Zavřít reklamu

Některá rozhodnutí Applu jsou skutečně zvláštní. Pokud byste měli určit jeden produkt, který dokáže člověka naštvat, jistě to bude klasický pogumovaný Lightning nebo USB-C kabel k nabíjení iPhonů, ale i iPadů a ostatně i AirPodů a dalšího příslušenství. Ale proč jej Apple ještě nevyměnil za lepší variantu, když ji sám nabízí? 

Spolu s představením 24“ iMacu uvedl Apple na scénu i opletený napájecí kabel. Kdyby to bylo jen v případě toho, se kterým budete nabíjet samotný iMac, nemuselo by to být tak zvláštní. Jenže už při pořízení tohoto počítače jste dostali klávesnici a myš nebo trackpad, v jejichž balení byl napájecí kabel vyvedený ve stejné barvě, jako samotný iMac a dané příslušenství, přičemž už se nejednalo o starý známý pogumovaný, ale také ten opletený.

nabíjení

S častým používáním se klasické pogumované kabely Applu skutečně rády lámou, a to zejména v oblasti konektorů, i když tam jsou zesíleny. Setkal se s tím snad každý uživatel iPhonu, který si stejně či dříve musel koupit nový. Kvůli použitému materiálu se také často zamotají. Opletený kabel vše řeší – je odolnější, a také se s sním lépe manipuluje. Tak proč jej Apple nabízí jen k počítačům, protože vyjma iMacu je k dispozici i u nových 14 a 16“ MacBooků Pro a příslušenství, kterými jsou právě Magic Keyboard, Magic Mouse a Magic Trackpad?

Rozdělení na desktop a mobilní zařízení 

Opletený kabel nenajdete u iPhonů, ani u iPadů, nebo Apple Watch. I když společnost vesměs u veškerých produktů přesedlala na USB-C, kdy na druhé straně najdete buď Lightning, USB-C nebo magnetický konektor pro nabíjení Apple Watch, opletení se v žádném z případů nekoná. Jsou to navíc populární produkty, které mají o poznání větší prodeje než jen samotné příslušenství v podobě periferií k Macu. A možná v tom je ten problém.

Když Apple chrlí miliony produktů v podobě telefonů, tabletů a hodinek, tak kdyby měl ke každému přikládat tento nový kabel, pravděpodobně by ho to stálo více peněz. Nebo jen nemá výrobní kapacitu na tyto nové kabely, když historicky přikládal jen ty pogumované a ostatně třeba i sluchátka EarPods. Tím, že opletené kabely také přidává jen k desktopu, se jej možná snaží trochu odlišit od mobilních produktů. Ať tak či onak, poděkovat mu za to nelze. Kdybychom totiž nacházeli v balení produktů právě opletené kabely, rozhodně bychom se za to na společnost nezlobili.

EU a elektronický odpad 

Druhá možnost je ale možná také spojena s kauzou elektronického odpadu. Uvidíme, jestli Apple bude muset přejít na USB-C i ve svých iPhonech, kdy by při takovém kroku mohl provést razantnější změnu právě i ve výměně materiálu kabelu, která mu nyní nemusí dávat smysl, protože by to v případě Lightningu byla práce navíc.

Anebo jakýkoli konektor z iPhonů a iPadů odstraní úplně, čímž by se nějaké opletení u kabelů dodávaných s mobilními zařízeními už řešit nemuselo vlastně vůbec. I když minimálně u iPadu by bylo otázkou, jak dlouho bychom takový stroj museli bezdrátově do plné kapacity jeho baterie vlastně nabíjet. Apple by také musel přijít s nějakou novinkou u Apple Watch, jejichž magnetická nabíječka má samozřejmě také jen pogumovaný kabel. A to ostatně platí i o MagSafe nabíječce pro iPhony 12 a novější.  

.