Zavřít reklamu

Přiznám se, že nejsem úplně příznivcem toho, aby recenze iPhone 15 vyšla hned pár dnů poté, co tento telefon vstoupil do prodeje. To proto, že si zkrátka myslím, že na některé jeho klady si musí člověk přijít s určitým odstupem času. Ten jsem si proto dopřál a nyní přicházím se svým hodnocením, které vychází z několikatýdenního testování, kdy iPhone 15 Pro používám jako svůj primární telefon. Jaká tedy vlajková loď Applu pro nadcházejících 12 měsíců je? 

iPhone 15 Pro 8

Vzhled je skoro stejný, ale přesto jiný

Doby, kdy Apple po třech letech měnil poměrně radikálně design svých iPhonů jsou, zdá se, pryč. Letošní generace jablečného telefonu totiž přichází s tělem, které je s tím použitým loni poměrně snadno zaměnitelné. Jedinou výraznější designovou změnou jsou tu totiž mírně zaoblené hrany u obvodového rámečku, který je navíc nově tvořen titanem a nikoliv ocelí. A co to pro vás vlastě znamená? Ze svých zkušeností se mi chce říci, že poměrně dost a to hlavně co se týče titanu. Ten totiž umožnil Applu u iPhonů 15 Pro mezigeneračně poměrně výrazně snížit celkovou hmotnost, která je nyní 187 gramů namísto dřívějším 206 gramům. Možná si teď říkáte, že nějakých 19 gramů je naprosto zanedbatelných a upřímně řečeno, vůbec se vám nedivím, protože přesně tento názor jsem měl i já poté, co jsem si telefony osahal. Čím déle však iPhone 15 Pro v ruce máte, tím více si na něj logicky zvykáte a jakmile jej pak vyměníte za iPhone 14 Pro či podobně těžké „železo“, najednou vám dojde, že těchto 19 gramů je skutečně pořádná porce hmotnosti navíc. 

Já si to nejvíc uvědomil při fototestech, kterých jsem v posledních dnech provedl pro náš sesterský magazín Letem světem Applem opravdu hodně. Při nich jsem totiž s sebou nosil jak iPhone 14 Pro, tak 15 Pro, přičemž když si je člověk přehazoval z ruky do ruky, 19 gramů opravdu poznal. Jedním dechem bych sice rád dodal, že se jedná přesně o to vylepšení z kategorie snadno zapomenutelných a možná jej tedy poměrně brzy přestanete vnímat, ale právě následné prozření, kdy se vám do ruky dostane jiný, těžší iPhone bude tím pádem o to zajímavější. Mimochodem, iPhone 15 Pro je dosud nejlehčím iPhonem řady Pro, který kdy Apple přinesl. 

A jaké jsou zaoblené rámečky? Pro mě osobně velmi milým překvapením, ze kterého však nemá příliš smysl jásat – o tom ale až později. Upřímně bych nevěřil, jak obrovský rozdíl v úchopu dokáže udělat tak nepatrný změna designu rámečku, jakou Apple nasadil. Zaoblení byste si totiž asi vůbec nevšimli, kdybyste na něj nebyli upozorněni. I přesto se však iPhone 15 Pro drží v ruce podstatně příjemněji než 14 Pro, potažmo jiné „hranaté“ iPhony. Ale jen bez krytu. Jakmile na něj totiž nasadíte kryt, dostanete přesně ten úchop, na který jste byli zvyklí v předešlých letech. Je to škoda? Ano i ne. na jednu stranu je totiž zkrátka fajn, že i v předešlých letech dokázaly výrobci svými kryty úchop iPhonů zpříjemnit. Na druhou stranu je ale trochu škoda, že tento upgrade právě kryty takto zabijí a on tedy nedokáže vyniknout víc – a to ani na originálních krytech od Applu. Ty jsou totiž vyrobeny prakticky stejně jako tomu bylo loni, předloni či předpředloni, takže ani ony nedokáží podtrhnout tuto drobnou, leč skvělou designovou úpravu, což mě trochu mrzí. Pokud ale nosíte iPhone bez krytu, garantuji vám, že si přijdete na své – tedy co se týče úchopu. 

