Zavřít reklamu

V pátek téměř po dvouměsíčním čekání zamířil na pulty zahraničních i tuzemských obchodů nejdiskutovanější smartphone letošního roku – iPhone X. Jak se samotný Apple nechal krátce po premiéře slyšet, desítkový iPhone má za úkol na dalších deset let nastavit směr, jakým se budou jablečné telefony ubírat. Jaký ale ve skutečnosti iPhone X je? Působí při běžném používání skutečně tak výjimečně a jsou jeho funkce, zejména pak Face ID, doopravdy přelomové? Podávat na tyto otázky odpovědi je ještě brzy, ale první dojmy z telefonu už v redakci po dvou dnech používání máme, a tak si je pojďme shrnout.

iPhone X je bezesporu nádherný kus technologie a ihned po vybalení vám padnou do oka jeho skleněná záda i lesklé hrany z nerezové oceli, které se dokonale přelévají v displej. Samotný OLED panel hraje všemožnými barvami tak sytě, že se okamžitě zalíbí, nemluvě o minimálních rámečcích, díky kterým máte pocit, že v ruce držíte prakticky jenom displej a vychutnáváte si dokonale ostrý obraz.

IMG_0809

Dvě vady na kráse ale přeci jen panel má. Tím prvním není pochopitelně nic jiného, než kontroverzní výřez ukrývající přední TrueDepth kameru spolu s celým zástupem senzorů potřebných pro Face ID. Na výřez si lze zvyknout poměrně snadno a rychle, ale jednoduše jím přicházíte o některé prvky, u kterých jste byli zvyklí, že je máte neustále na očích. Z horního řádku musel pryč indikátor zobrazující zbývající kapacitu baterie v procentech a bohužel ani v nastavení už není volba, skrze kterou byste jej aktivovali. Procenta je ale naštěstí možné zobrazit, stačí jen stáhnout z pravého horního rohu ovládací centrum, kdy se ukáže starý dobrý panel včetně všech ikon (například i Bluetooth, zámek rotace atd.)

Druhou vadou na kráse je zažloutlá bílá (i s deaktivovanou funkcí True Tone), která na sebe upozorní hned po vybalení telefonu z krabičky a prvním zapnutí. Bohužel OLED panely nikdy neuměly zobrazit tak dokonalou bílou jako LCD a ani Apple se svým Super Retina HD displejem nedokázal tento fakt zvrátit. Jako kompenzaci však dostáváme dokonalou černou a mnohem sytější a věrnější zbylé barevné spektrum.

Od prvního modelu ikonické hlavní tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku je tatam a na scénu tak přispěchala gesta. Nicméně ta fungují skvěle, a naopak mnohdy usnadňují a urychlují práci s telefonem. S pochvalou od nás odchází především gesto pro rychlé přepnutí do jedné z vedlejších aplikací, kdy jen stačí přejet zprava doleva (nebo naopak) po dolní hraně displeje a vmžiku jste za doprovodu ladné animace přepnuti do jiné aplikace.

Ruku v ruce s absenci domovského tlačítka zmizelo i Touch ID. Nikam se však nepřemístilo, bylo totiž plně nahrazeno novou ověřovací metodou – Face ID. Autentizace za pomoci obličeje může v prvních okamžicích vyvolat nedůvěru, ale Apple zde odvedl skvělou práci. U Face ID si konečně zase můžeme zopakovat proslulou větu Steva Jobse – „Prostě to funguje.“ Ano, Face ID skutečně funguje, a to za každých okolností – venku, za běžného světla, uvnitř při umělém světle, v absolutní tmě, s brýlemi, dokonce i se slunečními, s čepicí, se šálou, prostě vždy. V tomto směru tedy není potřeba se nikterak obávat.

IMG_0808

Je tu ale i druhý pohled na Face ID, a to z hlediska praktičnosti. Zatím je asi brzy přicházet s finálními verdikty, ale jednoduše řečeno – Face ID vám používání telefonu usnadní jen minimálně. Ano, je skvělé se jen podívat na displej, nic neudělat a on se sám okamžitě odemkne, přičemž ukáže vám obsah notifikací, který je pro ostatní skrytý. Jenže když máte telefon na stole a musíte ho pro používání buďto zvednout před obličej nebo se nad něj naklonit, už tak nadšeni nebudete. Podobný problém nastane například ráno v posteli, když ležíte na boku a máte část obličeje zabořenou do polštáře – Face ID vás jednoduše nepozná.

Na druhou stranu nabízí iPhone X díky Face ID i příjemná vylepšení. Pokud vám například někdo volá a vy se podíváte na displej, vyzvánění se okamžitě ztlumí. Podobně pak Face ID systému řekne, že se telefonu věnujete i v momentě, kdy se nedotýkáte displeje a jen si něco čtete – v takovém případě nikdy nezhasne displej. Jsou to drobná vylepšení, je jich málo, ale potěší a doufejme, že v budoucnu Apple přispěchá i s dalšími.

Jak tedy iPhone X po 48 hodinách používání zhodnotit? Až na drobné mouchy zatím skvěle. Stojí však za ty peníze? To je otázka, na kterou by si měl určitě odpovědět každý sám. iPhone X je skvělý telefon a má rozhodně čím uchvátit. Pokud vás technologie baví a chcete mít každý den ve svých rukou futuristický technologický kousek, pak vás iPhone X určitě neklame.

.