Zavřít reklamu

Je to pár dnů zpět, co nám do redakce přišel jeden vskutku větší balík. Po bližším zkoumání jsme zjistili, že se jedná o balíček od společnosti Ajax. Ta působí na trhu jakožto výrobce chytrých profesionálních bezpečnostních produktů. S těmito produkty můžete jednoduše zabezpečit především vaši firmu, obchod, anebo třeba skladové prostory. Využití si však tyto produkty najdou bezesporu i doma. V portfoliu této společnosti toho najdete opravdu dost – od sirén, přes detektory kouře a vody, až po klasické senzory pohybu. Díky těmto a mnoho dalším produktům zůstane vaše firma či jiný prostor v naprostém bezpečí i tehdy, kdy se v něm nenacházíte. Jak už jsem zmínil, tak produkty Ajax jsou určeny především do firem, avšak my jsme je v redakci museli testovat v domě, a proto je tohle nutné brát v potaz. Hned na začátek vám mohu prozradit, že jsem byl produkty od Ajaxu velmi překvapen, avšak nechci hned v úvodu prozradit vše podstatné. Vrhněme se přímo na věc.

Každý si pod pojmem dokonalá chytrá domácnost, potažmo dokonalé chytré zabezpečení, představí něco jiného. Někdo si představí složité nastavování, nutnost připojení k síti, anebo produkty, které fungují jen občasně. Nutno však podotknout, že doba už je zase jinde a staré „drátové“ zabezpečení firem a domů začíná být pomalu out. To jsem si mohl osobně vyzkoušet i já společně s produkty od Ajaxu. Poznal jsem, že chytré zabezpečení rozhodně není nic složitého a jeho instalace je stejně jednoduchá, jako využívání. Budoucnost chytrého zabezpečování spočívá nejen v zabezpečení vaší domácnosti, ale také vašeho podniku. Ajax tedy vzal klasické produkty pro domácí použití, a ty zdokonalil pro použití v různých firmách a podnicích. Pokud se tedy chcete dozvědět, jak se to Ajaxu podařilo, tak si rozhodně přečtěte další odstavce, kde se budeme produktům pdorobně věnovat.

ajax security
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Všechny produkty, které jsou potřeba

V redakci se nám objevil veliký balík, ve kterém jsme našli prakticky celé portfolio chytrých zabezpečovacích produktů od Ajaxu. Konkrétně se tedy jedná o srdce celé konfigurace – Ajax Hub. Mezi doplňkové produkty, které se posléze s Hubem spojí, patří FireProtect, LeaksProtect, Socker, SpaceControl, KeyPad, StreetSiren, HomeSiren, MotionProtect, MotionProtect Outdoor a CombiProtect. Kdybych měl však v této recenzi detailně popisovat každý produkt, tak bychom se asi nikdy nedočkali konce. Pojďme se proto raději podívat na to, jakým způsobem lze celý systém od Ajaxu nastavit, aktivovat, a jak jej lze používat.

Jednoduchý proces nastavení

Nastavování produktů od Ajaxu je doopravdy velmi jednoduchý proces, stejně tak jako samotná aktivace produktů. Ajax má celý tento proces vychytaný opravdu bravurně a z vlastního pohledu mohu říci, že bylo o mnoho těžší produkty dostat z jejich krabic, než je správně nastavit. Všechno je postaveno jakožto Plug&Play – ať už jde o Hub, anebo o doplňky. Nastavení a aktivace hubu, který slouží jako bridge, probíhalo velmi jednoduše. Prvně jej zapojíte do elektrické sítě, a poté do té internetové. Využít můžete LAN konektoru společně se slotem na SIM kartu. Oba tyto typy připojení fungují současně a v případě, že jeden z nich selže, tak se hub automaticky přepne na funkční připojení. V případě odpojení od elektrické sítě dokáže hub díky vestavěné baterii fungovat dalších 15 hodin. Nutno podotknout, že Hub používá rádiový protokol Jeweller, díky čemuž dokáže se zařízeními komunikovat až na dálku dvou kilometrů.

Jakmile hub připojíte do sítě, tak jej stačí tlačítkem spustit. Poté stačí, abyste si z App Storu (či Google Play) stáhli aplikaci s názvem Ajax Security System. Po stažení se registrujte či přihlaste k vašemu účtu – poté už se můžete pustit do nastavování a aktivace produktů. Hned ze začátku vás aplikace vyzve k tomu, abyste se připojili k hubu – prvně si zvolíte jeho jméno podle toho, kde se nachází, a poté naskenujete jeho ID, které se nachází ve formě QR kódu pod krytem. Hub se poté s vašim iPhonem během několika sekund propojí. Pak si vytvoříte strukturu domova z jednotlivých pokojů, abyste měli přehled o tom, kde se jaké zařízení od Ajaxu nachází. Aplikaci tedy řeknete, jaké máte pokoje, abyste si poté do nich mohli veškerá zařízení jednoduše přidat. Jakmile pokoje do aplikace vyplníte, tak už přichází na řadu přidávání veškerých doplňků. Postup přidání každého zařízení je totožný – sejmete zadní kryt, foťákem vyfotíte QR kód, zapnete zařízení, přiřadíte pokoj. Takto to samozřejmě pokračuje dále, dokud nepřidáte všechna zařízení, která máte k dispozici.

