Zavřít reklamu

iPod nano během svojí existence prošel hned několika radikálními proměnami, od tenčí verze klasického iPodu přes nepříliš oblíbenou třetí generaci (jež si vysloužila označení „fatty“) až po miniaturní čtvercový design. I nejnovější model se dočkal výrazných změn.

Zpracování a obsah balení

Nový iPod nano je stejně jako jeho předchůdci vyroben z jednoho kusu hliníku, který je upraven do celkem sedmi barev. Díky použití konektoru Lightning je nyní přehrávač výrazně tenčí, jeho tloušťka činí pouhých 5,4 mm. Ostatní rozměry jsou sice větší, pro tuto změnu však existuje pádný důvod. Předchozí miniaturní iPod bylo sice možné prakticky uchytit na řemínek jako náramkové hodinky, nemalé části zákazníků se však design příliš nezamlouval a titěrný displej opravdu nebyl na ovládání to pravé. Proto se Apple vrátil k osvědčenému podlouhlému vzhledu.

Přední straně tak nyní dominuje 2,5″ dotykový displej, pod nímž je po vzoru iPhonu umístěno tlačítko Home Button, tentokrát kulatého tvaru. Sluchátkový výstup zůstal na spodní straně přístroje, 30pinový dokovací konektor pak – jak už bylo řečeno – nahradil modernější Lightning. Tlačítko Sleep/Wake je tradičně na vrchní straně, vlevo pak najdeme ovládání hlasitosti; mezi klasickým + a − je navíc i tlačítko pro ovládání hudby, které má stejnou funkčnost jako dálkové ovládání u sluchátek. Přehrávanou skladbu můžeme zastavit, přetáčet oběma směry nebo přepnout na následující, resp. předchozí položku v playlistu. Kromě samotného přehrávače dostaneme v průhledné krabičce také zcela neužitečný návod k použití, kabel Lightning pro připojení do počítače a nová sluchátka EarPods. Adaptér do zásuvky je stále nutné zakoupit zvlášť, Apple jej však nově prodává samostatně bez kabelu (z důvodu schizmatu starého dokovacího konektoru a Lightningu), a vyjde tak na 499 Kč místo dřívějších 649 Kč.

Software a funkce

Po stránce softwarové se budou znalci předchozích generací cítit jako doma. Uživatelské rozhraní je stále dosti podobné, ať už jde o ovládání hudby, podcastů nebo třeba funkce fitness. Vzhledem ke zvětšení displeje došlo pouze k pár menším změnám a vylepšením, jako jsou větší ovládací tlačítka v přehrávači hudby a tak podobně. Nejvýraznějším novým prvkem jsou pak kulaté ikony na domovské obrazovce, které sice korespondují s kulatým tlačítkem Home Button, ale nemusí se každému zamlouvat. iPhone nás natolik naučil hranatým ikonám a ornamentu na spodním tlačítku, že jiný tvar může působit dosti zvláštně. Na druhou stranu tento prvek jasně odlišuje iPod nano od ostatních produktových řad a také dává tušit, že tento přehrávač neběží na iOS, ale vlastním systému s názvem „nano OS“. Nemůžeme tedy očekávat, že by časem přibývaly další speciální aplikace.

Co se týče samotného přehrávání hudby, není v podstatě moc o čem vyprávět. Stále se jedná o iPod, který si poradí se soubory MP3, AAC nebo třeba bezztrátovým formátem Apple Lossless. Z hlediska funkčnosti se oproti minulým verzím také příliš nezměnilo. Stále tu máme podcasty, obrázky nebo podporu senzoru Nike+. Příjemnou novinkou je podpora pro bezdrátová sluchátka s technologií Bluetooth, kterou poznáme díky malé plastové plošce na zadní straně přístroje. Poněkud staronovou funkcí je přehrávání videa, které u šesté generace chyběla. Sledování filmů však na novém nanu nebude zrovna příjemným zážitkem, a to nejen kvůli malé velikosti zařízení. Použitý displej totiž bohužel zrovna neoslní svou kvalitou. V době, kdy se všemi produktovými řadami rychle šíří fenomén jménem Retina, nás nové nano bere na výlet do dob prvního iPhonu. Asi nikdo neočekával oslnivý displej typu nejnovějšího MacBooku Pro, z těchto dvou a půl palců hrůzy ale vyloženě přechází oči. Řádkování, jež můžete vidět na fotografii výše, je bohužel pozorovatelné i v reálu.

Shrnutí

Po designové stránce nový iPod nano vcelku zapadá do schématu, kterého se Apple v poslední době drží. Po softwarové stránce se však jedná o zařízení, které po mnohá léta nepřišlo s ničím novým a kvůli různým omezením se nemůže držet nových trendů, které Apple do ostatních produktových řad přináší. Bez podpory Wi-Fi není možné nakupovat hudbu přímo ze zařízení a neexistuje propojení s iCloudem. Není možné využívat (ve světě) čím dál populárnější streamovací služby typu Spotify nebo Grooveshark a veškeré přenosy dat je stále nutné provádět přes počítačová iTunes. Komu tento klasický přístup k hudebnímu přehrávači vyhovuje, najde v novém iPodu nano ideální zařízení. Stejně tak je stále výborně použitelné při sportování, i když je nutné si nejprve udělat pořádek v knihovně iTunes.

Sedmá generace iPodu nano se vyrábí v sedmi barvách včetně charitativní verze (PRODUCT) RED a pouze v jedné kapacitě, 16 GB. Na českém trhu vyjde na 4 290 Kč a v kamenných prodejnách APR ji můžete zakoupit. Ti, kdo žádají od svého přehrávače více, mohou za snesitelný příplatek sáhnout po iPodu touch. Ten nabídne stejnou kapacitu 16 GB za 5 390 Kč. Za tisíc korun navíc dostaneme podstatně větší displej, připojení k internetu přes Wi-Fi a hlavně kompletní systém iOS s obrovskou nabídkou obchodů iTunes Store a App Store. Recenzi vám přineseme v následujících dnech. Ať už se rozhodnete jakkoliv, je velmi pravděpodobné, že Apple v současnosti považuje hudební přehrávače za pouhý vstupní bod do jablečného světa. Proto by si nováčci měli dát pozor, aby za pár měsíců nečetli stránky Jablíčkáře na svém novém MacBooku a nesdíleli naše články přes svůj nový iPhone 5.

[one_half last=“no“]

Výhody

[checklist]

  • Rozměry
  • Větší displej
  • Přehrávání videa
  • Bluetooth
  • Kvalitní zpracování šasi

[/checklist][/one_half]
[one_half last=“yes“]

Nevýhody

[badlist]

  • Nízká kvalita displeje
  • Nutnost častého připojování k počítači
  • Absence klipu
  • Design OS

[/badlist][/one_half]

Galerie

.