Zavřít reklamu

Apple má na svém kontě již slušnou přehlídku smartphonů. Každý z těchto modelů má jistě něco do sebe, jsou ale iPhony, na které uživatelé vzpomínají o něco lépe než na jiné. Mezi modely, které se Applu podle řady uživatelů opravdu povedly, patří i iPhone 5S. Právě ten si dnes připomeneme v dnešním díle naší historie Apple produktů.

Společnost Apple představila svůj iPhone 5S spolu s iPhonem 5c na své Keynote 10. září roku 2013. Zatímco do plastu oděný iPhone 5c představoval finančně dostupnou verzi jablečného smartphonu, iPhone 5S reprezentoval pokrok a inovaci. Jednou z nejvýznamnějších hardwarových novinek byla implementace snímače otisku prstu pod Home Button přístroje. Prodej iPhonu 5S byl oficiálně zahájen 20. září roku 2013.

Kromě Home Buttonu s funkcí Touch ID se ale iPhone 5S mohl pochlubit ještě jedním zajímavým prvenstvím. Byl totiž prvním smartphonem svého druhu, který byl osazen 64-bitovým procesorem, konkrétně procesorem A7 od Applu. Díky tomu nabízel výrazně vyšší rychlost i celkový výkon. Novináři v době vydání iPhonu 5S ve svých recenzích zdůrazňovali, že přestože se tento model oproti svým předchůdcům příliš výrazně nezměnil, jeho význam je velký. iPhone 5S nabídl již zmíněný lepší výkon, o něco lepší interní hardwarovou výbavu a také navýšení kapacity interní paměti. Obzvláště velkou pozornost médií a posléze také uživatelů si ale vysloužil zejména 64-bitový procesor A7 od Applu spolu se snímačem otisků prstů, ukrytým pod sklíčkem Home Buttonu, vylepšeným zadním fotoaparátem, a vylepšeným bleskem. Kromě hardwarových novinek byl iPhone 5S vybaven také operačním systémem iOS 7, který byl v mnoha směrech na hony vzdálený předešlým verzím iOS.

iPhone 5S se ze strany odborníků setkal převážně s pozitivní odezvou. Novináři, ale i uživatelé kladně hodnotili zejména funkci Touch ID, která byla naprostou novinkou. Server TechCrunch označil iPhone 5S bez nadsázky za nejlepší smartphone, který byl v té době k dostání na trhu. iPhone 5S sklidil chválu také pro svůj výkon, funkce, nebo třeba pro vylepšení fotoaparátu, někteří ale kritizovali nedostatek změn po designové stránce. V průběhu prvních tří dnů od zahájení prodeje se Applu podařilo prodat celkem devět milionů iPhonu 5S a iPhonu 5C, přičemž iPhone 5S si v počtu prodaných kusů vedl trojnásobně lépe. O nový iPhone byl od samého počátku obrovský zájem – Gene Munster z Piper Jaffray uvedl, že v den jeho uvedení do prodeje se od Apple Storu na newyorské 5. Avenue táhla fronta, čítající 1417 lidí, zatímco na iPhone 4 čekalo na tomtéž místě v den jeho uvedení do prodeje „jen“ 1300 lidí.

.