Zavřít reklamu

Na OS X rád poslouchám hudbu ze své iTunes knihovny. Přehrávanou hudbu ovládám pohodlně přes funkční tlačítka z Apple klávesnice a nemusím tedy hudbu přepínat v iTunes. Tím pádem mám však zavřené i okno s iTunes a nevím, co se právě přehrává za skladbu. Dříve jsem se nechal na skladby upozorňovat pomocí Growl a nějaké další hudební app. Nedávno to byl třeba plugin NowPlaying. Jenže velmi často se stávalo, že plugin či aplikace přestaly fungovat, ať už updatem systému, nebo z jiného důvodu. A pak jsem objevil iTunification.

Aplikace iTunification je další z řady menubarových utilit, která vám má pomáhat. Možná si říkáte, že už další ikonku do horní lišty nabídek nechcete, že už tak jich tam máte plno, ale i v tomto případě čtěte dál a nenechte se odradit.

Účelem iTunification je odesílat aktuální informace o přehrávané skladbě z iTunes knihovny pomocí notifikací. Notifikace můžete zobrazovat jak pomocí Growl upozornění, tak pomocí notifikací zabudovaných v OS X Mountain Lion. Zde přichází otázka – Growl, nebo systémová upozornění? Dvě cesty, přičemž každá má svoje.

Pokud použijete Growl, musíte mít samotný Growl nainstalovaný, nebo použít aplikaci Hiss, která notifikace přesměruje. Odměnou vám bude v iTunification možnost nastavit si do upozornění název skladby, interpreta, album, hodnocení, rok vydání a žánr. Cokoliv lze podle libosti zapnout a vypnout.

Bez nutnosti instalování další aplikací je druhá možnost, použití Notifikačního centra. Upozornění jsou však trochu omezená. Nastavit si můžete jen název skladby, interpreta a album (samozřejmě lze jednotlivé vypnout a zapnout). Upozornění jsou však v rámci systému a kromě iTunification nemusíte instalovat nic jiného.

Já jsem zvolil Notifikační centrum. Je to jednoduché, nepotřebujete aplikace navíc a tím pádem hrozí menší šance nefunkčnosti. A tři informace o právě přehrávané skladbě jsou dostačující.

A co nastavení? Mnoho jich není. Standardně máte po spuštění aplikace ikonku v menubaru. Po kliknutí při přehrávané skladbě uvidíte artwork alba, název písně, interpreta, album a délku skladby. Dále  v menu ikonky najdeme tichý mód, který okamžitě vypne upozornění. Pokud se podíváte do dalšího nastavení, lze zapnout načtení aplikace po startu systému, ponechání historie upozornění, zobrazování upozornění i při zapnuté ikonce v menubaru a dále volba Growl/Notifikační centrum. V nastavení upozornění už jen zvolíte, jaké informace chcete v upozornění zobrazovat.

Abych se ještě vrátil k funkci ponechání historie upozornění – pokud ji vypnete, vždy po přehrané skladbě se předchozí upozornění z Notifikačního centra smaže a bude tam nové. To se mi asi líbí ze všeho nejvíce. Pokud byste přecijen chtěli historii několika předešlých skladeb, funkci si zapněte. Počet zobrazovaných upozornění v Notifikačním centru lze také spravovat v Nastavení OS X.

Zajímavou volbou po kliknutí na menubarovou ikonku je i možnost vypnutí této ikonky. První nastavení „Hide status bar icon“ pouze skryje ikonku. Pokud však restartujete počítač nebo iTunification ukončíte pomocí Monitoru aktivity, při další spuštění se ikonka znovu objeví. Druhá možnost je „Hide status bar icon forever“, čili ikonka zmizí napořád a ani při postupech napsaných výše ji nedostanete zpět. Pokud byste si to však poté rozmysleli, musíte použít speciální postup:

Otevřete Finder a stiskněte CMD+Shift+G. Napište „~/Library/Preferences“ bez uvozovek a stiskněte Enter. V zobrazené složce najděte soubor „com.onible.iTunification.plist“ a smažte ho. Následně otevřete Monitor aktivity, najděte si proces „iTunification“ a ukončete ho. Pak jednoduše spusťte aplikace a ikonka se opět v menubaru objeví.

Aplikace se stala mou oblíbenou součástí systému a velmi rád ji používám. Nejlepší zprávou je, že je zdarma (vývojáři můžete přispět na vývoj na jeho webu). A za posledních pár měsíců na ní vývojář udělal opravdový kus práce, což nyní dokazuje současná verze 1.6. Jedinou nevýhodou aplikace je, že ji nespustíte na starším OS X, musíte mít Mountain Lion.

[button color=“red“ link=“http://onible.com/iTunification/“ target=““]iTunification – zdarma[/button]

.