iWant

Recenze iPhone 5s

iWant

Kdo sleduje vývoj telefonů Applu, pravděpodobně ví, že společnost představuje nové modely metodou „tik-tok“. To znamená, že první iPhone z dvojice přináší výraznější externí změny a některé zásadní novinky, zatímco druhý vylepšuje nastolený koncept a změny se odehrávají zejména uvnitř přístroje. iPhone 5s je zástupcem druhé skupiny, podobně jako byly modely 3GS nebo 4S. Letošní rok nicméně přinesl pravděpodobně nejzajímavější změny v historii „tok“ verzí Applu.

Každý druhý model v tandemu přinesl rychlejší procesor a ani v případě iPhone 5s tomu není jinak. Změna je však více než jen marginální – A7 je první 64bitový ARM procesor použitý v telefonu a Apple si s ním připravil cestu pro budoucnost svých iOS zařízení, kde mobilní čipsety rychle dohánějí plnohodnotné x86 desktopové procesory. Procesorem to však nekončí, jeho součástí je i koprocesor M7 pro zpracovávání dat ze senzorů, který šetří baterii, než kdyby se o tuto činnost staral hlavní procesor. Další zásadní novinkou je pak Touch ID, čtečka otisků prstů a pravděpodobně první skutečné použitelné zařízení svého druhu u mobilního telefonu. A nesmíme opomenout ani fotoaparát, který stále představuje špičku mezi mobilními telefony a nabídne lepší diodový blesk, rychlejší závěrku a schopnost natáčet zpomalené záběry.

iPhone 5s recenze_09


Známý design

Tělo iPhonu se od šesté generace prakticky nezměnilo. V loňském roce „prodělal“ telefon natažení displeje, jeho úhlopříčka se zvětšila na 4 palce a poměr stran se změnil na 9:16 z původních 2:3. Prakticky tak přibyl jeden řádek ikon na hlavní obrazovce a více místa pro obsah a v těchto šlápotách jde beze změn i iPhone 5s.

Celé šasi je opět vyrobené z hliníku, který nahradil kombinaci skla a oceli z dob iPhonu 4/4S. Díky tomu je také výrazně lehčí. Jedinou nekovovou částí jsou dva plastové pláty v horní a dolní části zad, kterými prochází vlny z Bluetooth a dalších periferií. Rám navíc slouží jako součást antény, ale to není žádnou novinkou, tento design je u iPhonů znám už z roku 2010.

Konektor pro sluchátka je opět umístěný na spodní části vedle Lightning konektoru a mřížky pro reproduktor a mikrofon. Rozmístění ostatních tlačítek se nezměnilo prakticky od prvního iPhonu. Ačkoliv 5s sdílí s předchozím modelem stejný design, na první pohled se liší ve dvou věcech.

iPhone 5s recenze_12

První z nich je kovový kroužek kolem tlačítka Home, který slouží pro aktivaci čtečky Touch ID. Díky tomu telefon rozezná, kdy pouze tlačítko mačkáte a kdy chcete pomocí čtečky odemknout telefon nebo potvrdit nákup aplikace. Druhý viditelný rozdíl je pak na zadní části, konkrétně u LED blesku. Ten je nyní dvou diodový a každá dioda má jinou barvu pro lepší podání odstínů při fotografování ve špatných světelných podmínkách.

Vlastně je tu i třetí rozdíl, a tím jsou nové barvy. Apple jednak představil nový odstín tmavé verze, vesmírně šedou (space gray), která je světlejší než původní černá barva nanesená anodizací a ve výsledku vypadá lépe. Navíc přibyla třetí zlatá barva, nebo chcete-li šampaň. Nejedná se tedy o zářivě zlatou, ale zlato-zelenou barvu, která na iPhonu působí elegantně a obecně bývá mezi kupujícími nejpopulárnější.

Jako u každého dotykového telefonu je alfou a omegou displej, který mezi současnými telefony nemá konkurenci. Některé telefony, například HTC One, nabídnou vyšší rozlišení 1080p, nicméně není to jen Retina displej s 326 pixely na palec, který dělá displej iPhonu tím, čím je. Apple stejně jako u šesté generace použil IPS LCD panel, který je sice energeticky náročnější než OLED, ale má věrnější podání barev a mnohem lepší pozorovací úhly. IPS panely se používají i u profesionálních monitorů, což mluví samo za sebe.