Co se totiž týče zachytávání šmouh od rukou a tak podobně, zde si troufám říci, že je na tom titanový rámeček de facto stejně jako leštěná ocel v předešlých letech. Přestože je titan spíše matný, maximálně pak polomatný, a to navíc ještě s kartáčovaným povrchem a tedy miniaturními vroubky, šmouhy chytá jako ďas. Celkem mě to popravdě překvapilo, protože jsem čekal, že bude v tomto směru bližší spíše hliníkovým rámečkům, které je naopak takřka nemožná „umatlat“. Nicméně jakožto „krytaře“ mě tato vlastnost zrovna moc netrápí. 

iPhone 15 Pro 7

Akční tlačítko baví

Nové iPhony 15 Pro rozhodně nejsou revoluční z hlediska množství novinek, které přináší. Nicméně to, co jim Apple nadělil, stojí za to a skutečně baví. Jednou z těchto novinek je i akční tlačítko, které nahradilo na boku telefonu přepínač tichého a hlasitého režimu. To je možné po vzoru Apple Watch Ultra naprogramovat a přestože je zatím k dispozici „jen“ 7 možných programů v čele se svítilnou, aktivací fotoaparátu, spouštěče zkratek, lupy či zpřístupnění, věřím, že si každý již z této nabídky dokáže vybrat to své. Osobně jsem sáhl po svítilně, kterou využívám poměrně často a nyní díky akčnímu tlačítku se její využitelnost ještě zvýšila, protože je zkrátka „po ruce“ mnohem lépe. Její aktivace probíhá delším stiskem tlačítka, takže se nemusíte bát toho, že byste jí omylem zaktivovali nechtěným krátkým stiskem. Že svítí se navíc dozvíte skrze ikonku v Dynamic Islandu, takže je prakticky vyloučeno, že byste jí rozsvítili, aniž byste o tom věděli. 

Abych však akční tlačítko jen nechválil, musím jedním dechem dodat, že mi přijde ze strany Applu extrémně nevyužité a celkem mě mrzí, že tomu tak je. Jeho ovládání totiž spočívá v současnosti vlastně jen v jednom stylu stisku, který zaktivuje danou funkci. Přitom věřím tomu, že by nebylo absolutně problematické iOS naučit rozpoznat vícero krátkých stisků, kombinaci krátkých a dlouhých stisků a tak podobně. Je tu zkrátka obrovský prostor ke zlepšení a pokud jej Apple v dohledné době nevyužije, budu upřímně velmi překvapen. Potenciál je tu totiž skutečně značný. 

iPhone 15 Pro 5

Skvělý displej, avšak už druhým rokem po sobě

Apple se v předešlých letech pravidelně chlubil tím, jak vylepšil displeje svých iPhonů ať už z hlediska jasu, kontrastu či vychytávek typu Always-on nebo ProMotion. Letos ale na Keynote o vylepšení nezaznělo ani slovo a když jsem se po ní podíval do technických specifikací telefonu, hned jsem pochopil, proč tomu tak bylo. Technické specifikace displeje iPhonu 15 Pro jsou totiž na chlup stejné jako displeje iPhonu 14 Pro, což následně potvrdily i první komplexnější testy odborníků z DxOMark. Jeden by si možná řekl, že je to škoda, ale osobně bych to tak černě neviděl. Jasně, vždy je fajn udělat krok kupředu, ale zrovna v zobrazovacích panelech je Apple v mých očích dlouhodobě špičkou a jelikož se i letos dívá na použitý panel opravdu krásně, nemám vlastně důvod být naštvaný, že není zase o něco lepší. Nebo ještě jinak – byl bych naštvaný, kdybych nevěděl, jaký mikrokrůčky dělal Apple u displeje v předešlých letech. Když nepočítám ProMotion či Always-on, upřímně se přiznám, že zlepšení maximálního jasu a tak podobně, popřípadě přidání podpory další z řady HDR standardů a podobných věcí zkrátka nejsem schopen vizuálně zachytit. Co tím tedy chci říci? Že se displeje iPhonu 15 Pro opravdu bát nemusíte, protože je zkrátka skvělý. 

