Zavřít reklamu

Od představení nové generace iPhone 15 (Pro) nás stále dělí více než půlrok. I přesto se ale v jablíčkářských kruzích šíří řada úniků a spekulací, které prozrazují možné změny a napovídají, na co se vlastně můžeme těšit. V poslední době se vyrojilo množství zpráv informujících o nasazení výkonnějšího Wi-Fi čipu. Jeho příchod navíc potvrdilo více respektovaných zdrojů a navíc to vyplývá z nově uniklého interního dokumentu. Jablíčkáři ale zrovna dvakrát nadšeni nejsou.

Apple se totiž chystá udělat vcelku zásadní rozdíl a nový čip Wi-Fi 6E, který mimochodem již nasadil do MacBooků Pro a iPadů Pro, má v plánu použít pouze u iPhonu 15 Pro (Max). Základní modely si tedy budou muset vystačit s podporou Wi-Fi 6. Rychlejší a obecně efektivnější bezdrátová síť tak zůstane výsadou dražšího modelu, z čehož fanoušci příliš radost nemají.

Proč se dočkají jen modely Pro

Jak už jsme zmínili výše, jablíčkáři ze současných úniků příliš radost nemají. Apple se totiž chystá podniknout poměrně zvláštní a neočekávaný krok. V první řadě si pojďme ukázat na perspektivu jablečné společnosti. Díky nasazení Wi-Fi 6E pouze do modelů Pro dokáže gigant jednak ušetřit na nákladech, a hlavně může předejít případným problémům s nedostatkem komponentů. Tímto ale jakékoliv „výhody“ končí, obzvláště tedy pro koncové uživatele.

Čeká nás tedy další zvláštní rozdíl odlišující základní modely od verzí Pro. V historii jablečných telefonů totiž gigant nikdy nedělal rozdíly ve Wi-Fi, která je pro zařízení tohoto typu zcela klíčová. Není se proto čemu divit, že jablíčkáři na diskuzních fórech vyjadřují svůj nesouhlas a rozhořčení. Apple nám tak totiž nepřímo potvrzuje, jakým směrem chce pokračovat. Poprask mezi fanoušky totiž způsobilo i nasazení starších čipsetů v případě iPhonů 14 (Pro). Zatímco modely Pro dostaly nový čip Apple A16 Bionic, iPhony 14 (Plus) se musely spokojit s rok starým A15 Bionic. Letos tomu samozřejmě nebude jinak. Na místě je také zmínit, proč jablíčkáři s těmito kroky nesouhlasí. Apple tak své uživatele nepřímo nutí ke koupi modelů Pro, a to především kvůli „umělým rozdílům“. Ostatně proto bude poměrně zajímavé sledovat, s jakými novinkami se základní iPhone 15 (Plus) pochlubí a jak se mu bude následně dařit v samotných prodejích.

iphone 13 domovska obrazovka unsplash

Co je Wi-Fi 6E

V závěru si ještě pojďme posvítit na samotný standard Wi-Fi 6E. Podle výše zmiňovaných spekulací a úniků si s ním poradí pouze až iPhone 15 Pro (Max), zatímco zástupci základní řady si budou muset vystačit s dosavadní Wi-Fi 6. Přitom se jedná o poměrně důležitý posun v oblasti bezdrátové konektivity. Modely Pro díky tomu budou schopné využít plný potenciál novějších routerů pracujících na Wi-Fi 6E, které se právě nyní začínají rozšiřovat. Čím se ale vlastně liší od svého předchůdce?

Routery s Wi-Fi 6E dokážou pracovat již ve třech pásmech – kromě tradičního 2,4GHz a 5GHz tedy přichází s 6GHz. Aby ale uživatel mohl pásmo 6 GHz vlastně využít, potřebuje zařízení s podporou standardu Wi-Fi 6E. Uživatelé se základním iPhonem budou mít jednoduše smůlu. Nyní se už ale pojďme zaměřit na zásadní rozdíly. Standard Wi-Fi 6E s sebou totiž přináší větší propustnost pásma, což následně vyústí v lepší přenosové rychlosti, nižší latenci a vyšší kapacitu. Velice jednoduše by šlo říct, že se jedná o budoucnost na poli bezdrátového připojení. Právě proto bude podivné, že telefon z roku 2023 nebude na něco takového připraven.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.