Zavřít reklamu

Podle různých spekulací plánoval Apple nasadit do iPadu Air OLED displej, tedy displej takové technologie, kterou nyní obsahují iPhony. Jenže nakonec od svých plánů upustil. Neosadí jej dokonce ani displejem technologie mini-LED, kterou aktuálně disponuje jen největší model iPadu Pro. Ve finále to ale tak vadit nemusí. Vše je totiž o ceně. 

Apple u svého iPadu Air uvádí, že disponuje 10,9“ Liquid Retina displejem, tedy displejem s LED podsvícením s technologií IPS. Rozlišení pak má 2360 × 1640 při 264 pixelech na palec. Pro srovnání nově představený iPad mini 6. generace má 8,3“ displej také s LED podsvícením a technologií IPS a rozlišením 2266 × 1488 při 326 pixelech na palec.

Aktuální špičku tedy představuje 12,9“ iPad Pro, který disponuje Liquid Retina XDR displejem s mini-LED podsvícením, tedy 2D soustavou podsvícení s 2 596 lokálními zónami tlumení. Jeho rozlišení je 2732 × 2048 při 264 pixelech na palec. I on pak jako nové iPhony 13 Pro nabídne technologii ProMotion.

 

Z hlediska ceny to nemá smysl 

Jenže v tomto případě se jedná o profesionální zařízení, jehož cena startuje na 30 990 Kč, oproti tomu iPad Air stojí v základní konfiguraci 16 990 Kč a iPad mini 14 490 Kč. Pokud bychom uvažovali o tom, že by model Air dostal OLED displej, razantně by to navýšilo jeho cenu, čímž by se přiblížil modelu Pro, jehož 11“ varianta aktuálně startuje na 22 990 Kč. A zákazníkům by to samozřejmě nedávalo smysl, proč si nekoupit spíše technologicky vyspělejší a profesionální model.

Představení iPadu Pro s mini-LED displejem:

Se zprávou o tomto záměru přišel uznávaný analytik Ming-Chi Kuo, který má podle webu AppleTrack 74,6% úspěšnost svých předpovědí. Zmiňuje i, že měl Apple obavy o kvalitu takto velkého OLED panelu. Oproti tomu technologii mini-LED už má společnost vyzkoušenou. Její osazení do iPadu Air by ale zase znamenala „zbytečné povýšení“ modelu určeného střední třídě.

Rozdíly mezi OLED a mini-LED 

OLED panelů se tedy aktuálně nedočkáme v žádném z iPadů. Místo toho mini-LED displejem budou příští rok disponovat všechny nově představené iPady Pro, model mini a Air si pak i nadále zachovají své LCD. Je to škoda, protože LCD displej je ze všech zmíněných nejnáročnější na baterii zařízení. OLED panel umí černou zobrazovat skutečně jako černou – to jednoduše proto, že pixely, na kterých je černá barva, jsou jednoduše vypnuté. Každý pixel je zde totiž vlastním zdrojem světla. Např. v iPhonech s OLED displejem a tmavým režimem tak dokážete účinně šetřit baterii zařízení.

Mini-LED pak zase rozsvěcuje pixely po zónách podle toho, kde se zobrazuje nějaký obsah, a ostatní zóny nechává vypnuté – tím pádem tyto zóny nepotřebují podsvícení a nečerpají tak energii baterie. Jedná se tedy o jakýsi mezikrok mezi LCD a OLED. Má to ale jednu nevýhodu, čímž jsou možné artefakty, a to zejména kolem tmavých objektů. Čím více zón je pak v displeji obsaženo, tím se toto více eliminuje. I když jich má 12,9“ iPad Pro 2 596, tak je např. při startování systému kolem loga společnosti znatelný „halo“ efekt. 

.