Co však skvělé už tak úplně není, respektive mohlo být trochu lepší, je tloušťka rámečků kolem něj. Pokud jste alespoň trochu sledovali úniky informací, které představení iPhonů 15 Pro předcházely, pak jste jistojistě zaznamenali to, že se měly podle spousty z nich dočkat výrazně užších rámečků kolem displeje. A jaká je realita? Ano, zužovalo se, ale to takovým stylem, že si toho všimnete opravdu jen velmi stěží. Popravdě, na šířku rámečků jsem se musel dost zaměřit i ve chvíli, kdy jsem vedle sebe měl iPhone 14 Pro a 15 Pro, což je asi o rozdílu všeříkající. V tomto směru tedy opravdu nečekejte „více bezrámečkovou“ podívanou, protože tu ani letos nedostanete, což mě mrzí určitě víc než nulové vylepšení zobrazovacích schopností displeje.  

Výkon, který je cítit

Konec čipů Bionic, začátek čipů Pro. Tak přesně takto by se dala s trochou nadsázky popsat situace na čipovém poli iPhonů, kdy rodinu A Bionic letos nahradil Apple prvním čipem rodiny A Pro. Ten je založen na 3nm výrobní technologii a dle slov Applu je nejrychlejší, jaký kdy ve smartphonech byl. A jaký je tento čip v běžném životě? Přestože marketingovým heslům přitakávám poměrně nerad, zde musím říci, že Apple odvedl skutečně špičkovou práci a v kombinaci s perfektně optimalizovaným iOS 17 opravdu iPhone 15 Pro mezigeneračně zrychlil. Jedná se sice o poměrně zanedbatelný rozdíl, ale o to víc vlastně potěší mě jakožto člověka, který doposud využíval iPhone 14 Pro. Už u něj jsem si totiž bláhově myslel, že ve světě mobilního výkonu vlastně „nic není víc“, ale když jsem dostal iPhone 15 Pro do ruky, i drobný krůček vpřed jsem si užil a vlastně stále užívám. Svižnost systému je totiž opravdu vynikající, spouštění aplikací jakbysmet a nějaká ta desetinka vteřiny při spouštění her taky potěší. 

iPhone 15 Pro 9

Právě u her ještě chvíli zůstaneme, protože ty by měly být ve výsledku pro iPhony 15 Pro stěžejní. Apple totiž při jejich představení oznámil, že na tyto telefony dorazí v dohledné době například dva díly série Resident Evil, Assassin’s Creed: Mirage či řada dalších AAA titulů. Háček je však v tom, že dorazí v dohledné době, nikoliv teď. Člověk si tedy výkon telefonu krátce po jeho vydání vlastně nemá šanci jakkoliv více vychutnat, což na jeho celkovém vnímání dost ubírá. Je to totiž podobné, jako kdybyste měli v garáži nejnovější Ferrari, ale všude kolem vás byly rozbité okresky a okruh, na kterém byste mohli své auto pořádně protáhnout, se má „někdy v průběhu podzimu“ dostavět. První Resident Evil už má sice i své datum vydání, ale stejně se zkrátka nedokážu ubránit pocitu, že tu měl být hned v den spuštění prodejů iPhonů, aby ukázal, o jaké výkonnostní bestie se vlastně jedná. Vlastně i z toho důvodu tak raději nebudu tuto pasáž dále protahovat, ale k hodnocení výkonu se vrátím, až jej bude na čem pořádně otestovat. Pokud vás pak zajímá přehřívání se, o kterém se v poslední době psalo všude, to jen shrnu tak, že ani na jednom z iPhonů 15 Pro, které jsem měl za poslední dobu v ruce, jsem jej nezaznamenal a jelikož je navíc již venku update, který jej má řešit, nemá smysl se s ním více zaobírat. 

