Zavřít reklamu

Apple tento týden přišel s poněkud překvapivým oznámením – od příštího kvartálu již v rámci vyhlašování finančních výsledků nebude sdělovat počty prodaných kusů iPhonů, iPadů a Maců. K prodejům Apple Watch, AirPods a podobných položek tak přibyly další produkty, na které se v tomto směru bude vztahovat informační embargo.

Neumožnit veřejnosti přístup ke konkrétním údajům o počtu prodaných kusů iPhonů, Maců a iPadů je ale něco zcela jiného. Tento krok kromě jiného například znamená, že investoři budou odkázáni na pouhé odhady toho, jak dobře si jablečné vlajkové lodě vedou na trhu s elektronikou. Luca Maestri při vyhlášení výsledků uvedl, že počet jednotek, prodaných za kvartál, není pro základní podnikatelskou činnost reprezentativní.

Nejedná se o jedinou změnu, kterou Apple v oblasti prezentování čtvrtletních výsledků udělal. Od příštího kvartálu bude jablečná společnost zveřejňovat celkové náklady i příjmy z prodeje. Kategorie „Other Products“ byla oficiálně přejmenována na „Wearables, Home, and Accessories“, a zahrnuje produkty, jako jsou Apple Watch, produkty řady Beats a HomePod. Její součástí je ale například také iPod touch, který pod žádnou ze tří kategorií v názvu vlastně nespadá.

Podrobné tabulky, grafy a žebříčky prodeje jablečných produktů se tak staly minulostí. Cupertinská společnost bude podle svého vlastního vyjádření vydávat „kvalitativní výkazy“ – tedy žádná přesná čísla – o svých výkonech na poli prodeje, bude-li to považovat za významné. Apple není ale jediným technologickým gigantem, který ponechává konkrétní čísla, týkající se prodeje, pod pokličkou – podobně tajnůstkářský je například jeho rival Samsung, který přesné údaje také nezveřejňuje.

apple product family
.