Barvy mají lehce odlišný nádech proti iPhonu 5, působí světleji. I na poloviční jas je obraz velice jasný. Apple jinak zachoval stejné rozlišení, tedy 640 na 1136 pixelů, ostatně nikdo příliš nečekal, že by se mělo měnit.

iPhone 5s recenze_01

64bitový výkon na rozdávání

Apple si již druhým rokem navrhuje zcela vlastní procesory (A4 a A5 byly jen upravené verze existujících čipsetů) a svým nejnovějším čipsetem zaskočil svou konkurenci. Ačkoliv se stále jedná o dvoujádrový ARM čip, změnila se jeho architektura, která je nyní 64bitová. Apple tak představil první telefon (a potažmo ARMový tablet) schopný 64bitových instrukcí.

Hodně se po představení spekulovalo o reálném využití 64bitového procesoru v telefonu, podle některých se jedná pouze o marketingový tah, benchmarky a praktické testy však ukázaly, že u určitých operací může skok z 32 bitů znamenat až dvojnásobný nárůst výkonu. Tento nárůst však nemusíte pocítit hned.

Ačkoliv se zdá iOS 7 na iPhonu 5s proti iPhonu 5 o něco rychlejší, například při spouštění náročných aplikací nebo aktivaci Spotlight (nezadrhává se), rozdíl rychlosti není tak výrazný. 64 bitů je ve skutečnosti investice do budoucna. Většina aplikací třetích stran zaznamená rychlostní rozdíl ve chvíli, kdy je vývojáři aktualizují, aby mohly využít syrového výkonu, který A7 nabízí. Nejvíc tak bude výkonostní nárůst vidět na hře Infinity Blade III, kde vývojáři z Chair hru připravili od začátku na 64 bitů a je to znát. Ve srovnání s iPhonem 5 jsou textury detailnější, stejně tak přechody mezi jednotlivými scénami jsou plynulejší.

iPhone 5s recenze_08

Na skutečný benefit ze 64 bitů si však budeme muset ještě chvíli počkat. I tak je ale iPhone 5s celkově pocitově rychlejší a má evidentně velké výkonnostní rezervy pro náročné aplikace. Ostatně čipset A7 je jediný, který zvládne přehrávat najednou 32 stop v Garagebandu, zatímco starší telefony a tablety zvládnou polovinu, tedy alespoň podle Applu.

Součástí čipsetu je také koprocesor M7, který pracuje nezávisle na hlavních dvou jádrech. Jeho účelem je jen a pouze zpracovávat data ze senzorů obsažených v iPhonu – gyroskopu, akcelerometru, kompasu a dalších. Tyto data doposud zpracovával hlavní procesor, důsledkem je však rychlejší vybíjení baterie, což se projeví u aplikací, které nahrazují funkce fitness náramků. Díky M7 s velice nízkým odběrem energie bude spotřeba při těchto činnostech násobně menší.

M7 nicméně neslouží jen pro předávání dat fitness a jiným sledovacím aplikacím, je součástí mnohem většího plánu. koprocesor nesleduje pouze váš pohyb, respektive pohyb telefonu, ale interakci s ním. Dokáže poznat, kdy jen leží položený na stole a podle toho například přizpůsobí automatické aktualizace na pozadí. Pozná, kdy jedete autem nebo jdete pěšky a podle toho přizpůsobí navigaci v Mapách. Není zatím mnoho aplikací, které by M7 využívalo, ale například Runkeeper aktualizoval svou aplikaci pro jeho podporu a Nike vydal zase aplikaci exkluzivně pro 5s, Nike+ Move, která supluje funkce FuelBandu.

iPhone 5s recenze_14

Touch ID – bezpečnost na první dotek

Touch ID nastaveniApplu se povedl celkem husarský kousek, dokázal totiž do telefonu dostat čtečku otisků prstů způsobem, který je uživatelsky přívětivý. Čtečka je zabudovaná do tlačítka Home, které ztratilo ze svého povrchu čtvercovou ikonu, jež zde byla posledních šest let. Čtečku v tlačítku chrání safírové sklo, které je velmi odolné proti poškrábání, které by jinak čtecí vlastnosti mohly zhoršit.

