Zavřít reklamu

V úterý 8. března uvedl Apple v rámci své akce Peek Performance, že právě tento týden vydá aktualizaci operačního systému iOS 15.4. Nakonec nás příliš dlouho nenapínal a učinil tak hned v pondělí, kdy jej doprovodily i systémy iPadOS 15.4, tvOS 15.4, watchOS 8.5 a macOS 12.3. Pro nás se tak ale trochu netypicky stalo už o hodinu dříve. 

Jsme poměrně zvyklí na to, že když Apple uvolní aktualizace svých operačních systémů široké veřejnosti, stane se tak v 19:00 našeho, tedy středoevropského (SEČ), času. Anglické značení je CET – Central European Time, kdy CET odpovídá GMT+1 při běžném času, při posunu na letní čas bude CET = GMT+2 hodiny. GMT (Greenwich Mean Time) je přitom čas na nultém poledníku v Greenwichi (Londýn).

Spojené státy americké jsou ale skutečně rozlehlá země, která prochází několika časovými pásmy, a to konkrétně šesti. Nehledě na to, kolik hodin je Cupertinu a kolik v New Yorku, i v USA probíhá změna času z letního na zimní a obráceně podobně, jako je tomu u nás. Nicméně pořád platí, že podobně a nikoli stejně.

K posunu z letního na zimní čas dochází v USA první neděli v listopadu, ze zimního času na letní pak dochází druhou neděli v březnu. Letos tomu tedy bylo 13. března 2022, jenže u nás ke změně času dojde až 28. března, což způsobilo právě onen rozdíl v čase distribuce systému, kdy jsme se dočkali už o hodinu dříve.

V Cupertinu, tedy sídlu společnosti Apple, přitom byla distribuce uvolněna v pro společnost typický čas, a to 10 hodin dopoledne. Aktuální hodnota tamního času je totiž SEČ -8 hodin a GMT –7 hodin. Za dřívějším uvolněním aktualizací tedy není třeba hledat nic jiného než právě prostou změnu času. I když Apple poslední dobou značně mění své zažité postupy, operační systémy tedy vydal v pro něho zcela klasický čas. 

.