Zavřít reklamu

Společnost Apple představila 10. září roku 2013 hned dva nové modely svých smartphonů – iPhone 5s a iPhone 5c. Představení více než jednoho modelu nebylo v té době pro jablečnou společnost vůbec obvyklé, zmíněná událost byla ale významná z více důvodů.

Apple svůj iPhone 5s prezentoval jako velmi pokročilý smartphone, nabitý řadou nových a užitečných technologií. iPhone 5s nesl interní kódové označení N51 a po designové stránce se v mnohém podobal svému předchůdci, iPhonu 5. Byl opatřen čtyřpalcovým displejem s rozlišením 1136 x 640 pixelů a hliníkovým tělem v kombinaci se sklem. iPhone 5S se prodával v provedení Silver, Gold a Space Gray, byl osazen dvoujádrovým 1,3GHz procesorem Apple A7, disponoval 1 GB DDR3 RAM paměťmi a k dostání byl ve variantách s 16 GB, 32 GB a 64 GB úložiště.

Naprostou novinkou byla funkce Touch ID a s ní související snímač otisků prstů, který byl umístěný pod sklem Home Buttonu. U Applu to nějakou dobu vypadalo, že bezpečí a pohodlí uživatelů nemohou zůstat v opozici natrvalo. Uživatelé byli zvyklí na čtyřmístný kódový zámek. Delší, případně alfanumerický kód by znamenal vyšší zabezpečení, jeho zadávání by ale pro řadu lidí mohlo být příliš zdlouhavé. Touch ID se nakonec ukázalo jako ideální řešení, a uživatelé z něj byli nadšeni. V souvislosti s Touch ID se pochopitelně vyrojila také řada obav z jeho možného zneužití, řešení jako takové bylo ale skvělým kompromisem mezi bezpečností a pohodlím.

Další novinkou byl u iPhonu 5s pohybový koprocesor Apple M7, vylepšený iSight fotoaparát se schopností natáčet slo-mo videa, panoramatické záběry nebo třeba sekvencí. Apple vybavil svůj iPhone 5s také TrueTone bleskem s bílými i žlutými prvky pro lepší sladění s reálnými teplotami barev. iPhone 5s si mezi uživateli okamžitě získal obrovskou oblibu. Šéf Applu té doby, Tim Cook, nedlouho po jeho uvedení do prodeje prozradil, že poptávka po této novince je nezvykle vysoká, prvotní zásoby jsou prakticky vyprodány, a že se v průběhu prvního víkendu od uvedení prodalo více než devět milionů nových jablečných smartphonů. S pozitivní odezvou se iPhone 5s setkal také u novinářů, kteří ho označovali za výrazný krok kupředu. Chvály se dočkaly oba fotoaparáty nového smartphonu, nový Home Button s Touch ID i nová barevná provedení. Někteří nicméně podotýkali, že přecházet na něj z klasické “pětky” se příliš nevyplatí. Pravdou je, že iPhone 5s si získal popularitu zejména mezi těmi, kteří přecházeli na nový iPhone z modelů 4 nebo 4S, pro spoustu uživatelů se také stal vůbec prvním impulsem k pořízení smartphonu od Applu. Jak na iPhone 5S vzpomínáte vy?

.