Nastavování Touch ID je velmi intuitivní. iPhone Vás v průběhu první instalace vyzve k tomu, abyste několik krát položili prst na čtečku. Poté upravíte držení telefonu a stejným prstem proceduru opakujete, aby se nasnímaly i okraje prstu. Důležité je během obou kroků naskenovat co největší plochu prstu, aby potom při odemykání v lehce nestandardním držením bylo s čím porovnávat. Jinak se při odemykání dostanete po třech neúspěšných pokusech a musíte zadat kód.

V praxi je Touch ID velmi šikovné, hlavně když máte naskenováno více prstů. Neocenitelná je autorizace nákupů v iTunes (i In-App Purchases), kde obvyklé zadávání hesla zbytečně zdržovalo.

Přechod do aplikací z uzamčené obrazovky je někdy méně pohodlný. Ergonomicky není úplně nejšťastnější, když po gestu tažení, kterým jste vybrali konkrétní položku z notifikací, musíte vrátit palec na tlačítko Home a tam jej chvíli podržet. Rovněž je někdy nepraktické, když se zadíváte, co vám kdo píše s palcem na čtečce. Než si to uvědomíte, telefon se odemkne na hlavní obrazovku a vy ztrácíte kontakt se čtenou notifikací. Obě tyto nevýhody jsou ale naprosto nicotné ve srovnání s faktem, že Touch ID skutečně funguje, je neuvěřitelně rychlé, přesné a i když se netrefíte, zadáte hned kód, a jste, kde potřebujete být.

Možná ale přece jeden chyba. Když selže hovor v uzamčeném telefonu (například v autě na handsfree), po odemčení začne iPhone rovnou vytáčet. To ale primárně nesouvisí s TouchID ale spíš s nastavením chování telefonu zamčeného a odemčeného.

iPhone 5s recenze_10

Nejlepší mobilní fotoaparát na trhu

Od iPhonu 4 patří iPhone každý rok ke špičce mezi fotomobily a ani letos tomu není jinak, podle srovnávacích testů dokonce překonává i Lumii 1020, považovanou za nejlepší fotomobil obecně. Fotoaparát má stejné rozlišení jako dva modely před 5s, tedy 8 megapixelů. Fotoaparát má rychlejší závěrku a clonu se světelností f2.2, výsledné fotografie jsou tak výrazně lepší, hlavně při horším osvětlení. Tam, kde byly u iPhonu 5 vidět pouze siluety, zachytí 5s fotografie, na které postavy i předměty dobře rozpoznáte a takové fotografie jsou obecně použitelné.

Při horším osvětlení také může pomoct diodový blesk, který se nyní skládá ze dvou barevných LED diod. Podle světelných podmínek iPhone určí, kterou má použít a fotografie pak má věrnější podání barev, zvlášť pokud fotíte lidi. Přesto budou fotografie s bleskem vždy vypadat hůře než bez něj, což ale platí i pro normální fotoaparáty.

[do action=“citace“]Díky výkonu A7 dokáže iPhone snímat až 10 snímků za vteřinu.[/do]

Díky výkonu A7 dokáže iPhone snímat až 10 snímků za vteřinu. V návaznosti na to má aplikace fotoaparát speciální režim dávky, kdy držíte spoušť a telefon během té doby vyfotí co nejvíce snímků, ze kterých si pak můžete ty nejlepší vybrat. Ve skutečnosti vám z celé série vybere na základě algoritmu ty nejlepší z celé dávky, nicméně jednotlivé snímky můžete vybrat i manuálně. Po výběru zbytek fotografií zahodí, místo aby je všechny ukládal do knihovny. Velmi užitečná funkce.

Další novinkou je schopnost natáčet zpomalené video. V tomto režimu iPhone natáčí video ve framerate 120 snímků za vteřinu, kde video nejdříve postupně zpomalí a ke konci zase zrychlí. 120 fps sice není framerate pro zachycení výstřelu z pistole, ale ve skutečnosti se jedná o celkem zábavnou funkci, ke které se možná budete často vracet. Výsledné video má rozlišení 720p, pokud ho však chcete z iPhonu dostat do počítače, musíte ho nejdříve exportovat přes iMovie, jinak bude v běžné přehrávací rychlosti.

iOS 7 přidalo do aplikace Fotoaparát několik užitečných funkcí, můžete tak fotit například čtvercové fotografie jako na v Instagramu nebo přidat snímkům filtry které lze aplikovat i v reálném čase.

