Zavřít reklamu

Jedním z největších upgradů letošní generace iPhonů má být přechod z Lightning portů představených spolu s iPhony 5 na modernější USB-C, které v současnosti používají MacBooky, iPady či třeba nové ovladače k Apple TV. Přestože se tedy dočkáme minimálně zjednodušení nabíjení díky sjednocení nabíjecího portu, poměrně často se v nejrůznějších diskuzních fórech objevují názory, že je přechod na USB-C špatným krokem. Kladů je ale zkrátka tolik, že se o nevýhodnosti přechodu absolutně nedá mluvit. 

Když si odmyslíme univerzálnost USB-C portu a tedy ve výsledku i možnost připojení daleko většího množství nejrůznějšího příslušenství k iPhonům 15 (Pro), hraje USB-C extrémním způsobem do karet jeho rychlost. Řada Pro se má totiž dočkat podpory Thunderbolt 3 standardu, díky čemuž nabídne přenosové rychlosti až do 40 Gb/s. Přitom Lightning zvládá přenášet jen 480 Mb/s, což je oproti Thunderboltu zkrátka směšné. Tuto rychlost sice možná Apple u základních iPhonů 15 ponechá, jelikož jejich USB-C postaví na standardu USB 2.0, jako to udělal u iPadů 10, avšak zrovna u těchto modelů to zřejmě nikomu příliš vadit nebude, jelikož cílová skupina těchto smartphonů zkrátka není taková, aby potřebovala přenášet velké soubory bleskurychle. Proč? Jednoduše proto, že iPhony jsou využívány profesionálními fotografy a kameramany, kteří kvůli snaze mít záběry co nejkvalitnější logicky sahají po řadě Pro, ve které dostanou právě USB-C. Pro ty tedy bude přechod extrémním vysvobozením a zároveň rozvázáním rukou. 

Spousta uživatelů poukazuje v poslední době na to, že by bylo nejlepší, kdyby Apple představil světu iPhone bez jediného portu. Háček je však v tom, že současné technologie zkrátka ještě nejsou na podobné řešení připraveny. Bezdrátové přenosové rychlosti se totiž třeba právě Thunderboltu 3 nerovnají (nebo alespoň ne standardně), což už je samo o sobě velký problém. Ostatně, představte si, že coby fotograf či kameraman potřebujete rychle přenést záznam či fotku z iPhonu do vašeho MacBooku, ale jste zrovna v prostředí, které vám umožňuje bezdrátový přenost v řádu jednotek Mb/s, nebo klidně ještě méně. Zkrátka a dobře, Apple si v tomto směru absolutně nemůže dovolit jít do rizika ve formě nekonzistentního přenosu souborů. Navíc je třeba jedním dechem dodat, že kabelový přenos, potažmo synchronizace kvůli updatům, zálohám a tak podobně je využívána i běžnými uživateli, pro které je chtě nechtě použití kabelu stále přívětivější a jednodušší než řešit cokoliv bezdrátově a tedy opět s rizikem určité nekonzistentnosti v přenosové rychlosti, potažmo celkové funkčnosti. 

Někdo možná bude namítat, že třeba v případě Apple Watch se Apple bezdrátového řešení nebojí, což však není tak úplně pravda. I Watch totiž mají fyzický servisní port, který slouží k připojení speciálního konektoru v servisech pro účely diagnostiky, přeinstalace a tak podobně. Podobné řešení by sice mohl Apple teoreticky nasadit i u iPhonů, ale je třeba položit si otázku, proč by to vlastně vůbec dělal, když jsou uživatelé na kabely zkrátka určitým způsobem zvyklí a navíc je tu riziko oné přenosové nekonzistentnosti, jak je uvedeno výše. Navíc je třeba si uvědomit, že Apple Watch a iPhony jsou typově naprosto jiné produkty a to i z hlediska potenciální chybovosti. Už kvůli určitému servisnímu komfortu je proto logičtější ponechat přístupný port využitelný i uživateli. Chtít tedy po Applu bezportový iPhone je v současnosti zkrátka nesmysl, protože porty zkrátka stále využívány jsou, byť už třeba ne až tak k nabíjení. 

Posledním argumentem ohledně USB-C na iPhonech 15 je ten točící se kolem jejich (ne)odolnosti. Ano, Lightning porty jsou odolné opravdu extrémně a USB-C tedy strkají v klidu do kapsy. Na druhou stranu, i servisní technici se shodují na tom, že aby bylo USB-C poškozeno, je třeba být opravdu nešikovný, počínat si velmi hrubě či mít velkou smůlu. Při standardním používání iPhonu tedy určitě nehrozí riziko toho, že byste vnitřní „packu“ USB-C portu například zlomili či cokoliv podobného. Nebo se vám to snad už u MacBooků povedlo? Vsadíme se, že určitě ne. 

Podtrženo, sečteno – přenosové rychlosti v kombinaci s otevřeností standardu mají bezesporu potenciál posunout iPhony 15 (Pro) výrazně dopředu. Negativ USB-C portu je pak pramálo, ba by se možná skoro až chtělo říci, že vlastně nejsou žádná, budete-li s iPhonem zacházet naprosto standardně. USB-C se tedy opravdu nemá smysl obávat, ale naopak bychom se na něj měli těšit a to třeba už jen proto, že za poslední roky Apple svůj Lightning absolutně nikam neposunul a právě přechod na USB-C může být v tomto směru skvělým impulzem v inovacích. 

.