Zavřít reklamu

V pátek téměř po dvouměsíčním čekání zamířil na pulty zahraničních i tuzemských obchodů nejdiskutovanější smartphone letošního roku – iPhone X. Jak se samotný Apple nechal krátce po premiéře slyšet, desítkový iPhone má za úkol na dalších deset let nastavit směr, jakým se budou jablečné telefony ubírat. Jaký ale ve skutečnosti iPhone X je? Působí při běžném používání skutečně tak výjimečně a jsou jeho funkce, zejména pak Face ID, doopravdy přelomové? Podávat na tyto otázky odpovědi je ještě brzy, ale první dojmy z telefonu už v redakci po dvou dnech používání máme, a tak si je pojďme shrnout.

iPhone X je bezesporu nádherný kus technologie a ihned po vybalení vám padnou do oka jeho skleněná záda i lesklé hrany z nerezové oceli, které se dokonale přelévají v displej. Samotný OLED panel hraje všemožnými barvami tak sytě, že se okamžitě zalíbí, nemluvě o minimálních rámečcích, díky kterým máte pocit, že v ruce držíte prakticky jenom displej a vychutnáváte si dokonale ostrý obraz.

IMG_0809

Dvě vady na kráse ale přeci jen panel má. Tím prvním není pochopitelně nic jiného, než kontroverzní výřez ukrývající přední TrueDepth kameru spolu s celým zástupem senzorů potřebných pro Face ID. Na výřez si lze zvyknout poměrně snadno a rychle, ale jednoduše jím přicházíte o některé prvky, u kterých jste byli zvyklí, že je máte neustále na očích. Z horního řádku musel pryč indikátor zobrazující zbývající kapacitu baterie v procentech a bohužel ani v nastavení už není volba, skrze kterou byste jej aktivovali. Procenta je ale naštěstí možné zobrazit, stačí jen stáhnout z pravého horního rohu ovládací centrum, kdy se ukáže starý dobrý panel včetně všech ikon (například i Bluetooth, zámek rotace atd.)

Druhou vadou na kráse je zažloutlá bílá (i s deaktivovanou funkcí True Tone), která na sebe upozorní hned po vybalení telefonu z krabičky a prvním zapnutí. Bohužel OLED panely nikdy neuměly zobrazit tak dokonalou bílou jako LCD a ani Apple se svým Super Retina HD displejem nedokázal tento fakt zvrátit. Jako kompenzaci však dostáváme dokonalou černou a mnohem sytější a věrnější zbylé barevné spektrum.

Od prvního modelu ikonické hlavní tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku je tatam a na scénu tak přispěchala gesta. Nicméně ta fungují skvěle, a naopak mnohdy usnadňují a urychlují práci s telefonem. S pochvalou od nás odchází především gesto pro rychlé přepnutí do jedné z vedlejších aplikací, kdy jen stačí přejet zprava doleva (nebo naopak) po dolní hraně displeje a vmžiku jste za doprovodu ladné animace přepnuti do jiné aplikace.

Ruku v ruce s absenci domovského tlačítka zmizelo i Touch ID. Nikam se však nepřemístilo, bylo totiž plně nahrazeno novou ověřovací metodou – Face ID. Autentizace za pomoci obličeje může v prvních okamžicích vyvolat nedůvěru, ale Apple zde odvedl skvělou práci. U Face ID si konečně zase můžeme zopakovat proslulou větu Steva Jobse – „Prostě to funguje.“ Ano, Face ID skutečně funguje, a to za každých okolností – venku, za běžného světla, uvnitř při umělém světle, v absolutní tmě, s brýlemi, dokonce i se slunečními, s čepicí, se šálou, prostě vždy. V tomto směru tedy není potřeba se nikterak obávat.

