Zavřít reklamu

Počítačový trh to neměl v poslední době zrovna lehké. Proto je nyní velmi překvapivé, že zažívá růst po šesti letech, konkrétně od prvního čtvrtletí roku 2012. Navíc s přihlédnutím ke stále rostoucímu trhu se smartphony. Prodeje osobních počítačů tak opět začaly stoupat ale zatím nemůžeme čekat, že by šlo o nějak převratná čísla.

Analytická společnost Gartner porovnávala data za poslední dva roky a za tu dobu zaznamenal trh s počítači celkově nárůst o 1.4 %. Ačkoliv Apple žebříčku nekraloval, stále se může pochlubit 3% meziročním nárůstem ve druhém čtvrtletí roku. Díky tomu si tak společnost zajistila čtvrté místo.

Se svými prodeji Apple předběhly značky Dell, HP a Lenovo. Nejlepším dodavatelem se stala společnost Lenovo s 21,9% podílem na trhu. Hned za ním skončila značka HP s naprosto stejným podílem na trhu, ovšem s menším počtem dodaných kusů. Na třetí příčce se pak umístil Dell s 16,8 %. Apple na tom však nebyl tak dobře jako konkurenční značky, jelikož měl podíl pouze 7,1% podíl. Hned po něm si svůj kousek z koláček ukousla společnost Acer se 6,4 %.

pc shipment growth 02
Všichni výrobci si za poslední čtvrtletí přilepšili, přičemž můžeme předpokládat, že zmíněná pětice bude i nadále trhu s počítači dominovat. Prodeje PC se totiž zdají být po letech poklesu stabilní.

Důležité je však zmínit, že data jsou předběžná a čísla se mohou změnit. K čemuž také přispívá fakt, že teprve minulý Apple odhalil novou řadu MacBooků Pro, a statistiky prodejů za celé čtvrtletí odhalí až na konci měsíce. Gartner tak založili své počty na datech ze zásob obchodních řetězců.

.