Zavřít reklamu

Vánoční reklama Applu je ikonickou záležitostí. Apple v ní popouští uzdu své fantazii, přináší unikátní animace, propracované a dojemné příběhy. Letošní počin je jiný. Na oko sice efektní, kouzlo Vánoc ale zcela postrádá, stejně jako jakoukoli vánoční atmosféru. Zaměřuje se přitom na AirPody. 

V roce 2016 ukazovala reklama Frankensteinovo monstrum a to, jak slaví svátky. Už vroce 2017 se sice hodně tancovalo a vyjma iPhonů se poprvé prezentovaly i AirPody (tomuto spotu je ostatně ten aktuální svým námětem hodně podobný). Reklama Sway navíc byla natáčená v České republice. Rok 2018 mnohým z nás představil budoucí superstar Billie Eilish, která animovanou reklamu doprovázela svým zpěvem. V roce 2019 jsme se dočkali jedné z nejemotivnějších reklam zaměřenou na iPad. V roce 2020 Apple opět prezentoval AirPody Pro ve spojení s HomePodem. Loni jsme se pak dočkali krátkého filmu o sněhulákovi, kdy byla celá reklama natočena na iPhone. Tuto řadu vánočních reklam můžete vidět zde.

Letos Apple vydal reklamu Share the Joy opět zaměřenou na hudbu a AirPody. Ústřední duo v ní prochází městem, tancuje na hudbu s názvem Puff od Bhavi & Bizarrap a čehokoli se dotkne, se změní ve sníh. Natáčení probíhalo v Buenos Aires v Argentině, a už z toho důvodu je evidentní, že se vánoční atmosférou míjí nejen na evropském kontinentu. Efekty proměňujících se objektů ve sníh jsou sice líbivé, ale reklama nevystihuje nic z kouzla Vánoc.

Mimo realitu 

Rozhodně nemám v úmyslu pustit si podobnou hudbu do uší, ba dokonce ji s někým sdílet, a procházet se ulicemi a přitom tancovat. Když jsme se loni snažili zachránit sněhuláka, když děti tvořili vzpomínkové video na iPadu, bylo to milé a fungovalo to. Ukazovalo to sounáležitost a to, že jsou svátky něčím víc, než jen zběsilým tancem zakončeným skokem z mostu!

Loňská reklama Savin Simon od otce a syna – Jasona a Ivana Reitmana:

Apple reklamy umí, i ta aktuální je vizuálně líbivá, jen ji mohl vydat spíše v lednu s tím, aby si lidi za peníze od blízkých koupili AirPody a ne aby si o Vánocích pouštěly hudbu do uší místo toho, aby si povídali s rodinou a přáteli. Je jasné, že společnost nepotřebuje promovat iPhony, protože modely iPhonů 14 Pro se už do Vánoc nedočkáme, že iPady trpí klesajícími prodeji a reklama na ně by se mohla minout účinkem, ale takové Apple Watch by mohly mnohé oslovit spíše než vybuchující kohout na klobouku nějakého hombre de la calle. 

Ano, reklama není cílena na Českou republiku, protože tady ji opravdu v televizích neuvidíme. I tak měly ale minulé vánoční spoty společnosti jasný nápad, vizi a poselství. Letos mi uniká, a navíc se vlastně jen recyklují minulé nápady. Jediné, co si z ní beru, je, že nemám skákat z mostu na nákladní auta a po opakovaném shlédnutí ve mně zůstává pachuť toho, proč pejsek přežil, když kouhouta už jsme nikde neviděli?

.