Zavřít reklamu

Apple letos představil Apple Watch Series 7, a co si budeme nalhávat, zas taková pecka to není. Jistě, větší displej je samozřejmě fajn, ale je to tak nějak málo. Je vidět, že Apple v jeho řadě naráží na technologický strop a svůj produkt už nemá příliš kam posouvat. Možná varianta by ale byla v rozšíření portfolia. Ostatně o odolných a sportovněji založených Apple Watch se spekuluje už od doby uvedení chytrých hodinek společnosti. 

A to se psal rok 2015. Dočkali jsme se sice sportovněji laděné verze Nike, ale je to tak nějak málo. Už s uvedením prvních chytrých hodinek Applu se zmiňovala odolnější varianta, o níž se více začalo spekulovat na jaře letošního roku. Optimisté doufali, že se jich dočkáme ještě letos, k čemuž evidentně nedošlo. Ve hře tak je rok 2022.

Apple Watch Series 8 

Je jistotou, že se příští rok dočkáme Apple Watch Series 8. Co budou umět nového? Nedá se předpokládat, že přijdou nějaké razantní změny, ty v jistém ohledu přinesla letošní generace. Jisté je tak vlastně jen navýšení výkonu, čile se spekuluje i o různých zdravotních funkcích, jako je měření cukru v krvi neinvazivní metodou. Ani jedno ale nepřesvědčí stávající majitele o tom, aby vyměnili své aktuální modely, pokud tedy používají některé z novějších řad. To by ale mohlo změnit samotné rozšíření portfolia.

Apple Watch Series Sport 

Apple zapracoval na odolnosti skla Series 7 tak, že o něm prohlašuje, že má největší odolnost proti prasknutí. Voděodolnost zůstala na WR50, přibyla ale i odolnost proti prachu podle normy IP6X. Ano, Apple Watch Series 7 jsou tedy odolné, ale rozhodně ne tak, jak by se na skutečně odolné sportovní hodinky slušelo. Jejich hliníkové tělo sice také vydrží hrubší zacházení, jeho problém v případě drobných defektů je ale v estetice. Jakýkoli šrám na pouzdře hodinek prostě nevypadá pěkně.

Když se podíváme do portfolia klasických odolných hodinek, tak zde mezi lídra trhu patří společnost Casio s její řadou G-Shock. Tyto hodinky jsou určeny do těch největších extrémů a nevyrovná se jim žádný z aktuálně dostupných chytrých hodinek různých výrobců napříč celým trhem. I když tedy společnost Apple Watch prezentuje jako sportovní hodinky, k těm opravdu pravým sportovním hodinkám mají daleko. Stačilo by přitom poměrně málo.

Nový materiál pouzdra 

Už dříve Apple koketoval s keramickým pouzdrem. Řada G-Shock však disponuje tím z jemné pryskyřice doplněné karbonovým vláknem, což zajišťuje tu nejvyšší možnou odolnost při zachování nízké hmotnosti. Pokud přihlédneme k aktuálně odolnému sklu, Applu by vlastně stačilo poměrně málo k tomu, aby se skutečně odolnými sportovními hodinkami přišel. Je-li totiž sklo odolné tak, jak tvrdí, postačilo by hliník vyměnit právě za materiál podobný tomu použitému v hodinkách Casio. 

Výsledkem by byly lehké a odolné hodinky po všech směrech. Otázkou je, zda by zde pak bylo nutné vycházet z generace Series 7. Jistě by vyhovovalo jen přepouzdřit i Series 3, i když zde je pak otázka, jestli by Apple nechtěl přidat nějaké unikátní sportovní funkce, na které by pak už tato generace nestačila. Nutno ještě dodat, že by společnost měla zapracovat na výdrži. Extrémní sportovci, kteří by novinkou jistě vzali za vděk, se jistě nespokojí s tou jednodenní.

Pokud Apple skutečně na odolných hodinkách pracuje, a chystá jejich představení, neznamená to, že bychom se jich měli dočkat až v září 2022. Jestliže bude vycházet z nějakého aktuálního modelu, může svou novinku představit už na jaře. A byl by tím prvním velkým výrobcem, který by něco takového udělal. Díky tomu by tak mohl být na poli skutečně sportovních chytrých hodinek jistým průkopníkem. 

.