Dospělejší fotoaparát

Jestli je Apple v něčem přeborník, pak je to fotoaparát. Ten totiž u iPhonů rok co rok zlepšuje a ani letos v tomto směru neotálel, ba právě naopak. Zajímavějším modelem je sice iPhone 15 Pro Max s jeho pětinásobným optickým zoomem, nicméně ten mě osobně nevyhovuje kvůli rozměrům a proto si tak budu muset následující rok vystačit „jen“ s iPhonem 15 Pro a jeho trojnásobným zoomem. 

iPhone 15 Pro 3

Nechci vás tu zaplavovat technickými specifikacemi fotoaparátů a zároveň si zde nechci hrát na profesionálního fotografa, kterým rozhodně nejsem. Následující řádky tedy budu psát skutečně jako člověk milující technologie, píšící o nich dnes a denně a mající možnost v posledních letech vyzkoušet všechny iPhony a jejich fotoaparáty, díky čemuž má tedy jakýsi vhled do celé problematiky. 

Zatímco loni fotily iPhony standardně na širokoúhlý objektiv do 12MPx, letos se Apple rozhodl tuto věc změnit a naučit je standardně fotit do 24MPx s možností přepnutí do 48MPx a to jak v případě ProRAW, tak JPEGu. Já osobně fotil nejvíc do 24 a 48MPx v JPEGu, protože se úpravám fotek nevěnuji, ale zároveň mi přijde fajn je mít co nejdetailnější. V případě širokoúhlého objektivu si pak můžete letos poprvé v historii iPhonů pohrát i s ohniskem fotoaparátu a přepínat si tak mezi 24, 28 a 32 mm. Pokud víte, k čemu je to dobré, pak si s tím vyhrajete opravdu hodně. Pokud ne, budete tuto možnost používat primárně k mírnému přiblížení daného objektu a myslím, že ani tento styl využití není vůbec špatný. A to vlastně platí i o fotkách z telefonu. Ty jsou totiž stejně jak je již z předešlých let zvykem opravdu krásné. Chce se mi však říci, že jsou krásné tak nějak jinak než jsme byli zvyklí. Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale přijde mi, že iPhone 15 Pro (Max) fotí daleko realističtěji než jsme byli zvyklí v předešlých letech. Barvy tedy nemusí být tak zářivé jako dřív, nicméně výsledný snímek je daleko bližší realitě, o což jde nakonec především. Celkově bych řekl, že díky této změně focení člověka možná zase o něco víc baví, jelikož jej svým způsobem nutí začít o fotce přemýšlet trochu jinak než jak byl zvyklý v předešlých letech. Stále sice platí, že jste schopni dotykem spouště kouzlit krásnou fotku jednu za druhou, ale tentokrát už je to o něco víc o výběru místa, postavení se a tak podobně. Jako by vám zkrátka fotoaparát dával najevo, že vám s dokonalou fotkou pomůže, když pomůžete i vy jemu. 

Co se pak týče zbylých dvou objektivů, zde se žádná velká revoluce neděla. Meziročně se u nich totiž nezměnila jak clona, tak ani rozlišení, takže počítejte s tím, že jak na ultraširokoúhlý objektiv, tak i na teleobjektiv budete i nadále fotit „jen“ do 12MPx. Výsledné fotky jsou nicméně opravdu hezké a dá se s nimi také vyřádit znamenitě. Jen se holt musí člověk smířit s tím, že má v ruce zkrátka to, na co byl zvyklý, což však může být ve výsledku pro někoho i výhoda. Zde totiž skutečně platí stará dobrá rovnice, že co „cvaknete“, většinou vypadá opravdu super – tedy minimálně za dobrého světla. Co se týče fotek za tmy, zde má smysl vzhledem ke cloně využívat primárně širokoúhlý objektiv, který si dle mých zkušenosti oproti iPhonům 14 Pro o něco lépe poradí se světly lamp a tak podobně, stejně jako se zachycením detailů, barev a stínů. Nicméně i nadále je třeba focení za tmy vnímat tak, že se jedná o fajn doplněk pro denní focení, který vás má zabavit a umožnit vám zachytit večerní snímky v ucházející kvalitě. Ta pravá kouzla jsou ale skutečně skryta za denního světla v širokoúhlém objektivu a věřím, že vás budou bavit tak jako mě. 

