Zavřít reklamu

Apple letos opět napříč svými operačními systémy výrazně vylepšil také svůj webový prohlížeč Safari. Stejně jako v loňském roce firma při vývoji nové verze Safari opět kladla velký důraz na bezpečnost a soukromí uživatelů, Safari v operačním systému iPadOS 15 ale nabízí také řadu dalších novinek. V tomto článku se společně podíváme na to, jak tyto novinky vypadají ve vývojářské betaverzi iPadOS 15.

Lepší zobrazení

Mezi novinky, kterých si u Safari v iPadOS 15 všimne každý na první pohled, je změna v celkovém vzhledu. Okno aplikace Safari nově zabírá mnohem větší plochu iPadu, přičemž obsah jednotlivých webových stránek má nyní mnohem více prostoru a vypadá podstatně lépe. Adresní řádek získal nový, kompaktnější vzhled, ze skrývatelného postranního panelu lze získat přístup k anonymnímu prohlížení, záložkám, seznamu četby, historii a sdílenému obsahu.

Skupiny karet

Mezi novinky, které Apple představil u Safari ve svých nových operačních systémech, patří možnost vytváření takzvaných skupin karet. Pro přidání karty do skupiny stačí dlouze stisknout adresní řádek, případně klepnout na ikonku se třemi tečkami na jeho pravé straně, a v menu vybrat požadovanou položku. Novou prázdnou skupinu panelů lze vytvořit po klepnutí na ikonku karet v postranním panelu okna prohlížeče. Vytvořené skupiny panelů můžete libovolně pojmenovávat, a vždy budou synchronizovány napříč vašimi zařízeními.

Přizpůsobení vzhledu

Když Apple loni představil svůj operační systém macOS 11 Big Sur, zavedl v něm u prohlížeče Safari bohatší možnosti úpravy vzhledu úvodní stránky. Safari v iPadOS 15 se v některých směrech velmi podobá jablečnému webovému prohlížeči ve verzi pro macOS, a výjimku netvoří ani v této oblasti. Pokud na pravé straně okna Safari v iPadOS klepnete na „+“, zobrazí se vám volby pro úvodní stránku. Můžete určit, jaké prvky se budou na úvodní stránce Safari objevovat, přidat obrázek na pozadí, nebo třeba nastavit synchronizaci této úvodní stránky napříč všemi vašimi zařízeními.

Rozšíření

Řada uživatelů používala u webového prohlížeče Safari ve verzi pro operační systém macOS nejrůznější rozšíření. U operačních systémů iOS a iPadOS ale tato možnost až dosud bohužel chyběla. Vítaná změna přišla s příchodem iPadOS 15, který konečně také nabídne podporu pro rozšíření v Safari. Rozšíření pro Safari lze stáhnout v App Storu, kde tyto doplňky mají svou vlastní samostatnou kategorii. V App Storu na iPadOS se zatím tato kategorie ale neobjevila, ale pokud na svém iPadu s iPadOS 15 spustíte Nastavení  -> Safari, můžete si všimnout, že zde přibyla kolonka Rozšíření. Pokud v této sekci klepnete na tlačítko Další rozšíření, budete přesměrováni k příslušné nabídce.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více