Zavřít reklamu

E-mailovou schránku má v dnešní době už doopravdy každý – tedy pokud chce dotyčný fungovat na internetu. Takovou e-mailovou schránku potřebujete například k vytvoření účtu na webových portálech, pro vytvoření online objednávek, anebo pro vyřizování různých pracovních záležitostí. Schránku si můžete vytvořit prakticky kdekoliv – v Česku se nejčastěji používají schránky od Seznamu, anebo od Googlu v podobě Gmailu. Tito poskytovatelé často nabízí jednoduchý e-mailový klient, který se nachází přímo na jejich stránkách. Klasickým uživatelům takový klient může vyhovovat, těm pokročilejším však nikoliv.

Pro náročnější uživatele, anebo pro ty, kteří nechtějí pro zkontrolování e-mailové schránky pokaždé zbytečně zapínat webový prohlížeč, existují e-mailové klienty jakožto aplikace pro jednotlivé operační systémy. Jak ve Windows, tak i v macOS najdete nativní e-mailové klienty – konkrétně se jedná o aplikaci Pošta ve Windows a o aplikaci Mail v macOS. Zde rovněž platí, že mnoha uživatelům mohou tyto klienty vyhovovat, některým ale může vadit design, absence důležitých funkcí, popřípadě cokoliv jiného. V té chvíli přichází na řadu e-mailové klienty třetí strany, kdy lze zmínit například Spark, Outlook, anebo český eM Client. Právě na poslední jmenovaný e-mailový klient se společně podíváme v této recenzi.

eM Client se od poslední zmínky výrazně posunul

Pokud vám připadá, že už jste na našem magazínu recenzi na eM Client četli, tak vás rozhodně paměť neklame. Jednu recenzi tohoto e-mailového klienta už jsme na našem magazínu přinesli, nutno však podotknout, že jsme tak učinili již před téměř dvěma lety – a jak můžete tušit, mnoho se změnilo. Postupem času přišly nové operační systémy, kterým se musel eM Client postupně přizpůsobit a o některých nových funkcích jsme vás průběžně informovali prostřednictvím tiskových zpráv.

V současné době je eM Client k dispozici už i na nejnovějším operačním systému macOS 11 Big Sur, který jablečná společnost prozatím ani nevydala pro veřejnost, což je rozhodně skvělá zpráva zejména pro vývojáře či beta testery. Pro přesnost uvádíme, že eM Client je k dispozici jak na macOS, tak i na Windows – v našem případě budeme samozřejmě testovat verzi pro macOS.

První spuštění aplikace…

Po instalaci a prvním spuštění aplikace eM Client se vám zobrazí jednoduchý průvodce, ve kterým si snadno nastavíte vše, co je potřeba. Hned na začátku si můžete zvolit jeden z osmi dostupných motivů, do kterého se prostředí aplikace eM Client zbarví. Základní motiv s názvem Moderní si oblíbí asi většina z nás, jelikož dokáže společně se systémem automaticky měnit světlý a tmavý režim. Nechybí samozřejmě také možnost pro nastavení kompletně tmavého režimu, popřípadě různých barevných motivů.

emclient_prvni_spusteni1
Zdroj: eM Client 8

Po výběru motivu už je nutné, abyste do průvodce zadali vaši e-mailovou adresu v plném znění, kterou chcete přidat do aplikace. Kromě toho můžete rovnou propojit eM Client s chatovací službou Google Talk či XMPP, importovat kalendáře a kontakty (například z iCloudu, Googlu, Yahoo a dalších) a v dalším kroku je možné využít aktivaci PGP šifrování, díky čemuž získáte jistotu, že se k vašim e-mailovým zprávám nedostane žádná nepovolaná osoba. Na konci průvodce už si jen stačí nastavit avatar vašeho účtu a je hotovo – poté už se objevíte v prostředí eM Clienta.

…eM Client ve verzi 8

V poslední velké aktualizaci aplikace eM Client, nesoucí číslo 8, jsme se dočkali mnoha nových funkcí, které si rozhodně zamilujete. Původní funkce, o kterých jste si mohli přečíst ve starší recenzi, samozřejmě zůstávají a lze tak tvrdit, že „osmá“ verze nabízí hned několik skvělých funkcí navíc. Výrazného propracování, což lze vidět hned na první pohled, se dočkalo uživatelské prostředí, které se v současné době o mnoho více hodí do samotného systému macOS. Mimo jiné lze v rámci této nové verze pracovat s vícero okny najednou, tudíž už se nemusíte složitě přepínat mezi jednotlivými částmi aplikace. Právě díky podpoře vícero oken si můžete například e-maily a kontakty zobrazit vedle sebe. Změn se dočkalo také nastavení celé aplikace, přesněji Vlastnosti, ve kterých lze nově vyhledávat, takže rychle a jednoduše najdete vše, co potřebujete.

