Zavřít reklamu

Poté, co Elon Musk koupil Twitter, jsou všichni uživatelé sítě vydáni napospas vlastně jen jeho vůli. Meta to tu nespokojenost vnímala, a proto udělala svůj klon Twtitteru, který aktuálně slaví nebývalý úspěch v přívalu nových uživatelů – jenže ne v Evropě, takže ani u nás. Proč? 

Threads se charakterizuje jako konverzační platforma. Původně byla spuštěna ve s100 zemích světa, přčemž během chvíle nalákala na 30 milionů uživatelů, poměrně záhy jich měla na svém kontě už 100. Milionů a toto číslo samozřejmě pořád roste. Ani jeden člověk z tohoto čísla ale nepochází EU – tedy pokud nemá zahraniční účty nebo nevyužívá VPN. Threads totiž není v Evropě, a ani u nás, oficiálně dostupný. Znamená to, že aplikaci nenajdete ani v českém App Storu, ani českém Google Play. 

Proč není Threads dostupný v EU? 

Oficiální vydání platformy v Evropské unii bylo odloženo kvůli regulační nejistotě s ohledem na používání osobních údajů, kolem kterých se zde rojí značné kontroverze. Důvodem je zákon EU o digitálních trzích, který obsahuje i ustanovená pro sdílení uživatelských dat napříč různými platformami a Threads je velice úzce navázán na Instagram, v čemž je ten pes právě zakopaný. Nicméně neznamená to, že se platformy nikdy nedočkáme. Meta aktuálně čeká na schválení od Evropské komise, tedy výkonné složky EU, která může ale také nemusí souhlas udělit. Pokud se tak nestane, bude muset Meta podniknout jisté kroky k nápravě, jinak budeme pořád čekat.

Podle vlastního prohlášení o ochraně osobních údajů aplikace Threads může ta shromažďovat informace o zdraví uživatele, financích, kontaktech, historii vyhledávání, poloze a dalších citlivých datech prostřednictvím digitální aktivity každého z uživatelů. Aplikace může také předávat třetím stranám údaje o sexuální orientaci uživatele, jeho náboženském a politickém přesvědčení, rase a etnickém původu, těle a stavu zaměstnání. Co to znamená? Jednoduše to, že sbírá úplně všechna myslitelná data a nebojí se je předat dál.

Navíc jakmile si uživatel účet Threads vytvoří, nemůže jej smazat, aniž by ztratil také přidružený účet Instagramu. Uživatelé, kteří si chtějí svůj Instagram účet ponechat, mohou deaktivovat pouze svou stránku Threads. Je to ale složité a hodně neprůhledné. Meta nicméně s EU a sdílením uživatelských dat bojuje dlouhodobě a je jen na vás, jak se na tento souboj díváte – tedy jestli fandíte americké Metě nebo evropským uživatelům.

Např. v květnu tohoto roku irský DPC, který reguluje Metu v celé EU, nařídil Facebooku zastavit přenos dat z EU do USA a udělil technologickému gigantovi pokutu rekordních 1,2 miliardy eur za porušení obecného nařízení o ochraně osobních údajů, tedy u nás dobře známého GDPR. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá a tvrdila, že jej DPC „vybral“ navzdory mnoha dalším firmám, které používají podobné procesy migrace dat.

Co z toho všeho plyne? Kdo si počká, ten se dočká. Pokud Threads nutně potřebujete, jsou zde cesty, jak jej získat, je ale třeba tolik chvátat? Víme, jak dopadl Clubhouse, který zaznamenal také velký boom a poté nezájem. Je i otázkou, jak to bude s fenoménem loňského roku BeReal, a i když za Threads stojí Meta, nemusí to nutně znamenat 100% úspěch. Stejně jako uživatelé přicházejí, mohou přece i odcházet.  

Threads v US App Storu

.