Zavřít reklamu

Před více než deseti lety několik informací naznačovalo, že Apple vyvíjí dostupnější alternativu k iPhonu 4. Tehdy se mu přezdívalo iPhone nano. K ničemu takovému samozřejmě nedošlo, ale nově objevené e-maily, které vypluly na světlo světa v rámci právní bitvy Applu s Epic Games potvrdily, že se touto otázkou společnost skutečně zabývala. 

Jak poznamenal magazín The Verge, e-mail zahrnutý v žalobě Epic vs. Apple se skládá z programu schůzky výkonného týmu. Setkání se mělo zaměřit na strategii společnosti pro rok 2011 a zrekapitulovat rok předchozí. Patří sem „svatá válka se společností Google“, ale i to, že měl být rok 2011 „rokem cloudu“, měla se probírat i vyvíjející se „Post PC“ éra.

Pro rok 2011 Jobs odkazoval na iPhone 4s s mnoha jeho vylepšeními, jakými byly fotoaparát, design antén nebo procesor. Jobs však také navrhl, aby Apple vytvořil levný model iPhonu založený na iPodu touch, který měl nahradit iPhone 3GS. Vytvořil i tzv. „iPhone nano plán“, ve kterém zmiňuje jeho nákladové cíle, přičemž zmiňuje Jonyho Iva s návrhem podoby zařízení. E-mail pochází z října 2010.

Důkazní e-maily v rámci kauzy Epic vs. Apple odhalily různě záhadné produkty, jejichž koncept Apple nikdy dále nerozvinul. Například v červnu tohoto roku magazín 9to5Mac informoval o emailech Steva Jobse, které odkazovaly i na iPod Super nano nebo nevydaný iPod shuffle z roku 2008. Je ale zajímavé vidět, že „levným“ iPhonem se Apple zabýval už poměrně záhy. První jeho podobu jsme mohli vidět až s iPhonem 5c, který byl představen souběžně s iPhonem 5s. Poté samozřejmě došlo na iPhone SE, v jistém ohledu také iPhone XR a aktuálně SE 2. generace.

.