Nutno podotknout, že celý proces přidávání produktů do aplikace je velmi jednoduchý a za mou kariéru jsem snad jednodušší systém prozatím neviděl. Všechna zařízení fungují ihned po připojování a prakticky nemusíte ani nic nastavovat. Údajně jsou totiž veškeré produkty od Ajaxu nastaveny tak, že v 90 % případech perfektně splňují to, co se od nich vyžaduje. Pokud byste si však i přesto chtěli nějaké aspekty přenastavit, například kód pro KeyPad apod., tak samozřejmě můžete. V aplikaci se vám po přidání všech doplňku vytvoří jejich seznam a po kliknutí na určitý doplněk si jej můžete různě nastavit. Je možná trošku škoda, že vás k tomuto nastavení aplikace nedovede automaticky po přiřazení produktu do vaší domácnosti. Jak už jsem ale zmínil, tak výchozí nastavení vyhovuje lidem v 90 % případů, tudíž to není ani tak třeba – pro pokročilejší uživatele by však malé upozornění bylo určitě fajn. Podle toho, jaké nastavení zařízení si zvolíte, můžete nastavit různé funkce. V případě KeyPadu je to již zmíněny přístupový kód pro aktivaci/deaktivaci zabezpečení, pro senzory je to zase citlivost, či například aktivace v nočním režimu. Postupně si klidně projděte nastavení všech produktů jeden po druhém, jelikož vlastností pro nastavení není doplňků mnoho a rozhodně vám to nezabere celý den, nýbrž jen několik málo minut. Pokud se vám podaří vše nastavit tak, aby to vyhovovalo vám, a také aby mohly vaše produkty spolu perfektně spolupracovat, budete mít vyhráno. V případě, že se nechcete zaobírat nastavováním bezpečnostního systému od Ajaxu, tak si můžete najmout profesionálního pracovníka, který všechno nastaví za vás a navíc vám poskytne ukázku ovládání a instruktáž – to vše během 30 minut.

Menší drobnosti, co mi vadí…

I přesto, že produkty od Ajaxu vnímám především pozitivně, tak jsou zde i jistá negativa – není jich však mnoho. Dle mého názoru je například škoda, že vás aplikace neseznámí se základním ovládáním. Pokud tedy patříte mezi uživatele amatéry, tak je dosti možné, že budete mít s prvotním ovládáním aplikace malé problémy, než si na vše zvyknete. Všechny informace o produktech sice najdete v manuálech, avšak ty bohužel většina uživatelů vyhodí a ani se na ně nepodívá. Samozřejmě za to společnosti nemohou, ale je nutné se s touto realitou smířit – proto by seznámení v aplikaci přišlo vhod. Než jsem osobně přišel na to, jakým způsobem se mohou bezpečnostní prvky vůbec aktivovat či deaktivovat, a co je to vlastně částečná aktivace, tak mi to nějakou dobu trvalo. Aplikace by tedy mohla uživatelům podat alespoň pomocnou ruku v podobě šipek s jednoduchým popisem. Osobně se mi před pochopením celého systému doma rozezněla pouliční siréna StreetSiren a měl jsem co dělat, aby mi jednak nepraskly uši, a jednak abych ten neuvěřitelný rámus nějak vypnul.

Co budete potřebovat pro skvělé zabezpečení

Pokud se rozhodnete pro řešení zabezpečení od Ajaxu, tak je v tomto ohledu k dispozici vcelku jednoduché schéma. Základní věc, tedy kromě Hubu, je určitě KeyPad společně s ovladačem. Pomocí těchto dvou zařízení můžete ovládat celkově čtyři fáze kompletního zabezpečení. První fáze je vypnuto, druhá zapnuto, třetí částečně aktivováno (noční režim) a čtvrtá fáze slouží jakožto „spuštění alarmu“ v krizové situaci. KeyPad si můžete umístit například do chodby či zádveří. Pak si jen nastavíte kód a už se můžete jednoduše pustit do nastavování všech těchto čtyřech módů. Poslední člen domácnosti, který ji opustí, zadá kód, aktivuje zabezpečení a je hotovo. Po příchodu jednoho ze členů domů zase dojde k deaktivaci celého zabezpečení. Využít můžete také zařízením DoorProtect Plus. Jakmile se otevřou dveře, tak to senzory DoorProtect rozpoznají a mohou určitou dobu čekat, dokud nedojde k deaktivaci zabezpečení pomocí KeyPadu. Pokud k deaktivaci nedojde, aktivují se sirény. Všechna zařízení společně komunikují a jsou provázána, tudíž lze říct, že čím více produktů od Ajaxu vlastníte, tím lépe.