[youtube id=Zlht1gEDgVY width=“620″ height=“360″] [youtube id=7uvIfxrWRDs width=“620″ height=“360″]

Týden s iPhone 5S

Přechod na iPhone 5S ze staršího telefonu je kouzelný. Vše se zrychlí, dostanete dojem, že iOS 7 konečně vypadá tak, jak autoři zamýšleli a díky TouchID se vám zkrátí i některé rutinní operace.

Pro uživatele, kteří bydlí nebo se pohybují v dosahu LTE je zdrojem radosti i tento přírůstek k datovým sítím. Je opravdu skvělé vidět na svém telefonu rychlost stahování dat na úrovni 30 Mbps a uploadu někde kolem 8 Mbps. Ale svižnější jsou i 3G data, což se projeví zejména u četných updatů aplikací.

[do action=“citace“]Díky koprocesoru M7 aplikace Moves například nevyždíme baterku za 16 hodin.[/do]

Jelikož je iPhone 5S designově identický s minulou generací, nemá cenu se rozepisovat o tom, jak se ním pracuje, jak “padne do ruky” a podobných detailech. Podstatné je, že díky koprocesoru M7 aplikace Moves například nevyždíme baterku za 16 hodin. Telefonu zatíženému desítkami hovorů, nějakými daty a neustálým párováním s Bluetooth handsfree sadou v autě vydrží jedno nabití lehce přes 24 hodin. Není to mnoho, je to zhruba stejně jako u iPhone 5. Pokud ovšem připočteme dramatický nárůst výkonu a úspory, které zajistí koprocesor M7, vyjde nám 5S ve srovnání lépe. Uvidíme, co v tomto ohledu ještě dokáže optimalizace operačního systému a aktualizace aplikací. iPhone obecně už dlouho nepatří mezi špičku ve výdrži baterie. V denním provozu a s nabízenými možnostmi hardwaru a softwaru je to ale malá daň, kterou je nutné respektovat.

iPhone 5s recenze_07


Závěr

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, iPhone 5s je oproti předchozím „tok“ verzím mnohem větší evolucí. Nepřišel s dlouhosáhlým seznamem nových funkcí, Apple spíše vzal to dobré z předchozí generace a většinu z toho ještě vylepšil. Telefon je pocitově o něco rychlejší, ve skutečnosti v něm dříme první 64bitový ARM čip použitý v telefonu, který otevírá zcela nové možnosti a posouvá procesor ještě blíže k těm desktopovým. Rozlišení fotoaparátu se nezměnilo, ale výsledné fotografie jsou lepší a iPhone je nekorunovaným králem fotomobilů. Nepřišel jako první se čtečkou otisků prstů, ale Apple ji dokázal inteligentně implementovat, aby ji uživatelé skutečně měli důvod používat a zvýšil tak zabezpečení jejich telefonů.

Jak bylo řečeno na představení, iPhone 5s je telefon, který hledí do budoucnosti. Proto se možná některá vylepšení zdají minimální, ale za rok budou mít mnohem větší význam. Je telefon, který bude v plné síle i za další roky díky skrytým rezervám a velmi pravděpodobně se dočká i aktualizací na nejnovější verze iOS, které za tu dobu vyjdou. Bohužel na některé věci, jako výrazně lepší výdrž baterie, si budeme muset nějakou dobu počkat. Nicméně iPhone 5s je zde už dnes a je tím nejlepším telefonem, co kdy Apple vyrobil a také jedním z nejlepších chytrých telefonů na trhu.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]
 • Výkon na rozdávání
 • Nejlepší fotoaparát v mobilu
 • Design
 • Váha
[/checklist][/one_half] [one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]
 • Hliník je náchylný na škrábance
 • iOS 7 má mouchy
 • Cena
[/badlist][/one_half]
Fotografie: Ladislav Soukup a Ornoir.cz

Na recenzi se podílel Peter Sládeček

 • Ladislav Adamíček

  Dobra recenze nejvíc se mi líbí funkce Touch Id super zabezpečení.

 • Spyder1231

  Hezká recenze. I když jsem sám majitelem iPhonu 5S, tak jenom zmíním, že Nexus 5 má taky IPS panel, plus FullHD rozlišení a ppi okolo 445, v tomto ohledu je Nexus lepší. A pokud iPhone nepřečte prst natřikrát, tak se ještě pořád můžete přihlásit i při zobrazení klávesnice na kód, maximálně však dvakrát.

