Zavřít reklamu

Apple dnes začíná prodávat nové iPhony 11 a mně se shodou okolností poštěstilo si telefony přednostně vyzkoušet. Do rukou se mi dostaly konkrétně iPhone 11 a iPhone 11 Pro Max. Na následujících řádcích tak shrnu, jak telefon působí v ruce po pár minutách používání. V průběhu dnešního dne, a také zítra, se pak můžete těšit na rozsáhlejší první dojmy, unboxing a především pak na fototest.

Vyzkoušet jsem si konkrétně mohl iPhone 11 v černé barvě a iPhone 11 Pro Max v novém půlnočně zeleném provedení.

iPhone 11 Pro Max iPhone 11

Zaměřím-li se konkrétně na iPhone 11 Pro Max, zajímalo mě především, jak bude působit matná úprava skla na zádech telefonu. Snad žádný autor zahraniční recenze se nezmiňoval, zda je telefon kluzký (jako iPhone 7), nebo jestli naopak drží dobře v ruce (jako iPhone X/XS). Dobrou zprávou je, že i navzdory matným zádům telefon z ruky nevykluzuje. Navíc záda již nejsou magnetem na otisky prstů jako u předchozích generací a vypadají tak prakticky neustále čistá, což jedině chválím. Pomineme-li na chvíli fotoaparát, pak je zadní část telefonu skutečně minimalistická, ovšem v případě modelů určených pro český, respektive evropský trh najdeme u spodní hrany homologaci, kterou telefony například z USA standardně nemají.

Hrany iPhonu 11 Pro (Max) jsou stejně jako u iPhonů XS a iPhonu X vyrobeny z nerezové oceli. I nadále na nich tedy zůstávají otisky prstů a další nečistoty. Na druhou stranu se díky nim telefon dobře drží, a to i v případě většího 6,5palcového modelu s přídomkem Max.

Tím nejkontroverznějším prvkem iPhonu 11 Pro (Max) je bezesporu trojitý fotoaparát. Nutno však podotknout, že jednotlivé čočky nejsou ve skutečnosti tak vystouplé, jak se zdá z produktových fotografií. Pravděpodobně je to dáno tím, že celý modul s kamerami je také mírně vystouplý. Zde musím pochválit, že celá záda jsou vyrobena z jednoho kusu skla, což je na celkovém designu znát, a to z té kladné stránky.

Krátce jsem také vyzkoušel, jak telefon fotí. Pro základní ukázku jsem pořídil tři snímky za umělého světla – z teleobjektivu, širokého objektivu a ultraširokého objektivu. Prohlédnout si je můžete v galerii níže. Rozsáhlejší fototest, ve kterém otestují i nový Noční režim, můžete očekávat v průběhu zítřejšího dne.

Zajímavé je také nové prostředí fotoaparátů, zejména pak chválím, že telefon konečně při focení využívá celou plochu displeje. Pokud totiž na iPhonech 11 fotíte standardním širokoúhlým fotoaparátem (26 mm), pak se sice i nadále pořizují snímky ve formátu 4:3, ale po stranách je vidět i to, co se děje mimo záběr. Přímo v rozhraní fotoaparátu je pak možné si nově zvolit, že snímky budou ve formátu 16:9 a tím zachytíte zachytíte scénu tak, jak ji vidíte na celém displeji.

iPhone 11 Pro prostredi fotoaparatu 2

Co se levnějšího iPhonu 11 týká, zde mě překvapilo, jak je ve skutečnosti celý modul s fotoaparáty výrazný. Je to dáno hlavně tím, že se barevně odlišuje od zbytku zad – zatímco záda jsou sytě černá a lesklá, tak modul je vesmírně šedý a matný. Zrovna u černé varianty telefonu je rozdíl opravdu znatelný a předpokládám, že u ostatních barev budou odstíny více sladěné. Každopádně je to trochu na škodu, jelikož u loňského iPhonu XR mi přišla černá opravdu povedená.

V ostatních aspektech z hlediska designu se iPhone 11 od svého předchůdce iPhonu XR nijak zvlášť neliší – záda jsou nadále z lesklého skla, hrany z matného hliníku, který v ruce klouže, a displej má stále o něco širší rámečky než dražší modely s OLED displejem. Samozřejmě samotný LCD panel by měl být ještě o něco kvalitnější, to si však dovolím posoudit až do přímého porovnání, potažmo do samotné recenze telefonu.

.