme shovívaví, měl smysl ještě dokud jej společnost používala v iPadech, a to bezvýhradně. Jakmile přišel první s USB-C, Lightning měl jít do křemíkového nebe.

mpv-shot0279

Apple si vždy zakládal na jednoduchém používání svých produktů, ale touto schizofrenií v konektorech a kabelech nám pěkně zavařil. Sama společnost ale asi neví, co vlastně chce. Právě po roce 2015 u MacBooků zahodila MagSafe a nahradila jej jen USB-C, abychom zde MagSafe měli z nějakého důvodu zpět, přičemž je jedno MagSafe v iPhonech a úplně jiné MagSafe v MacBoocích, i když označení zde máme stejné. Každopádně na podzim už se alespoň jednoho názvosloví snad nadobro zbavíme a budeme žít jen v USB-C světě a trochu tom MagSafe. 

.