  • John

   Treba pri zadavani otlacku prsta postupovat podla instrukcii a nacitat napr aj hrany palca a potom je funkcnost bezchybna.

 • orxion

  teď ještě aby byl skladem .. taky jistá nevýhoda :)

  • kamsal

   A co ho koupit u T-Mobile nebo u Vodafonu? Tam by ho měli mít i na prodejnách.

 • Mirda Maník

  S vetsinou souhlasim, ale srovnavat fotak s nokii 1020 mi prijde dost mimo, to se na me nezlobte.

  • Petr

   Srovnávat fotoaparát iPhonu 5S s Lumií 1020 není vůbec mimo, viz. http://blog.laptopmag.com/iphone-5s-vs-lumia-1020-camera.

   • max

    LOL, takze vybrat jeden neznamy blog, zatialco 1020 poraza vo vsetkych ostatnych relevantnych reviews vsetko vratane bajecneho 5S a na zaklade toho tym dokonca argumentovat v REDAKCNOM teste, to uz chce teda riadnu davku iOvcizmu, nehnevajte sa na mna

    • Kryštof

     Sloupek vpravo „Mobile rating“ http://www.dxomark.com/Mobiles

    • Petr

     Pouze jsem poukázal na to, že testy jsou různé a lze najít i takové, kde vítězí iPhone 5S (další viz. komentář níže od Kryštofa). Nechápu váš útočný tón. Příspěvky jsou zde vedeny v poklidném tónu a já nemám problém uznat, že i Nokia umí skvélé fotomobily (808 Pureview).

 • Jan

  Právě jsem dostal svůj iP 5s (po třech týdnech) a zarazilo mě „cvakání“ home tlačítka při stisku. Někdy to zní jako „klik“. V recenzi ani zmínka, takže jak to je? Cvaká / necvaká? ;) V zahraničních diskuzích se o tom něco dočíst dá – prý normální stav, nicméně pro některé dosti otravné. Pro mě zatím nezvyk oproti staršímu 4s, ale asi žádné drama.

  • Lucka Z.

   Odkaď ho máte?

   • Jan

    Z apple.com, objednán 28. řijna, dorazil dnes.

  • Legion

   Zažíval jsem stejný „problém“ – zvuk byl jiný, než u tátova iPhonu 5. Ale po chvíli sem si zvykl a už mi zní naprosto normálně, ale napoprvé byl ten zvuk vážně divný.
   Podle mě je to prostě snímač otisků a nejedná se o žádnou známku vady nebo čehokoliv podobného nebo špatného.
   Docela se mi to i líbí, hlavně jak je to tak hezky lehce zapuštěné :)
   Jinak telefon mám iP5s 16 Space Grey (barva je vážně super) z ofiko Apple Online Store.

  • Jiří Hráček

   Cvaká :) A máte pravdu, je to nezvyk a jelikož jsem senzitivní člověk, vůbec se mi to nelíbí… pročítal jsem zahraniční fóra a ne všem cvaká, i když těch cvakajících je asi většina. Každopádně mi přivezou ještě jeden (RMA), tak můžu porovnat a pokud bude cvakat i ten nový, už to nebudu řešit :)

 • Dominik Materna

  Kdybych měl upgradovat z pětky, tak jen kvůli designu. Teda až ho uvidim. A jestli bude rám těla vážně tak světlej až ocelově šedej a iP5S se tak designem přiblíží starýmu dobrýmu iP4/S, tak asi neodolám.. Hlašte adresy krámu kde bude k vidění. Zdravím všechny.

  • yonah

   Ta světlost rámu k té černé se jim povedla. Mile mě překvapilo, jak dobře to vypadá. To se s tou černou u pětky vůbec nedá srovnat.

   • Dominik Materna

    Rád věřím a už teď je mně jasný, že těžko odolám. Klasický kolečko novej + prodat starej, mě asi nemine… Docela by mě zajímalo, jak jste na tom, lidi, s tím tic-tac. Kupujete každou verzi, novou řadu anebo jenom evoluční „eSka“?

 • Guest

  Jeste bych mel jeden dotaz. Pry iphone 5s dokaze pri nataceni videa zaroven fotit. Je to tak? Pripadne jak?

