Zavřít reklamu

Ke konci loňského roku Apple konečně přišel s vůbec prvními zařízeními, která disponují vlastními čipy Apple Silicon – konkrétně s označením M1. Už při představení bylo tak nějak jasné, že jsou tyto čipy naprosto revoluční, a že prakticky na všech frontách dokáží porazit procesory od Intelu. Veškeré tyto informace v posledních dnech potvrzujeme i na našem magazínu, jelikož se nám podařilo najednou do redakce zajistit MacBook Air M1, společně s 13″ MacBookem Pro M1. Vzhledem k tomu, že Apple oba dva tyto přenosné počítače osadil stejným procesorem, tak byste dost možná mohli čekat, že jejich výkon bude naprosto totožný – opak je však pravdou. Proč tomu tak je se dozvíte v tomto článku.

Rozdíl v základním MacBooku Air

Čip Apple Silicon M1 disponuje osmi jádry CPU, stejně tak osmi jádry GPU, což už dost možná většina z vás ví. Pokud se však podíváte na oficiální stránky Applu, tak zjistíte, že základní verze MacBooku Air nemá osm jader grafického akcelerátoru, ale „pouze“ sedm. Rozhodně se v tomto případě ale nejedná o nějakou speciální a slabší verzi čipu. Jednoduše řečeno se jedná o takový čip, u kterého se při výrobě zjistilo, že je jedno z osmi jader GPU vadné. Pro obyčejného uživatele se však nejedná o nic zásadního, a tak je jádro pouze deaktivováno. Apple tímto svým způsobem ušetří, jelikož využije i méně podařené čipy, které by jinak byly zničeny či přepracovány. Nutno však podotknout, že naprosto stejné praktiky provádí i ostatní výrobci proceosrů. To ale jen především pro zajímavost – v jediném chybějícím jádru podstatně nižší výkon nespočívá.

MacBook Air varianty
Zdroj: Apple

Rozdíl spočívá v chlazení

MacBook Air se oproti 13″ MacBooku Pro na první pohled liší v designu. Zatímco 13″ Pro má tělo všude stejně široké, tak Air se směrem k uživateli zužuje. Rozdílnosti lze ale pozorovat také v útrobách obou těchto zařízení – Air totiž oproti 13″ MacBooku Pro přišel o aktivní chlazení v podobě ventilátoru. Apple si tohle mohl dovolit především kvůli úspornosti čipu M1, který se i při vysokém výkonu nezahřívá tak moc jako například procesory Intel. A právě v absenci ventilátoru tkví celá rozdílnost výkonu mezi těmito zařízeními. Pojďme si celou tuhle situaci v následujících řádcích vysvětlit. Je naprosto pochopitelné, že se Apple alespoň nějakým způsobem musel pokusit o rozdělení MacBooku Air a 13″ MacBooku Pro – kdyby totiž obě tato zařízení byla stejná, tak by jiné pojmenování ztratilo význam.

Zahřívání a thermal throttling

Procesor, potažmo v našem případě čip M1, se při své činnosti samozřejmě zahřívá. Čím složitější úlohu čipu přidáte, tím více bude muset vynaložit výkonu, a tím tedy bude mít postupně vyšší teplotu. I tato teplota samozřejmě někde musí mít své hranice a nemůže neustále stoupat výše a výše – při extrémních teplotách by totiž mohlo dojít k poškození čipu. V 13″ MacBooku Pro se o chlazení stará, jak už bylo řečeno, ventilátor, který je o dost účinnější, než pouhé pasivní chlazení v útrobách MacBooku Air. Když tedy teplota čipu stoupne nad určitou teplotu, tak 13″ Pro aktivuje ventilátor, čímž začne procesor chladit. Jakmile se teplota procesoru dostane nad určitou teplotu, tak začne docházet k tzv. thermal throttlingu, tedy ke zpomalování procesoru kvůli vysoké teplotě. Kvůli horšímu chlazení dochází k thermal throttlingu u Airu o mnoho dříve – procesor se tedy zpomalí, aby se mohl zchladit. Více o thermal throttlingu zjistíte ve článku níže.

Nejvíce lze rozdíly pozorovat při dlouhodobé plné zátěži obou MacBooků – konkrétně například při renderování či převádění nějakého dlouhého videa. V redakci jsme se rozhodli provést jednoduchý test, ve kterém lze výkonnostní rozdíly mezi oběma jablečnými počítači pozorovat. Konkrétně jsme na obou zařízeních ve stejný čas spustili převod dvouhodinového videa, a to ze 4K v kodeku x265 do 1080p v kodeku x264. Na obou MacBoocích jsme vytvořili stejné podmínky – vypnuli jsme veškeré programy a nechali spuštěný pouze Handbrake, který k převodu videí slouží. Zatímco na 13″ MacBooku Pro, který disponuje ventilátorem, trval převod videa 1 hodinu a 3 minuty, tak na MacBooku Air bez ventilátoru tento převod trval 1 hodinu a 31 minut. Díky lepšímu chlazení tedy 13″ Pro zvládlo nabídnout po delší dobu větší výkon, a tak byl převod dokončen dříve. Rozdílné byly také teploty – MacBook Air si prakticky celou dobu držel 83 °C, což je jakási „hraniční teplota“ pro snížení výkonu, 13″ MacBook Pro pak pracoval na zhruba 77 °C.

prevod_air_13pro_m1

MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

.