USB-C otevírá nové možnosti

Poslední novinkou, kterou osobně vnímám zhruba dvou týdnech testování za zásadní, je přechod iPhonů z Lightning portu na USB-C. Tento krok zrychlil přenos dat ze 480 Mb/s na až 10 Gb/s, což je bezesporu pro uživatele, kteří potřebují přenášet velké datové objemy z telefonu ven či naopak jistě zcela zásadní. Mezi ty se však já rozhodně neřadím a mým nejvěrnějším parťákem je v tomto směru AirDrop. Přesto mám však z USB-C upřímnou radost a to z mnohem jednoduššího důvodu – konečně jsem schopný nabíjet iPhone nabíječkou od MacBooku. Ano, uznávám, že se to může jevit jako malichernost, ale ze srdce nenávidím, když s sebou musím někam tahat několik typů kabelů, takže v tomto směru je za mě přechod na USB-C velmi příjemný krok směrem ke komfortu uživatelů. Navíc USB-C jako takové je natolik využívaný standard, že se dle mého již prakticky nemůže stát, že byste na kabel, který by vám iPhone nabil, nenarazili – tím spíš, když jsou s iPhony 15 (Pro) kompatibilní všechny USB-C, tedy alespoň z hlediska nabíjení. Pro synchronizaci dat je třeba samozřejmě sáhnout po výkonnějších kouscích postavených na standardu USB 3.2, které vám umožní „sosat“ maximální možnou rychlostí, nicméně minimálně z hlediska nabíjecího komfortu je USB-C rozhodně super. 

iPhone 15 Pro 6

I přes mé nadšení z USB-C se však tak nějak nedokážu ubránit dojmu, že i zde šlo vytěžit trochu víc. iPhony 15 (Pro) totiž podporují stále oficiálně „jen“ 20W kabelové nabíjení, neoficiálně se pak dostanete zhruba na 30W, což sice není vyloženě k zahození, na telefony z androidího světa se však tato rychlost nechytá. A je to škoda, protože upřímně, když už dnes někdo sáhne po kabelu pro nabíjení, je to ve valné většině případů kvůli tomu, že potřebuje svůj telefon „nakrmit“ co možná nejrychleji. V opačném případě nabíjí svět na bezdrátových nabíječkách, které jsou přeci jen komfortnější. Trochu proto zamrzí, že se zde Apple alespoň malinko neodvázal a rychlost kabelového nabíjení nenavýšil a tím uživatelský komfort rychlonabíjení nepozvedl na další level. Bohužel se tak nestalo a to ani u bezdrátového nabíjení, u kterého tedy i nadále počítejte jen se 7,5W při klasickém Qi a 15W při MagSafe. 

USB-C není samozřejmě jen o nabíjení, popřípadě přenosu dat. Tento konektor totiž otevírá dveře i využití spoustě nejrůznějšího příslušenství, potažmo propojení telefonu s monitorem či televizí. To jsem si samozřejmě vyzkoušel a musím uznat, že vidět displej iPhonu zrcadlený na mém 32“ 4K monitoru LG bylo opravdu fajn – tím spíš, když se aplikace spouštěné na něm zobrazí přes celou zobrazovací plochu. Vše navíc samozřejmě běží bez jediného záseku a zkrátka tak, jako když koukáte na macOS. Jasně, bavíme se stále „jen“ o zrcadlení mobilního iOS, takže nepočítejte s tím, že po připojení monitoru k iPhonu dostanete vyloženě počítač (byť výpočetním výkonem by na to iPhone měl), nicméně na nějaké ty kontroly mailů a tak podobně věřím, že i toto řešení může postačit. A jen pro zajímavost, propojit lze iPhone s monitorem jak přímo přes USB-C kabel, tak i přes USB-C hub, do kterého napojíte třeba HDMI. Ve druhém případě byla sice rychlost spuštění o malinko pomalejší, nicméně následné využívání nedrhlo absolutně v ničem. Budu-li však upřímný, propojení s monitorem není ve výsledku ničím novým, jelikož to samozřejmě šlo už dřív přes Lightning adaptéry. Tato možnost je tedy nyní spíš daleko přístupnější. 

