Zavřít reklamu

Po důkladném otestování vám přinášíme recenzi iPhone 11. Vyplatí se jej zakoupit a pro koho je určen?

Už samotná krabička napovídá, že tentokrát bude něco jinak. Telefon je totiž vyobrazen zadní stranou. Apple ví moc dobře, proč to dělá. Snaží se veškerou vaši pozornost upoutat na fotoaparáty. To je ostatně největší viditelná změna, která se letos udála. Samozřejmě, že další jsou skryty pod kapotou. Ale o tom až později.

Rozbalujeme

Do redakce nám dorazila bílá varianta. Ta má stříbrné hliníkové boční rámečky a připomíná tak úpravu známou už od dnes postarších iPhonů 7. Po otevření krabičky vám telefon opravdu nastaví záda a vy se tak ihned vítáte s čočkami fotoaparátu. Záda tentokrát ani nekryje fólie. Ta zůstala už jen na přední straně displeje, která vám bude připadat velmi známá. Zejména majitelům předchozí generace XR.

Zbytek balení už je skoro ohraná písnička. Návody, Apple samolepky, drátová sluchátka EarPods s Lightning konektorem a 5W nabíječka s USB-A na Lightning kabelem. Apple tvrdošíjně odmítá přejít na USB-C, ačkoli MacBooky s tímto portem máme už přes tři roky a loňské iPady Pro jej mají také. Je to v rozporu i s tím, co naleznete v balení iPhonů 11 Pro, kde Apple neměl problém přibalit 18 W USB-C adaptér. Holt se někde ušetřit muselo.

iPhone 11

Známá podoba

Jakmile telefon uchytíte do rukou, pocítíte jeho velikost a váhu. Překvapeni však nebudou ti, kteří vlastnili iPhone XR. Pro mou ruku však je 6,1“ smartphone s patřičnou váhou už na hraně použitelnosti. Často jsem se přichytil, jak telefon používám „obouruč“.

Zde je potřeba podotknout, že jsem vlastníkem iPhonu XS. Bylo proto pro mě zajímavé sledovat, jakým způsobem si budu na telefon zvykat a zaexperimentovat si sám na sobě.

Přední strana zůstává tedy nezměněna se známým výřezem, který je v případě iPhonu 11 o něco znatelnější než u Pro kolegů. Záda mají lesklou úpravu, na které až nepříjemně ulpívají otisky prstů. Naopak výstupek s kamerkami fotoaparátů má matnou úpravu. Je to přesně opačně, než u iPhonů 11 Pro.

Musím přiznat, že v realitě telefon nevypadá vůbec tak ošklivě, jak se může zdát na fotkách. Naopak, na design kamerek se dá velmi rychle zvyknout a dokonce se může i líbit.

Připraven na každý den

Telefon po zapnutí reagoval opravdu svižně. Neobnovoval jsem jej ze zálohy, ale nainstaloval jen nezbytné aplikace. Méně je někdy více. I tak mě ale neustále překvapovaly svižné reakce a spouštění aplikací. Nejsem příznivcem benchmarků, kdy se sleduje rychlost spouštění aplikací, ale mám pocit, že iPhone 11 je s iOS 13 svižnější než můj iPhone XS.

Ani po více než týdnu používání nepociťuji žádné problémy. A to jsem telefon nijak nešetřil. Denně dostával pořádnou porci komunikace, telefonátů, práce s kancelářskými aplikacemi anebo jsem jej využíval v režimu hot-spotu pro MacBook.

Výdrž se pohybovala opravdu různě, ale většinou jsem zvládal o hodinu až tři více než se svým iPhone XS. U něj mám přitom černou tapetu a aktivní tmavý režim. Patrně za to může optimalizace procesoru A13 společně s mnohem nižším rozlišením obrazovky iPhonu 11.

Toho jsem se nejdříve obával, ale po týdnu jsem si rychle zvykl. Rozdíly zde samozřejmě jsou a nejvíce jsou patrné při přímém srovnání. Jinak ale vlastně ničemu nevadí.

Naopak rozpoznat zvukovou kvalitu iPhonu 11 a jeho Dolby Atmos příliš nedokážu. Kvalita mi přijde srovnatelná s XS. Nuance by slyšel lépe hudebník nebo odborník na hudbu, ale já rozdíl neslyším.

Hlavním tahákem ovšem není ani Dolby Atmos, rychlejší Wi-Fi nebo výkonný procesor Apple A13. Tím je nový fotoaparát a tentokrát rovnou s dvěma kamerkami.

iPhone 11 - Širokoúhlý vs ultraširokouhlý snímek
Širokoúhlá fotka č.1

iPhone 11 je hlavně o fotoaparátu

Apple u iPhonu 11 sáhl po dvojici objektivů se shodným rozlišením 12 Mpix. První je širokoúhlý objektiv a druhý rovnou ultraširokoúhlý. V praxi se to projeví zejména novou možností v aplikaci fotoaparát.

