Zavřít reklamu

Psalo se 12. září roku 2012 a Apple představil iPhone 5 a spolu s ním také Lightning, tedy digitální sběrnici nahrazující zastaralý, a především rozměrný 30pinový dock konektor. O 10 let později pak řešíme, jestli se s ním nadobro nerozloučíme ve prospěch USB-C. 

Apple svůj 30pinový konektor používal v celé řadě iPodů, obsahovaly jej i iPhony od jeho první generace po iPhone 4S, stejně jako první iPady. V době miniaturizace všeho byl nevyhovující pro své rozměry, a proto jej Apple nahradil 9pinovým Lightningem, který od té doby používaly a stále používají všechny iPhony a i iPady, než u tabletů společnost přesedlala na USB-C. Obsahuje 8 kontaktů a vodivý obal připojený na stíněný, a umí přenášet nejen digitální signál, ale také elektrické napětí. Proto jej také lze použít jak pro připojení příslušenství, tak k napájení.

Oboustranná revoluce 

Jeho jednoznačnou výhodou pro uživatele bylo to, že jej mohl zapojit oboustranně a neřešit tak, kterou stranou musí být vzhůru a kterou dolů. To byl jasný rozdíl oproti miniUSB a microUSB, které používala Androidí konkurence. USB-C přišlo o rok později, tedy na konci roku 2013. Tento standard obsahuje 24 pinů, 12 na každé straně. MicroUSB jich má jen 5.

Lightning je založen na standardu USB 2.0 a dokáže 480 Mbps. Základní datová propustnost u USB-C byla v době jeho uvedení 10 Gb/s. Doba ale postoupila a např. u iPadu Pro Apple říká, že má propustnost už 40 GB/s na připojení monitorů, disků a dalších zařízení (bližší porovnání najdete zde). Ostatně sám Apple se zasloužil o rozšíření USB-C a to tím, že jej začal standardně používat ve svých MacBoocích a to už od roku 2015.

Celé to pak vypadá jako zbytečně nafouknutá bublina a může za to především MFi. Program Made-For-iPhone/iPad/iPod vznikl v roce 2014 a jasně vycházel z použití Lighningu, kdy jej mohli využívat i společnosti třetích stran k tvorbě příslušenství pro iPhony. A Applu z toho plynou nemalé finance, proto se tohoto programu nechce vzdát. Jenže nyní už zde máme i MagSafe, takže se dá klidně říci, že ten by jej mohl zastoupit a Apple by ztráta Lighningu tak nemusela nijak výrazně bolet.

.