eM Client vás zbaví všech negativ e-mailu

Osmá verze eM Clientu však rozhodně není pouze o změnách v uživatelském prostředí. Všeobecně mohu uvést, že se nový eM Client snaží vypořádat se všemi problémy, které mohou při práci s e-mailovými zprávami vzniknout. Asi každý z nás se někdy ocitl v situaci, kdy jsme zapomněli odpovědět na nějakou důležitou e-mailovou zprávu. eM Client v tomto případě přichází hned se dvěma novými funkcemi, které dokáží pomoci. První z nich je Sledování odpovědí – tato funkce vás upozorní na příchod odpovědi na důležitý mail. Po uplynutí nastaveného času od příchodu e-mailu vám tato funkce připomene, že jste prozatím na zprávu neodpověděli, a že už by odpověď rozhodně byla vhodná. Další skvělou funkcí je Odložení zpráv, díky které můžete veškeré příchozí zprávy jednoduše odložit a naplánovat si jejich vyřízení na někdy jindy.

Přehledné zobrazení příloh a spolupráce s cloudovými službami

V rámci eM Clientu musím pochválit další z novinek, konkrétně jednoduché zobrazení všech příloh z určitého e-mailového účtu na jednom místě. Pro toto zobrazení příloh stačí v levé spodní části okna klepnout na ikonu tří teček, a zvolit možnost Přílohy. Veškeré přílohy se vám poté zobrazí v seznamu s informacemi o tom, od koho pochází, v jakém předmětu přišly, kdy byly vytvořeny a jak jsou velké. Mezi všemi těmito přílohami samozřejmě můžete také jednoduše vyhledávat, a to i fulltextově v rámci dokumentů PDF, Word či Excel. Co se týče příloh, tak by se hodilo ještě zmínit další funkci, a to možnost jejich přidávání do e-mailů přímo z cloudových služeb. Jak jistě víte, tak přes klasický mail jste schopni odeslat maximálně 25 MB soubor, což v mnoha případech nestačí. Nově si můžete veškerá objemná data, která chcete poslat, nahrát na váš cloud (třeba Google Drive, Dropbox či OneDrive) a eM Client vám pak dá jednoduchou možnost pro přidání odkazu na tato data přímo do e-mailové zprávy.

Agenda, šifrování zpráv a eM Keybook

Pokud patříte mezi uživatele, kteří to s organizací času myslí doopravdy vážně a rádi si po boku kontaktů a poznámek vedete také „úkolníček“, tak si eM Client rozhodně oblíbíte. V rámci něj si totiž mimo jiného můžete také zapisovat úkoly, což se rozhodně hodí. Přehled dne si poté můžete zobrazit v pravém postranním panelu v rámci sekce Agenda, kterou zobrazíte klepnutím na ikonu fajfky. Už při prvním spuštění, jak už jsem mimo jiné uvedl v jednom z výše uvedených odstavců, vám eM Client nabídne jednoduchou možnost pro šifrování všech zpráv pomocí PGP, což se v dnešní době rozhodně hodí – i kdyby pouze pro klid duše. S šifrováním PGP jde poté ruku v ruce také nová funkce eM Keybook, díky které budete schopni posílat PGP šifrované zprávy naprosto komukoliv. Aby mohl být šifrovaný mail pomocí PGP bezpečně odeslán do druhé schránky, tak prvně musí proběhnout výměna klíčů – a právě eM Keybook se stará o vyhledávání a sdílení veřejných klíčů, díky čemuž vám může šifrované zprávy posílat opravdu kdokoliv.

Závěr

Jestliže hledáte e-mailový klient, který je určený doopravdy pro každého – ať už patříte mezi amatérské uživatele, anebo mezi profesionální uživatele s obrovskými nároky, eM Client je správná volba. Abyste však využili potenciál eM Clientu na sto procent, tak je samozřejmě nutné znát a pracovat s dostupnými funkcemi. Nebojím se říci, že eM Client je pro uživatele tak dobrý, jak sami chtějí – pokud jej budou využívat pouze k psaní e-mailů, tak rozhodně nijak neprohloupí, každopádně pokud se do všech funkcí tohoto klienta ponoříte a začnete je využívat, tak nebudete chtít nikdy přestat a měnit.

Už před téměř dvěma roky jsme vám eM Client doporučovali a po vydání poslední verze se rozhodně nic nezměnilo, ba naopak. eM Client 8 nabízí mnoho nových a skvělých funkcí, které mohly některým uživatelům chybět – od příjemnějšího prostředí, přes perfektní správu příloh, až po PGP šifrování, které je určené náročným uživatelům či firmám.

eM Client 8
Zdroj: emclient.cz
.