Zavřít reklamu

Společnost Meta představila dlouho očekávaný VR headset Meta Quest Pro. Není žádným tajemstvím, že má Meta na poli virtuální reality poměrně velké ambice a očekává, že se časem celý svět přesune do takzvaného metaversu. Ostatně proto každoročně vynakládá obrovské množství peněz na vývoj AR a VR. Aktuálně nejnovějším přírůstkem se tedy stal zmiňovaný model Quest Pro. Někteří fanoušci ale zůstávají zklamaní. Dlouhou dobu se totiž spekuluje o příchodu nástupce Oculus Quest 2, který je vstupním modelem do světa virtuální reality. Namísto toho však přišel high-end headset s poměrně překvapivou cenovkou.

Právě cena je zásadní problém. Zatímco základní Oculus Quest 2 se prodává již od 399,99 $, za Quest Pro si Meta v rámci předprodeje účtuje 1499,99 $. Zároveň je nutné zmínit, že se jedná o cenu pro americký trh, která u nás může pořádně vzrůst. Ostatně stejně je tomu i v případě zmiňovaného Questu 2, který je k dostání za zhruba 13 tisíc korun, což v přepočtu činí přes 515 dolarů. Bohužel cena není jedinou překážkou. Ne nadarmo se totiž můžete setkat s tvrzením, že nový VR headset od firmy Meta je naleštěná bída. Na první pohled se sice tváří výjimečně a nadčasově, ale ve skutečnosti má řadu nedostatků, které bychom u takto drahého produktu vidět rozhodně nechtěli.

Quest Pro specifikace

Pojďme se už ale podívat na samotný headset a jeho specifikace. Tento kousek je vybaven LCD displeji s rozlišením 1800×1920 pixelů a 90Hz obnovovací frekvencí. Pro dosažení nejlepších výsledků zde zároveň nechybí lokální stmívání a technologie kvantových teček pro zvýšení kontrastu. Headset zároveň přichází s daleko lepší optikou zajišťující větší ostrost obrazu. Nesmírně důležitou roli sehrává i samotný čipset. Společnost Meta v tomto ohledu vsadila na Qualcomm Snapdragon XR2, od něhož slibuje o 50 % větší výkon než v případě Oculus Quest 2. Následně zde ještě najdeme 12GB operační paměť RAM, 256GB úložiště a celkově 10 senzorů.

V čem VR headset Quest Pro zcela dominuje, jsou nové senzory pro sledování pohybu očí a tváře. Od nich si Meta slibuje obrovský přísun právě v metaversu, kde virtuální avataři každého uživatele mohou podstatně lépe reagovat a přiblížit tak svou podobu realitě. Například takové pozvednutí obočí či mrknutí se s takovou propíše přímo do metaversu.

Meta Quest Pro
Mítink v Microsoft Teams za pomoci virtuální reality

V čem headset pokulhává

Nyní už ale k tomu zásadnímu aneb proč je Quest Pro častokrát označován za již zmiňovanou naleštěnou bídu. K tomu mají fanoušci hned několik důvodů. Mnoho z nich se pozastavuje například nad použitými displeji. Přestože tento headset cílí na náročnější uživatele a řadí se do kategorie high-end, tak i přesto nabízí displeje využívající poměrně zastaralé LCD panely. Lepších výsledků je sice dosaženo s pomoci lokálního stmívání, jenže ani to nestačí k tomu, aby displej konkuroval například OLED či Micro-LED obrazovkám. To je právě něco, co se očekává především od Applu. Ten již delší dobu pracuje na vývoji vlastního AR/VR headsetu, který by si měl zakládat na podstatně kvalitnějších OLED/Micro-LED displejích s ještě vyšším rozlišením.

Pozastavit se můžeme i nad samotným čipsetem. Přestože od něj Meta slibuje o 50 % vyšší výkon než jaký nabízí Oculus Quest 2, tak je nutné si uvědomit poměrně zásadní rozdíl. Oba headsety spadají do úplně opačných kategorií. Zatímco Quest Pro má být high-end, Oculus Quest 2 je naopak vstupním modelem. V tomto směru je na místě si klást zásadní otázku. Bude oněch 50 % dostačujících? Odpověď nám ale přinese až testování z praxe. Když k tomu všemu ještě přidáme astronomickou cenu, pak je víceméně jasné, že zase tak velkou cílovku mít headset nebude. Na druhou stranu i když 1500 $ v přepočtu činí téměř 38 tisíc korun, tak i přesto se stále jedná o high-end produkt. Podle nejrůznějších úniků a spekulací má AR/VR headset od Applu stát dokonce 2 až 3 tisíce dolarů, tedy až 76 tisíc korun. To nás nutí k zamyšlení, zda je cena Meta Quest Pro skutečně tak vysoká.

.