iPhone 15 Pro 18

A dál … nic 

Přestože bych v této recenzi moc rád vyzdvihnul řadu dalších vychytávek, které iPhone 15 Pro přináší, pravda je taková, že mě za poslední dva týdny testování upřímně již nic dalšího nezaujalo a vlastně ani nemohlo. Jak už jsem totiž psal výše, letošní iPhony 15 Pro jsou spíš o detailech, nežli o řadě revolučních novinek. A bohužel se na pár důležitých drobností tak trochu pozapomnělo. Kromě zrychlení nabíjení bych čekal například i alespoň nepatrné prodloužení výdrže, což se však také nedostavilo. iPhone 15 Pro vám tedy vydrží stejně dlouho jako loňský 14 Pro, což sice není vůbec špatná zpráva, jelikož se bavíme o bezproblémovém jednom dni, nicméně nějaká ta hodinka navíc by na klidu člověku rozhodně přidala. A že vím, o čem mluvím. Poměrně rád totiž vzpomínám na časy, kdy jsem jako primární telefon používal iPhone 13 Pro Max a který mě svou výdrží opravdu nadchnul. Vše má ale holt svá pro a proti a v tomto případě je tedy i nadále maximální výdrž vykoupena většími rozměry v kombinaci s vyšší hmotností. 

Jedno se však Applu musí nechat. Když se hardwarově u svého produktu „nepochlapí“, je schopen hodně věcí dohnat softwarem a musím říci, že iOS 17 je toho krásným příkladem. Ať už se bavíme o StandBy režimu, který se na telefonu spustí v případě připojení na nabíječku a jeho následné umístění do horizontální polohy, NameDropu, možnosti vytvořit si specifickou pohlednici kontaktu či využít iPhone jako webkameru pro Apple TV, vše jsou v mých očích opravdu hezké upgrady, které využitelnost iPhonu solidně zvyšují. Že jsou dostupné i na starší iPhony? Ano, to je pravda. Ale když vydává Apple nové iPhony spolu s novou verzí iOS, jeho funkce má tak nějak tendenci přisuzovat iPhonu, což z něj dělá ještě zajímavější zařízení než doopravdy je. Apple v tomto směru holt mistr svého řemesla. 

iPhone 15 Pro 21

Resumé

Jak tedy iPhone 15 Pro po dvou týdnech testováno v krátkosti zhodnotit? Jako další velmi povedený kousek, který úroveň jablečných telefonů posouvá kupředu. Nejedná se sice o žádnou revoluci, ale „jen“ evoluci, nicméně v mnoha ohledech zatraceně povedenou a zábavnou. Budu-li však zcela upřímný, nejsem si úplně jistý, zda je tato evoluce natolik zábavná, aby přiměla k přechodu majitele loňských či předloňských iPhonů řady Pro. Ano, některé novinky jsou fajn, ale že by byly vyloženě takové, že by člověku stály za tisíce korun za přechod, to si úplně nemyslím. Majitelé iPhonů 12 Pro a starších však už rozdíl ucítí skutečně citelně. Zde se ale sluší přiznat si, že ucítí nikoliv jen kvalitu iPhonů 15 Pro, ale vlastně i iPhonů 14 Pro skrze Dynamic Island a Always-on a iPhonů 13 Pro skrze ProMotion. Menší mezigenerační skoky budou zkrátka cítit mnohem méně. Je ale samozřejmě jen na vás, jak moc „citliví“ v tomto směru jste. 

iPhone 15 Pro si můžete zakoupit přímo zde.

.