Zavřít reklamu

Je to pár týdnů nazpátek, co na našem magazínu vyšel v pořadí již třetí díl seriálu Profi focení iPhonem. V tomto třetím díle jsme se společně podívali na pojmy, které se focení týkají. V případě, že jste tento seriál začali číst až od tohoto dílu, tak vám rozhodně doporučuju se podívat i na předchozí díly, abyste byli v obraze. Jak už jsem zmínil, tento čtvrtý díl bude věnován více praxi, než teorii. Rozebereme si tedy společně nativní aplikaci Fotoaparát, společně s placenou aplikací Obscura. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Nativní aplikace Fotoaparát

Pokud patříte mezi uživatele iPhonu či iPadu, tak v něm vždy najdete předinstalovanou aplikaci Fotoaparát. Tato aplikace se liší podle toho, jaký model iPhonu vlastníte. iPhony z řady 11 mají oproti všem starším k dispozici propracovanější aplikaci. „Základní“ verze Fotoaparátu je však u všech modelů stejná. Po spuštění aplikace se můžete posunutím prstu vlevo a vpravo přesouvat mezi dostupnými režimy (foto, video, zpomalený záběr, atd.). Dole uprostřed se nachází tlačítko spouště, kterým snímek zachytíte, vlevo najdete rychlý přístup ke galerii a vpravo ikonu pro otočení fotoaparátu. Vlevo nahoře se nachází ikona pro rychlé nastavení blesku, vedle ní poté ovládání nočního režimu. Napravo nahoře najdete jedinou ikonu, která slouží k (de)aktivaci Live Photos. To je z „úvodní“ obrazovky všechno.

fotoaparát ios
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Pokud v rámci Fotoaparátu přejedete prstem zdola nahoru, tak se vám zobrazí ve spodní části obrazovky další možnosti nastavení. Pokud se na možnosti podíváme zleva, tak první z nich je opět nastavení blesku, pomocí druhé zleva provedete nastavení nočního režimu a třetí ikonkou můžete (de)aktivovat Live Photos – oproti „úvodní“ obrazovce se tedy nejedná o nic nového. Čtvrtou ikonkou můžete jednoduše provést změnu fotografie (4:3, 16:9, apod.). Pátá ikona slouží k nastavení časovače (3 a 10 sekund), tedy po jaké době dojde k zachycení fotografie. Poslední ikona poté slouží k nastavení filtrů.

Pokud vlastníte iPhone s teleobjektivem, tak si můžete ještě nastavit hloubkou ostrosti (síla rozmazání pozadí), a to pomocí ikony f v kolečku. Zároveň jsou ve spodní části u portrétu k dispozici různé režimy světla. Co se týče ostření, tak váš iPhone samozřejmě umí ostřit automaticky – to však není úplně ve všech případech vhodné, jelikož může zaostřit tam, kam nechcete. Pokud potřebujete na nějaký objekt zaostřit ručně, tak stačí, abyste na něj na displeji klepnuli. iPhone poté provede přeostření. Pokud na displeji podržíte prst a budete pohybovat směrem nahoru či dolů, tak můžete měnit úroveň expozice. Nativní aplikace Fotoaparát tedy většině uživatelům bude zajisté dostačovat. Pro profíky jsou k dispozici aplikace třetích stran, například Obscura či Halide. V dalších řádcích se podíváme na Obscuru.

Aplikace Obscura

Základní ovládání aplikace Obscura je svým způsobem velmi podobné ovládání nativního Fotoaparátu. Obscura však oproti němu nabízí o několik funkcí navíc. Jakmile se do Obscury přesunete, tak zjistíte, že se veškeré ovládání nachází ve spodní části obrazovky – nahoře nenajdete žádné tlačítko. Veškeré nastavení focení provádíte pomocí „kolečka“, které se nachází nad tlačítkem spouště. V tomto kolečku se posouváte jednoduše prstem. K dispozici je například nastavení filtrů, přiblížení, mřížky, vyvážení bíle, histogramu, časovače či formátu. Do nastavení určité položky se přesunete tak, že na ni jednoduše klepnete. Vyzdvihnout z tohoto „kolečka funkcí“ mohu například možnost focení ve formátu RAW. Nalevo od kolečka najdete číslem vyjádřenou hodnotu ISO, napravo zase rychlost závěrky.

obscura ios
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Pod výše zmíněným kolečkem s funkcemi se nachází celkem tři velké kruhy. Prostřední z nich slouží samozřejmě jakožto závěrka. Kruh napravo s nápisem Focus slouží k nastavení zaostření vašeho fotoaparátu. Zde přichází velký rozdíl oproti nativní aplikaci Fotoaparát – v Obscuře lze totiž ostřit úplně manuálně. Pokud kruh Focus rozkliknete, tak se vám zobrazí posuvník, díky kterému může ručně ostřit. Pokud chcete, aby fotoaparát začal opět ostři automaticky, tak vpravo nahoře klepněte na A se šipkou v kruhu. Naprosto stejně to funguje i v případě nastavení expozice – stačí klepnout na Expose vlevo dole. Opět stačí posuvníkem hodnotu expozice manuálně nastavit, pokud chcete nastavení resetovat, tak klepněte na A se šipkou v kruhu.

V Obscuře můžete ostřit ručně také tak, že stejně jako v případě Fotoaparátu klepnete prstem na obrazovce na objekt, který chcete zaostřit. Pokud přejedete prstem shora dolů, tak se ocitnete v knihovně, anebo v dodatečných nastaveních. Mezi těmito sekcemi se poté můžete přesouvat níže klepnutím na Library (knihovna) anebo Settings (nastavení). V knihovně najdete všechny vyfocené fotografie, v nastavení dodatečná nastavení aplikace.

Resumé

Pokud patříte mezi klasické amatérské uživatele iPhonu a chcete sem tam něco vyfotit, tak vám zajisté postačí nativní aplikace Fotoaparát. Tato aplikace sice u starších zařízení není tak „rozšířená“ jako u řady 11, nejedná se ale o nic hrozného. Pokud patříte mezi profíky, tak byste rozhodně měli sáhnout buď po aplikaci Obscura či Halide. Tyto aplikace totiž oproti té nativní disponují rozšířenými nastavení, které byste v nativní aplikaci Fotoaparát hledali jen marně. Volba je tedy jen a jen na vás. V dalším díle tohoto seriálu se společně podíváme na postprocesing vašich fotografií, respektive jejich upravování v Adobe Lightroom. Později se podíváme také na úpravy v mobilním telefonu bez nutnosti použít Mac či počítač.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více