Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Pilot Formule E byl za podvod ve virtuálním závodění suspendován

Ve včerejším souhrnu jsme psali o pilotovi Formule E, Danielu Abtovi, který byl usvědčen z podvodu. Během charitativní e-racingové akce nechal místo sebe závodit profesionálního hráče virtuálních závodů. Na podvod se nakonec přišlo, Abt byl z dalších virtuálních závodů diskvalifikován a byla mu uložena pokuta 10 tisíc eur. To však není vše. Dnes se totiž ukázalo, že toto neetické jednání nehodlá tolerovat ani automobilka Audi, která je hlavním partnerem týmu, za který Abt ve Formuli E jezdí (a který je navíc rodinnou firmou). Automobilka se rozhodla, že pilota suspenduje a ten tak přijde o místo v jednom ze dvou monopostů týmu. Abt v týmu působil od začátku seriálu Formule E, tedy od roku 2014. Za tu dobu se mu podařilo dvakrát vystoupit na nejvyšší příčku stupně vítězů. Jeho angažmá ve Formuli E však pravděpodobně navždy skončilo a to na základě zdánlivé banality. Nutno však podotknout, že i když jde o „hloupé“ streamování závodění na internetu, piloti jsou stále zástupci značek a sponzorů, kteří za nimi stojí. Tato zpráva způsobila vlnu nevole mezi dalšími piloty Formule E. Někteří dokonce vyhrožovali tím, že přestanou na Twitch streamovat a nebudou se nadále účastnit virtuálních závodů.

Pilot Formule E Daniel Abt
Zdroj: Audi

Zakladatel Linuxu po 15 letech přesedá na AMD, je to velká věc?

Linus Torvalds, který je duchovním otcem operačního systému Linux, v neděli večer zveřejnil nový blogpost určený vývojářům různých Linuxových distribucí. Na první pohled neškodná a relativně nezajímavá zpráva však obsahovala odstavec, který způsobil nemalé pozdvižení. Torvalds se ve své zprávě chlubí, že poprvé po 15 letech opustil platformu Intelu a svou hlavní pracovní stanici postavil na platformě AMD Threadripper. Konkrétně na modelu TR 3970x, který je údajně schopný provádět některé výpočty a kompilace až třikrát rychleji, než jeho původní systém založený na CPU od Intelu. Této zprávy se okamžitě chytli jednak fanatičtí fanoušci AMD, pro které to byl další argument o jedinečnosti nejnovějších AMD CPU. Zároveň však zpráva potěšila nemalou část uživatelů Linuxu, kteří své systémy provozují právě na platformě AMD. Dle zahraničních komentářů Linux na AMD procesorech funguje velmi dobře, adaptace AMD CPU samotným Torvaldsem však dle mnohých znamená, že budou čipy od AMD optimalizovány ještě lépe a rychleji.

Zakladatel Linuxu Linus Torvalds Zdroj: Techspot

V Hong-Kongu raketově roste poptávka po VPN službách v obavě z nových čínských zákonů

Zástupci Čínské komunistické strany přišli s návrhem na nový zákon týkající se národní bezpečnosti, který se týká Hong-Kongu a upravoval by tamní regulaci internetu. Dle nového zákona by měla v Hong-Kongu začít platit podobná pravidla pro uživatele internetu, která platí v Kontinentální Číně tj. nedostupnost webů jako Facebook, Google, Twitter a s nimi propojených služeb, či výrazně posílené možnosti sledování uživatelské aktivity na webu. V návaznosti na tuto zprávu v Hong-Kongu došlo k raketovému nárůstu zájmu o VPN služby. Dle některých poskytovatelů těchto služeb došlo v minulém týdnu k více než zdesetinásobení vyhledávání hesel spojených s VPN. Stejný trend potvrzují i analytická data Googlu. Obyvatelé Hong-Kongu se tak pravděpodobně chtějí připravit na to, až dojde k „utažení šroubů“ a oni přijdou o svobodný přístup k internetu. Vůči této zprávě se nelibě postavily také zahraniční vlády, nevládní organizace a velcí investoři, kteří v Hong-Kongu působí, neboť mají obavy z cenzury a zvýšené míry špehování ze strany čínských státních složek. I když nová legislativa dle oficiálního vyjádření má za cíl pomáhat „pouze“ s vyhledáváním a dopadením lidí škodících režimu (podněcující snahy o odtržení H-K či jinou „podvratnou činnost“) a teroristů, mnozí v ní vidí výrazné posílení vlivu Komunistické strany Číny a snahu o další likvidaci svobod a lidských práv obyvatel Hong-Kongu.

Zdroje: Arstechnica, Reuters, Phoronix

.