  • Jiří Šonský

   To umí i pětka, když natáčíš video tak pod rec Buttonem máš bílý kolečko, na který když klikneš, tak se udělá fotografie.

 • Guest

  Začátek recenze jsou jenom fakta, které každý zná nebo už všude zazněla mnohokrát. Nicméně druhá polovina už v sobě informace má.

  Na 5S se mi z novinek nejvíce líbí upgrade fotoaparátu/videa a příchod Touch ID.

  Jako zápor beru, že nevylepšili hliníkový rámeček kolem telefonu, který se při běžném používání ojebe stejně snadno jako u 5tky…

  • Roman

   „Jako zápor beru, že nevylepšili hliníkový rámeček kolem telefonu, který se při běžném používání ojebe stejně snadno jako u 5tky…“

   S tímto co jsi napsal bych si troufl nesouhlasit,jsem automechanik a když jsem měl na dílne iPhone 5,musel býti porád ve foliich a v hardcoveru,protoze ta černá barva lezla prostě dolů.U tmavé verze iPhone5S nepoužívám ani fólii a pořád vypadá jak nový i po měsíci v autodílně,nejeví škrábance jak na hliníkové části tak na displayi.Myslím si že povrchová úprava se Apple povedla.

 • Jiří Hráček

  Ještě bych si dovolil přidat jeden postřeh ohledně Touch ID. Pokud tuto funkci zapnete, bude telefon požadovat otisk (popř. zadání kódu) vždy bezprostředně po odemčení. Nevím, jaký k tomu má Apple důvod, ale jiný čas (např. 1 hod, 4 hod) si nastavit nemůžete. Ale je pravda, že Touch ID funguje opravdu naprosto bezchybně.

 • Steve

  to pozadie mate pekne na tej 5s-ke, nemôžem ho nikde nájsť :D poradte prosím :)

 • gzuhjnk

  vzadu nejsou plastove pruhy ale sklenene a na bilem iphonu keramicke

 • Peter

  fajn recenze, díky. jelikož to bude můj první smart phone, tak už se docela teším. škoda jen, že je stále nedostupný. objednal jsem v alze 3/11, ale prozatím nic. kdybych neměl v alze slevu, tak už si ho vezmu z T-mobile. nemáte někdo vzdání, kdy by mohl být dostupnější obecně? třeba ze zkušeností s loňskými modely?

 • Martin Topinka

  Z iP5S jsem nadšený, až na nepříjemnost, že power button chrastí a viklá se. Zavolal jsem do Applu, 17x za minutu se omlouvali a obratem mi poslali jiný, který cvaká, chrastí a viklá se ještě víc. Moji známí si stěžovali na totéž. Celá iP5S sranda stojí v 64GB verzi 900 euro, tudíž je to poněkud demotivující do dalších let s Applem. Ale třeba jsem měl jen dvakrát za sebou smůlu na zmetek.

  • Jan

   Myslím, že pokud je to smůla, tak pořádná. Já mám ten samý problém – i když nerad – zvykl jsem si…,

   • Host

    Zkoušel jsem iP5S na prodejně a nic tam nehrastilo ani necvakalo, naopak jsem z toho měl lepší pocit než ze svého iP5.

 • orxion

  chci se zeptat, mezi foto-čočkou a bleskem (diodama) je ještě nějaká taková malá dírka .. to je co? nějaký senzor nebo k čemu to je? dík

  • Spyder1230

   To je mikrofon k nahrávání videa a odstraňování okolního šumu během hovoru.

 • Luděk

  Koupil jsem novy iphone 5s a po rozbaleni doma jsem zjistil ze zhruba tretina display nereaguje na dotyk, je to od shora az dolu takovy 1 cm pruh, takze na klavesnici nejdou nektera pismenka a nejde cela druha rada ikon ( svisle od shora dolu ). Nezaregistroval jste nekdy nekdo takovouhle zavadu ? Me to prijde az nemozne ze by to neproslo nejakou vystupni kontrolou, predpokladam ze to je HW zavada, ktera by se mohla u tak draheho zarizeni v ramci vyroby podchytit.

  • Marc

   Ode dneska to samy akorat mam ten pruh mam nalevo…takze nenapisu zpravy pze „A“ je vlevo….no nic jdu jej reklamovat. i5s mam od patku..

   • Luděk

    Mě nejde R, F, C :) a všechno co je v téhle svislé řadě