IMG_0808

Je tu ale i druhý pohled na Face ID, a to z hlediska praktičnosti. Zatím je asi brzy přicházet s finálními verdikty, ale jednoduše řečeno – Face ID vám používání telefonu usnadní jen minimálně. Ano, je skvělé se jen podívat na displej, nic neudělat a on se sám okamžitě odemkne, přičemž ukáže vám obsah notifikací, který je pro ostatní skrytý. Jenže když máte telefon na stole a musíte ho pro používání buďto zvednout před obličej nebo se nad něj naklonit, už tak nadšeni nebudete. Podobný problém nastane například ráno v posteli, když ležíte na boku a máte část obličeje zabořenou do polštáře – Face ID vás jednoduše nepozná.

Na druhou stranu nabízí iPhone X díky Face ID i příjemná vylepšení. Pokud vám například někdo volá a vy se podíváte na displej, vyzvánění se okamžitě ztlumí. Podobně pak Face ID systému řekne, že se telefonu věnujete i v momentě, kdy se nedotýkáte displeje a jen si něco čtete – v takovém případě nikdy nezhasne displej. Jsou to drobná vylepšení, je jich málo, ale potěší a doufejme, že v budoucnu Apple přispěchá i s dalšími.

Jak tedy iPhone X po 48 hodinách používání zhodnotit? Až na drobné mouchy zatím skvěle. Stojí však za ty peníze? To je otázka, na kterou by si měl určitě odpovědět každý sám. iPhone X je skvělý telefon a má rozhodně čím uchvátit. Pokud vás technologie baví a chcete mít každý den ve svých rukou futuristický technologický kousek, pak vás iPhone X určitě neklame.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Nevím jak ostatním, ale mě se zdá, že to zbarvení do žluta děla true tone nebo se pletu? Jelikož po jeho vypnutí vypadá bílá mnohem lépe.

  Co říkáte na srovnání rychlostí iPx a Samsung Note 8 viz video: https://youtu.be/sI1YELmjh9g
  Jsem docela překvapen rychlostí androidu. Vypadá to, že opravdu začíná být konkurenceschopný hlavně v everyday-use testu, kde je dokonce rychlejší. Předpokládám, že iPx nebude tak rychlý jako iP 8 například vzhledem k většímu rozlišení.

  Samozřejmě musíte brát v potaz, že Note 8 má více jáder a taky ten procesor toho nemá tolik ke spracování. X je sice vlajková loď, ale ve finále je to nejpomalejší model, protože musí neustále spracovávat data z True Depth kamery, taky musí být neustále připraven na zvolání „hey Siri“ (a jiné), co procesor u Note 8 trápit nemusí :) Tím nechci tvrdit, že je Note 8 horší, podle mě je to velice povedený mobil jak na straně dizajnu, tak i výkonu. Samozřejmě všichni víme, že se u Andoidu, pokud mu dáváte opravdu zabrat, můžou časem objevit problémy se spomalením a zasekáváním co u iOS nehrozí.

  Zatímco Note 8 musí zpracovat větší displej s jemnějším rozlišením, Android na OK Google, … atd……

  To je pouze urban story, jak se Android „zasekává“ a iOS ne. Pro ty co přání je otcem myšlenky. O „zasekávání“ iOS se toho dá dohledat na netu spoustu. Osobně mám takhle naprosto nepoužitelnej iPad Mini, ale kašlu na něj. Nahradil mi ho Note 8, tak ho stejně nepoužívám. Navíc S Pen je prostě bomba.
  Přítelkyně si celej den maluje a ja mám klid ??

  smutné
  pritelkyne sa hraje so mnou , nie s telefonom
  ty tak trepeš až si sa sam zamotal do svojich chujovín

  Když trepem chujoviny, tak ti jistě nedá problém je vyvrátit. Bohužel tvoje mentální schopnosti to neumožnují, jinak to jistě s chutí uděláš. Takhle se jen ztrapňuješ sám.

  O tom co se děje doma s tvojím „dvoucentimetrákem“ se poděl na nějakém vašem serveru a nám sem nelez. Jo vy žádnej pořádnej nemáte, tak se pořád v diskusích vtíráte na české ???

