Zavřít reklamu

Apple se v posledních letech snaží co možná nejvíce posílit soukromí jeho uživatelů, a to všemožnými způsoby. Například v nejnovější verzi Safari, a to jak na iPhone, tak na Macu, se nově nachází Zpráva o soukromí, která vás informuje o tom, zdali stránka kontaktovala nějaké trackery a popřípadě kolik z nich už se jich podařilo zablokovat. Různé webové stránky a aplikace o vás mohou sbírat všemožná data – například také ta polohová. Některé aplikace ke své funkčnosti samozřejmě vaši polohu potřebují, třeba navigace, avšak jiné aplikace ji nepotřebují vůbec, anebo nemusí znát úplně přesnou adresu vašeho výskytu (třeba Počasí). Takovému Počasí stačí tedy znát například jen město, ve kterém se nacházíte. Pojďme se společně podívat na to, jak aplikacím můžete přístup k přesné poloze deaktivovat a povolit jim zobrazení jen té přibližné.

Jak na iPhone aplikacím nastavit přístup jen k přibližné poloze

Jestliže si chcete zkontrolovat, jaké aplikace mají přístup k přesné poloze a popřípadě jim nastavit přístup jen k přibližné poloze, tak se nejedná o nic složitého. Stačí postupovat následovně:

  • Prvně je nutné, abyste se v rámci iOS (či iPadOS) přesunuli do Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak zde sjeďte o kus níže, dokud nenarazíte na kolonku Soukromí, kterou rozklikněte.
  • Na další obrazovce poté v horní části klepněte na možnost Polohové služby.
  • Zde se pak přesuňte opět níže, kde se nachází seznam všech aplikací, které polohu využívají.
  • Tu aplikaci, které chcete nastavit přístup jen k přibližné poloze, vyhledejte a rozklikněte.
  • Nakonec už jen stačí, abyste pomocí přepínače deaktivovali možnost Přesná poloha.

Výše uvedeným způsobem tedy můžete různým aplikacím zakázat přístup k vaší přesné poloze. Co si budeme nalhávat, většina aplikací přesnou polohu znát vůbec nepotřebuje. Většina aplikací sleduje vaši polohu pouze pro sběr různých uživatelských dat, se kterými potom různě (a často nekale) nakládá. Dá se říci, že přesnou polohu potřebují znát prakticky jen navigace a pár dalších aplikací, ostatním aplikacím postačí poloha přibližná, popřípadě ji nepotřebují vůbec. Rozhodně si tedy v této sekci nastavení přístup aplikací k vaší poloze zkontrolujte a popřípadě jej deaktivujte.

.