Zavřít reklamu

Soudní spor mezi Qualcommem a Applem je stále ještě v plném proudu. Před Federální obchodní komisí dnes stanul Jeff Williams, provozní ředitel Applu. Z jednání sice neexistuje žádný záznam, server CNet ale zveřejnil podrobnosti o Williamsově výpovědi, ze které jsme se mimo jiné dozvěděli, že Qualcomm odmítl prodat Applu čipy pro poslední modely iPhonů.

Jeff Williams uvedl, že Apple měl u iPhonů XS, XS Max a XR zájem na používání čipů jak od Intelu, tak od Qualcommu, a to i navzdory zuřícímu sporu. Qualcomm ale Applu své čipy odmítl prodávat, a to právě na základě zmíněné soudní bitvy. Williams potvrdil, že Apple chtěl razit strategii dvojích ddoavatelů i v roce 2018, Qualcomm ho však v tomto směru odmítl podpořit. Apple tedy kontaktoval ředitele Intelu Briana Krzaniche, s nímž vyjednal dodávky LTE čipů pro všechny loňské iPhony.

Řeč přišla i na detaily z předešlých jednání. Apple v roce 2011 uzavřel s Qualcommem dohodu o dodávkách modemů. Qualcomm měl na pozici dodavatele vystřídat společnost Infineon, která  Applu nemohla dodávat CDMA kompatibilní čipy. Součástí dohody bylo i ujednání o tom, že si Qualcomm bude za spolupráci účtovat stanovené procento z výrobní ceny iPhonu. Apple rovněž musel veřejně vystoupit proti tehdy populárnímu standardu WiMax.

V rámci obnovení dohody v roce 2013 začal Qualcomm požadovat navýšení zmíněného poplatku a navíc ještě dodavatelskou exkluzivitu. Na tyto podmínky Apple chtě nechtě přistoupil, protože komponenty od Qualcommu zkrátka potřeboval. V roce 2016 přišel iPhone 7, u kterého Apple zavedl kromě modemů od Qualcommu také modemy z dílny Intelu. Následná odezva ze strany Qualcommu na sebe nenechala dlouho čekat.

Celou věcí se nyní zaobírá Federální obchodní komise, která ale Qualcommu příliš nestraní. Spor ale zatím není ani zdaleka u konce a Apple musí zvažovat další možnosti dodávek zmíněných čipů.

qualcomm
.