  Zdravím, uvažuji o koupi a zajimal by me vas nazor. Myslite si že iphone x je o dost lepsi nez iphone 8 plus? Nehlede na cen. Díky za každy nazor budu prechazet z iphone 6 plus

  Do pátku jsem měl 7 a čekal jsem na Xko, proto jsem přeskočil 8. V pátek jsem si X koupil a natěšený ho přinesl domů. A v sobotu si šel koupit 8:-). Hlavní důvody: 1) telefon je o dost těžší než 7 resp. 8, neměl jsem dobrý pocit resp. jsem se neustále bál, že mi spadne. 2) je sice jen nepatrně větší, snad o půl centimetru, ale palcem jsem nedosáhl nahoru na spuštění ovládacího centra. 3) Face ID překvapivě fungovalo bez problémů, ale nechápu jeho smysl resp. výhodu. Touch ID mi připadá praktičtější. Prostě mi ten telefon nepřišel z uživatelského hlediska lepší. Pro technologické nadšence asi super, pro normálního uživatele spíše komplikace.

  shrnuti dobry, ale osobne bych delal zavery v kupovani 8micky isto Xka az treba po 14ti dnech od pouzivani, ne po 24ech hodinach. Na novy technologie si clovek vzydycky musi chvili zvykat, a budto to jde anebo to nejde, ale musi se tomu dat cas. Samozrejme je to individualni a tak, ja Xko bohuzel jeste namam, nestacil jsem chytit prvni vlnu, ale doufam ze si pro osmicku potom misto neho nepujdu.. :)

  Asi máš pravdu, ale je to o tom, že když něco kupuju, měl bych subjektivně být přesvědčen, že to je krok vpřed. Pro někoho kdo měl plusko asi bez problémů, ale pro mně co byl zvyklý na menší a lehčí telefon, je to problém. Ale je to všechno subjektivní, každý to má jinak.

  Já bych šel do Xka, přecházel jsem z 6S Plus a nemůžu si stěžovat, rychlost je neuvěřitelná (bohužel nemůžu porovnat s 8), velikost je příjemná, hmotnost mě potěšila, těžký telefony mi nevadí, právě naopak, aspoň o nich vím, face id je super, lepší než touch id, tam jsem měl problémy s mokrýma rukama, nebo moc suchýma, takhle to jen zvednu a okamžitě se odemče

  Mně se X hodně líbí. Mám jen dvě výhrady. OLED v podání Applu mě nijak neoslnil. Kvalita mi přijde naprosto srovnatelná s LCD z předchozích modelů, nepozoruju téměř žádný rozdíl. Což je docela zarážející s ohledem na to, jak výrobu X prodražil. A druhá věc, po třech letech používání Plus modelů mi přijde X hodně titěrný. Pokud příští rok vyjde nějaký X Plus, jdu okamžitě do něj. Jinak se mi líbí velikost displeje, ovládání gesty mi přijde intuitivnější, FaceID rychlejší a spolehlivější než TouchID a design super (měl jsem 6 Plus a ten byl kvůli gumovým pruhům na zádech opravdu ošklivý). Celkově jsem hodně spokojený.

  Jako jsem z něho nadšenej, ale zarazila mě jediná věc. Proč Apple neumožní posílat animoji na jiný telefony než zase iPhoneX? To z toho dělá nepoužitelnou věc. Na to jak to prezentovali z toho mohli mít tahák na pořizování novýho telefonu (tím že to budou dostávat lidi co nemaj Xko), ale protože to nemůžu nikomu poslat, tak se na to akorát zapomene. To považuju za největší fail, kterej Apple s Xkem udělal. Všechno ostatní je super.

  Může mi někdo poradit, mám iPhoneX a když mi někdo zavolá, tak mě špatně slyší, ale já ho slyším dobře (signál plný, telefon nabitý). Co mám stím dělat? Děkuji za odpověď. Milan

celý text

Čtěte více.