Stejný scénář, jako je uveden výše, lze provádět i pomocí ovladače, jenž je součástí Starter Packu. Využít můžete ale klidně také vašeho chytrého telefonu. A pokud si myslíte, že byste s telefonem mohli na aktivaci zabezpečení zapomenout, tak vás zklamu – i na tohle má Ajax odpověď. Do aplikace lze totiž nastavit tzv. Geofence. Jedná se o jakýsi pomyslný „plot“, který když překročíte, tak vám na telefon přijde notifikace o tom, že jste váš domov nezabezpečili. Výše zmíněný KeyPad vás však automaticky prakticky pokaždé donutí k tomu, abyste při odchodu aktivovali zabezpečení, a abyste po příchodu domů zabezpečení deaktivovali. Mezi další skvělé produkty, které bych rád vyzdvihnul, patří například LeaksProtect. Tato malá krabička vás dokáže zachránit před vytopením. Stačí ji položit kdekoliv na zem v koupelně a jakmile senzor zjistí prvotní únik kapaliny, okamžitě vás na tuto skutečnost upozorní prostřednictvím notifikace. Opomenout nesmím také perfektně fungující MotionProtect (vnitřní) a MotionProtect Outdoor (venkovní). Obě verze tohoto detektoru pohybu disponují nastavitelnou citlivostí společně s možností rozpoznání domácího mazlíčka. To znamená, že pokud máte doma psa nebo kočku, tak je Ajax rozpozná a samozřejmě nezačne „vřískat“. Rád bych vám doporučil také další doplňky, avšak rozbíjet okna pro zjištění funkce CombiProtect a rozdělávat oheň v domě nepřipadalo pro test FireProtectu nepřipadalo v úvahu. v úvahu a rozbíjet okna pro zjištění funkce CombiProtect také ne. Rozhodně však všechny tyto produkty fungují stejně skvěle, jako ty, které jsem měl možnost na vlastní kůži vyzkoušet.

Oznámení naprosto o všem

Cokoliv se jedním z produktů od Ajaxu stane, se vám o něm ihned objeví na chytrém mobilním zařízení oznámení. K vaší domácnosti si dále v nastavení můžete přidat hned několik členů, se kterými můžete všechna tato upozornění a nastavení sdílet. Dotyčným uživatelům můžete nastavit různé role, potažmo tedy kdo bude mít přístup například k nastavení, kdo bude moct zařízení ovládat, a kdo si je jen zobrazí. Produkty od Ajaxu jsou navíc tak moc pokročilé, že vám na iPhone přijde klidně i notifikace o tom, že byl sundán zadní kryt určitého zařízení. Jinak vás produkty od Ajaxu prostřednictvím aplikace informují prakticky o všem, co se u vás doma (a nejen doma) mihne.

Většina produktů od Ajaxu disponuje baterií, která vydrží až sedm let (u některých výrobků pět let). Všechny produkty samozřejmě podléhají klasické zákonné dvouleté záruce. Některé z vás by možná mohlo zajímat balení produktů od Ajaxu. Musím říct, že mu rozhodně nic neschází, jelikož v něm najdete vždy to, co potřebujete: hmoždinky, šroubky či oboustranná páska pro nalepení zařízení. Rozhodně tedy nebudete před instalací těchto zařízení muset navštívit a vykoupit půlku železářství. S instalací doplňků se pojí také tzv. vlastnost SmartBracket, která dokáže zařízení ochránit před násilným vyrváním ze zdi. Kromě toho najdete uvnitř balení každého výrobku také český návod, který vám pomůže s instalací a nastavením samotného zařízení. Není se tedy třeba bát anglické krabičky. Design samotných produktů je poté sjednocený, moderní a laděný do bílé či černé barvy.

Závěr

Produkty určené pro zabezpečení domácnosti či podniku od společnosti Ajax jsem testoval po dobu několika týdnů. Za tu dobu jsem si na ně velmi navyknul. Bohužel mám tyto produkty zapůjčené jen na testování, tudíž jsem je nemohl podrobit 100% zátěžové zkoušce i pevným přivrtáním ke zdi. Snažil jsem se ale produkty podrobit takové zkoušce, jaké jen bylo možné – a fungovaly na jedničku bez sebemenšího zaváhání. Na poli kvality zpracování i na poli používání jsou produkty od Ajaxu opravdu špičkové a nemám k nim jedinou výtku. Pokud někdy v budoucnu budete i vy řešit chytré zabezpečení domácnosti či podniku, tak si určitě na produkty Ajax vzpomeňte.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více