Zavřít reklamu

V posledních měsících se internetem hned několikrát prohnaly informace o tom, že Apple údajně pracuje na chytrém displeji pro ovládání HomeKitu a potažmo dalších služeb v domácnosti. Ač by podobný produkt udělal zrovna mě osobně velkou radost, protože HomeKit v našem bytě ve velkém využíváme, zcela upřímně jsem přesvědčen o tom, že se jej nikdy nedočkáme a to hned z několika důvodů, které Apple svým způsobem ukazuje dlouhodobě. 

Myšlenka chytrého displeje, který si někam připnete a pak přes něj budete moci jednoduše ovládat chytrou domácnost je sice na jednu stranu skvělá, na druhou stranu se však tak nějak nedokážu zbavit dojmu, že tu něco takového už prostě je. A právě to je prvním důvodem, proč realizaci tohoto projektu moc nevěřím. Nedokážu si totiž tak úplně představit, že by Apple ve snaze představit produkt cílící na fanoušky smart home prostě jen osekal iPad, protože co jiného by tento displej byl než právě iPad osekaný o spoustu hardwarových a softwarových funkcí. Ten lze přitom pro tyto účely využívat plnohodnotně již nyní. Na eBay i jiných tržnicích není problém sehnat nejrůznější držáky s integrovaným nabíjením, kterými si lze iPady uchytit de facto kamkoliv a mít je neustále zapnuté právě pro účely ovládání smart home. 

S předešlým bodem jde ruku v ruce i další důvod, proč dle mého displej nedorazí a tím je cena. Co si budeme povídat, Apple produkty levné zkrátka nejsou (tím spíš v dnešní době) a jen stěží si lze proto představit, že by Apple ukázal osekaný iPad na cenu, která by dávala smysl. Jinými slovy, Apple by musel u displeje nasadit takovou cenovku, aby si uživatelé neřekli, že si raději nějakou tu stovku či tisícovku připlatí a koupí si plnohodnotný iPad, který budou využívat stejně jako chytrý displej a v případě potřeby jej využijí do jisté míry i jako klasický iPad. Cenovka základního iPadu je přitom navíc stále relativně nízko, což Applu příliš mnoho prostoru na její „podstřelení“ nedává. Ano, 14 490 Kč za základní iPad není vyloženě málo, ale ruku na srdce – za tuto cenovku dostanete plnohodnotné zařízení s plnohodnotným OS, na kterém jde dělat takřka totéž, co na iPhonu či na Macu. Aby tedy dával displej pro ovládání domácnosti smysl, musel by Apple jít s cenou – troufnu si říci – o dobrou třetinu až polovinu níž, což si lze představit jen stěží. Vždyť i samotný vývoj spolkne nemalé peníze a navíc je už nyní jasné, že prodeje podobného produktu by nebyly nějak valné. 

Kdybychom se pak na celou situaci kolem smart home a Applu podívali z trochu jiného úhlu, zjistili bychom, že je sice pravda, že se jeho focus na tento segment postupem času zvyšuje, avšak zcela upřímně se bavíme o zvyšování velmi pomalém. Vždyť co Apple za poslední roky pro chytrou domácnost udělal? Že přepracoval aplikaci Domácnost je sice pravda, ale to do jisté míry jen proto, že potřeboval designově své nativní aplikace sjednotit. Navíc do ní kromě designu nepřidal takřka nic nového. Kdybychom se pak podívali na ovládání HomeKitu třeba přes tvOS, zjistili bychom, že zde se není prakticky o čem bavit, protože je vše omezené naprosto extrémně. Jasně, například vypínat světla přes Apple TV by asi moc lidí nedělalo, ale je zkrátka fajn tuto možnost mít. Vždyť i má chytrá televize od LG vybavená systémem webOS je schopná (byť elementárně) ovládat má světla Philips Hue podle místností, nikoliv jen podle scén. A to mi přijde upřímně vcelku smutné. 

Zapomenout nesmíme ani na odemčení teploměru a vlhkoměru u HomePodů mini a HomePodů 2, ale zde se dá opět polemizovat nad tím, o jak velký krok kupředu v rámci smart home se vlastně jedná. Nechápejte to prosím tak, že mě tyto novinky nepotěšily, ale zkrátka si myslím, že jsou oproti řadě dalších možností naprosto minoritní. Jasně, chytré žárovky, senzory a tak podobně asi od Applu chtít nejde. Když však měl nyní možnost vytvořit 2. generaci HomePodu tak, aby dávala pro fanouška smart home mnohem větší smysl, promarnil to. Jeho cena je totiž opět vysoká a funkce svým způsobem nezajímavé. Jablíčkáři přitom alespoň podle diskuzních fór a tak podobně dlouhodobě volají například po obnovení AirPortů či o možnosti využít HomePody (mini) jako součást mesh systémů. Nic takového se ale neděje a ani dít nebude. 

Podtrženo, sečteno – důvodů, proč tak úplně nevěřím tomu, že se v dohledné době dočkáme chytrého displeje z dílny Applu pro ovládání HomeKitu, je poměrně dost a ač bych si přál, abych se pletl, myslím si, že Apple zkrátka ještě na tento typ produktu nemá ani zdaleka připravenou půdu. Možná za pár let, které věnuje pozvolnému pilování chytré domácnosti po všech směrech, bude situace jiná. Nyní je na tom ale jak hardwarově, tak i softwarově tak, že by se do jisté míry jednalo o výstřel do tmy, na který by zareagovalo jen pramálo jablíčkářů. A ani za pár let si nemyslím, že se situace změní natolik, aby dával tento produkt smysl. 

.