Zavřít reklamu

V rámci dnešního IT souhrnu se podíváme na to, jakým způsobem Fortnite v iOS a iPadOS porušuje pravidla App Storu. V další novince si řekneme více o bezpečnostní chybě, která trápí některé procesory od Qualcommu. Ve třetí novince se poté podíváme na průzkum toho, zdali by se uživatelé WeChatu v případě jeho zákazu vzdali svých iPhonů a dalších jablečných zařízení. Vrhněme se přímo na věc.

Fortnite porušuje pravidla App Storu

S největší pravděpodobností už jste alespoň jednou slyšeli o hře s názvem Fortnite. Dost možná někteří z vás Fortnite občas hrají, znát jej můžete klidně ale také od vašich ratolestí, popřípadě ze samotného internetu, jelikož se o něm vcelku často mluví. Tato hra momentálně patří mezi nejpopulárnější hry na světě a vyvíjí ji studio Epic Games. Prvně byl Fortnite k dispozici pouze na počítače, postupně si však, především kvůli popularitě, našel cestu i na mobilní telefony a počítače Mac. V rámci Fortnite jsou k dispozici dvě měny – jednu získáváte za hraní a druhou měnu si musíte zakoupit prostřednictvím reálných peněz. Tato měna, kterou si musí hráči zakoupit za reálné peníze, se nazývá V-Bucks. Ve Fortnite si díky ní můžete zakoupit mnoho různých věcí, které změní styl vašeho hraní, například různé obleky, apod. Aby byl nákup V-Bucks pro uživatele co nejjednodušší, tak samozřejmě existuje nespočet různých možností, jak si je můžete na počítači či Macu zakoupit.

V případě, že však hrajete Fortnite na iPhonu či iPadu, tak jste si V-Bucks mohli zakoupit pouze prostřednictvím App Storu, a to přímo v rámci aplikace – jedná se o pravidlo. Dost možná víte, že si Apple z každého nákupu, který provedete, ukrajuje 30 % zisku na svůj účet – to platí jak pro samotné aplikace, tak také pro jejích obsah. Zároveň je nutné podotknout, že v App Storu není povoleno tento způsob placení nějakým způsobem obejít. Fortnite však v rámci poslední aktualizace přišel s možností, pomocí které si můžete na iPhonu či iPadu zakoupit herní měnu V-Bucks přímo prostřednictvím platební brány přímo od Fortnite. Za 1000 V-Bucks zaplatíte prostřednictvím platební brány Fortnite 7.99 dolarů, zatímco prostřednictvím App Store zaplatíte za stejný počet V-Bucks o 2 dolary více, tedy 9.99 dolarů. Hráči v tomto případě samozřejmě sáhnou po levnější alternativě. Je očividné, že se vývojáři Fortnite pochopitelně nechtějí s někým dělit o své milionové zisky. Prozatím není jasné, zdali se Epic Games nějakým způsobem s Applem domluvilo, či nikoliv. S největší pravděpodobností však k domluvě nedošlo a vývojáři budou muset tuto možnost platby z Fortnite odstranit, v opačném případě totiž může hrozit stažení aplikace z App Storu. Uvidíme, jakým způsobem se celá tato situace vyvine.

fortnite direct payment
Zdroj: macrumors.com

Procesory Qualcomm trpí závažnou bezpečnostní chybou

Před několika měsíci jsme byli svědky toho, jak hackeři objevili závažnou bezpečnostní hardwarovou chybu u procesorů Apple A11 Bionic a starších, které najdeme ve všech iPhonech X a starších. Díky této chybě je možné na některých Apple zařízeních bez problémů nainstalovat jailbreak. Vzhledem k tomu, že se jedná o hardwarovou chybu, která dostala název checkm8, tak ji Apple nemůže žádným způsobem opravit. To znamená, že jailbreak bude pro tato zařízení k dispozici prakticky už navždy. Nutno však podotknout, že procesory od Applu nejsou jedinými, které obsahují nějaké bezpečnostní chyby. Nedávno bylo zjištěno, že podobnými chybami disponují i některé procesory od Qualcommu.

Konkrétně byly chyby objeveny v bezpečnostních čipech Hexaogon, které jsou součástí procesorů Snapdragon, a informovala o nich kyberbezpečnostní společnost Check Point. Určitě vás zajímá, o jaké procesory se jedná – my vám můžeme jen říct jejich krycí jména, která byla zveřejněna: CVE-2020-11201, CVE-2020-11202, CVE-2020-11206, CVE-2020-11207, CVE-2020-11208 a CVE-2020-11209. Nám, jakožto obyčejným spotřebitelům, tato krycí jména nic neřeknou, ohroženy však mohou být telefony od Googlu, OnePlus, LG, Xiaomi či Samsungu. Potenciální útočník může kvůli zmíněné chyby získat kontrolu nad firmwarem procesoru, což mu dovolí do zařízení nahrát malware. Takto může napadeného uživatele špehovat a získat citlivá data.

Uživatelé reagují na možný zákaz WeChatu

Je to několik dnů nazpátek, co jsme vás prostřednictvím jednoho z našich IT souhrnů informovali o tom, že vláda USA, potažmo prezident Donald Trump, jedná kromě zákazu aplikace TikTok také o zákazu platformy WeChat v App Storu. Tato platforma je velmi oblíbená v Číně a používá ji aktivně přes 1,2 miliardy uživatelů. Konkrétně chce Donald Trump kompletně zakázat jakékoliv transakce mezi společnostmi ByteDance (TikTok) a Tencent (WeChat) a dost možná by měl tento zákaz platit pro všechna zařízení a nikoliv jen pro ta jablečná. Pokud sledujete situaci a postavení společnosti Apple ve světě, tak určitě víte, že v Číně nejsou iPhony vůbec oblíbené. Apple se snaží dělat vše proto, aby si obyvatele Číny získal, tohle mu ale rozhodně nepomůže. Celé to potvrzuje nový průzkum, ve kterém bylo několik čínských uživatelů iPhonů dotázáno, zdali by se v případě zákazu aplikace WeChat v App Storu vzdali svého jablečného telefonu. V 95 % případů jedinci odpověděli kladně, tedy že by se iPhonu v případě zákazu WeChatu vzdali. Applu by tato situace samozřejmě ani trošku neprospěla. Uvidíme, zdali k zákazu doopravdy dojde, anebo se jedná o výkřiky do tmy, kterými chce na sebe Donald Trump upozornit.

wechat logo
Zdroj: WeChat
.