Zatímco u modelů s teleobjektivem si navolíte až 2x zoom, zde naopak můžete celou scénu o polovinu oddálit, tedy zmáčknete tlačítko přiblížení a volba se přepne na 0,5x zoom.
Oddálením získáte mnohem širší scénu a do záběru se vám vejde samozřejmě více obrazu. Apple říká, že dokonce 4x více.

Přiznám se, že na širokoúhlý režim jsem fotil jen z důvodu recenze, ale po zbytek doby používání telefonu jsem zcela zapomněl, že tento režim mám k dispozici.

V zajetí nočního režimu

Z čeho jsem byl naopak nadšený, je noční režim. Konkurence jej nabízí už nějaký ten pátek a nyní jej konečně máme i v iPhonech. Musím uznat, že výsledky jsou perfektní a zcela překonávají má očekávání.

Zapnutí nočního režimu probíhá zcela automaticky. Systém sám rozhoduje, kdy jej použít a kdy ne. Často je to škoda, jelikož by se třeba hodil i v přítmí, ale iOS se usmyslí, že jej nepotřebuje. Ale taková je filozofie operačního systému.

Fotím spíše momentky, takže nejsem ten nejlepší, abych pitval kvalitu. Každopádně mě zaujala míra detailů a citlivé rozebrání světla a stínů. Fotoaparát se zřejmě snaží rozpoznávat objekty a podle toho některé nasvítí více, jiné naopak nechá skrýt rouškou tmy.

K trochu prapodivným výsledkům jsem se ale dostal, když za mnou byla lampa pouličního osvětlení. Celá fotka pak dostala prapodivný žlutý nádech. Očividně jsem při focení stál na nevhodném místě.

Apple slibuje ještě kvalitnější fotografie s příchodem režimu Deep Fusion. Na ten si ještě budeme muset chvíli počkat, než skončí betatestování iOS 13.2. Ačkoli již telefon nebudu mít k dispozici, přimlouvám se, aby Apple raději nic neuspěchal.

Videokamera v kapse

Skvělé je také video, kde mnohem více zužitkujete širokoúhlý fotoaparát. Zatímco v kategorii fotografie Apple poslední dobou spíše zaostával, žebříčkům videa neochvějně vládl. Letos tuto pozici opět upevňuje.

Natáčet můžete až 4K při šedesáti snímcích za sekundu. Naprosto plynule, bez potíží. Navíc s iOS 13 si můžete dovolit natáčet z obou kamerek zároveň a se záběry dále pracovat. Při tom všem velmi rychle zjistíte, jak může být kapacita 64 GB najednou malá. Telefon vás přímo vyzývá k focení a natáčení videa, zatímco paměť mizí po stovkách megabajtů pryč.

Měli bychom tedy zodpovědět tu nejdůležitější otázku, kterou jsme si kladli na začátku recenze. Nový iPhone 11 je výborný telefon v poměru výkon a cena. Nabízí neuvěřitelný výkon, dobrou výdrž a skvělé kamery. Kompromisy z minulé generace však zůstaly. Displej má stále nižší rozlišení a jeho rámečky jsou velké. Telefon je také velký a dost těžký. Vlastně co se týče designu, moc změn se neudálo. Ano, máme tu nové barvy. Ale ty jsou přece každý rok.

iPhone 11

Verdikt ve třech kategoriích

Pokud používáte smartphone především kvůli chytrým funkcím a nefotíte, nenatáčíte videa nebo nehrajete hodně her, iPhone 11 vám příliš mnoho nenabídne. Velký důvod k upgradu tak nemá mnoho majitelů iPhonů XR, ale ani iPhonů X nebo XS. Vlastníci iPhonů 8 a starších by o něm však mohli uvažovat.

Tím se dostáváme k druhé kategorii lidí, kteří si kupují zařízení na delší dobu a nemění jej každý rok nebo dva. Výhledově vám totiž iPhone 11 vydrží určitě minimálně 3, ale klidně 5 let. Výkonu má na rozdávání, baterie při lehkém používání vydrží i přes dva dny. Majitele iPhonů 6, 6S anebo sedmiček bych rovněž nasměroval ke koupi modelu iPhone 11.

Ve třetí kategorii, které iPhone 11 rovněž doporučím, jsou lidé, kteří chtějí hodně fotit a natáčet. Zde se skrývá hlavní síla. Troufnu si navíc tvrdit, že i když jste ochuzeni o teleobjektiv, stále máte po ruce velmi kvalitní fotoaparát, se kterým dokážete vykouzlit výborné záběry. Navíc ušetříte skoro deset tisíc za vyšší model.

Samozřejmě pokud chcete to nejlepší, co Apple nabízí, tak vás iPhone 11 asi nezaujme. Ale on se o to příliš ani nesnaží. Je tu pro ty ostatní a těm bude velmi dobře sloužit.

iPhone 11 nám k testování zapůjčila společnost Mobil Pohotovost. Smartphone byl po celou dobu recenze chráněn pouzdrem PanzerGlass ClearCase a tvrzeným sklem PanzerGlass Premium.

.