Zavřít reklamu

V dnešním moderním světě ve většině případů místo papírů volíme digitální dokumenty. K tomu se nám nabízí hned několik různých možností, kdy můžeme sáhnout například po populárním kancelářském balíčku Microsoft Office či jablečné alternativě iWork. Při následném sdílení našich výtvorů se ale můžeme setkat se situací, kdy použijeme formát, který druhá strana nedokáže otevřít. A přesně v tomto hraje obrovskou roli formát PDF, který je jakýmsi standardem pro sdílení dokumentů.

PDFelement 8 aneb mistr pro práci s PDF

Dnešní operační systémy jako Windows 10 nebo macOS 11 Big Sur si s těmito soubory dokáží hravě poradit. Například Macy pro otevírání a úpravu PDF dokumentů používají nativní aplikaci Náhled, která si se základními úkony bezproblémově poradí. Má to ale jeden háček. Její možnosti jsou poměrně omezené. Přesně proto se mnohdy vyplatí sáhnout po nějaké komplexnější aplikaci třetí strany, která nám toho umožní podstatně více. Jedním z těchto programů je i PDFelement 8, jenž se nově dočkal obrovské aktualizace a přináší tak řadu skvělých nových funkcí pro ještě jednoduší práci.

V jednoduchosti je síla

Osmá verze tohoto programu potěší především ty uživatele, kteří častokrát pracují především s dokumenty ve formátu PDF a upravují je. Nový update se dočkal skvělé možnosti, díky které můžeme jednoduše přepínat mezi režimem pro úpravu a pro zobrazení výsledného dokumentu, kdy si vystačíme s pouhým jedním tlačítkem. V praxi to tedy funguje tak, že jakmile provedete jakoukoliv úpravu PDF dokumentu, můžete se okamžitě překliknout na režim takzvaného diváka a prohlédnout si náhled souboru. Obrovskou výhodou je poté příchod funkce OCR neboli optického rozpoznávání znaků. To konkrétně znamená, že pokud váš dokument bude mít v sobě text, který je ale v podobě obrázku a nelze s ním tedy pracovat, aplikace jej dokáže identifikovat a umožní vám jej označit, přepsat, kopírovat a podobně. PDFelement 8 dokáže rozpoznat více než 20 jazyků.

pdfelement8_5

Propracované a zjednodušené uživatelské prostředí

Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. Přesně tímto heslem se řídili i vývojáři při tvorbě osmé verze programu, což je hned na první pohled vidět. Nově totiž bylo uživatelské prostředí značně zjednodušeno, přičemž největších změn se dočkal horní nástrojový panel, kde dokonce došlo k výměně ikonek za podstatně jednodušší. Zároveň musím uznat, že se PDFelement 8 dočkal takového zjednodušení, že pro úplného nováčka nebude žádný problém se v programu vyznat a pracovat s ním. Změnám se poté nevyhnulo ani prostředí pro vybírání samotných dokumentů. Zde si nově můžete například zobrazit původ daného dokumentu či kdy byl naposled otevřen/upraven. Osobně velice oceňuji možnost připnutí. To se může hodit především u dokumentů, ke kterým se pravidelně vracíte. Jednoduše stačí daný soubor připnout a vždy jej tak budete mít na očích.

PDFelement

Domovská obrazovka jakožto praktický rozcestník

Rád bych se ještě vrátil o krok zpět k samotné uvítací obrazovce. Musím upřímně ocenit opět její jednoduchost, kdy na první pohled přehledně vidíme naše dokumenty v uspořádané podobě. Způsob uspořádání si navíc opět můžete upravit podle vlastních preferencí, například podle počtu otevření a podobně. Jedná se o poměrně slušně zpracovaný rozcestník, ze kterého se můžeme překliknout do všech dokumentů, mezi kterými navíc můžeme rychle přepínat pomocí lišty pod panelem nástrojů.

Změny v nástrojovém panelu

Jak jsme již zmínili výše, určitými změnami si prošel i horní nástrojový panel. Obecně bychom tuto změnu mohli označit za značné zjednodušení, kdy se lišta mění podle toho, s jakým nástrojem právě pracujeme. Díky tomu je program celkově o poznání jednodušší a snáze se v něm vyznáme. Zároveň se nám tak skryjí možnosti, které v dané chvíli nepotřebujeme. Tímto krokem se také podstatně zjednodušilo vyhledávání samotných nástrojů – zatímco předtím jsme museli hledat i mezi těmi, které v dané chvíli nepotřebujeme, nyní máme takřka vše ihned na očích.

PDFelement

Možnost táhni a pusť usnadňuje práci

Po vzoru ostatních populárních aplikací se i vývojáři PDFelement 8 nechali inspirovat a implementovali možnost táhni a pusť (drag and drop), díky čemuž uživatelům opět do značné míry usnadnili jejich práci. Díky této funkci tak můžete například označit obrázek, text či další elementy a rovnou je přetáhnout na novou pozici, aniž byste se museli obtěžovat znalostí různých klávesových zkratek a podobně.

PDFelement

Komentáře jsou skvělý způsob pro lepší úpravy

Dalším usnadněním práce na úpravách PDF dokumentů jsou poté bezesporu komentáře. Ty si můžete jednoduše a prakticky okamžitě vytvořit u jakéhokoliv souboru, kdy si můžete zapsat nejrůznější poznámky, například o potřebných úpravách. Díky tomu dokážete předejít situacím, kdy se po čase vracíte k rozpracované práci, ale ztratíte takříkajíc notu. Podobně je tomu i v případě, kdy na dokumentu s někým spolupracujete. V takovém případě můžete rovnou zaslat dokument s komentářem, jenž vysvětluje například určité úpravy.

PDFelement

Zálohování dokumentů skrze Wondershare Document Cloud

Jistě všichni víte, že v drtivé většině případů mají naše data obrovskou hodnotu, což bychom si měli uvědomovat. Přesně proto se již několik let opakuje, aby lidé svou práci pravidelně zálohovali. Nikdy nevíte, kdy se můžete setkat například s ransomwarem, který vaše data zašifruje, nebo se selháním disku či krádeží celého zařízení. Tomu se naštěstí dá předejít zmiňovaným zálohováním. To svým způsobem nabízí i PDFelement 8, který spolupracuje s úložištěm Wondershare Document Cloud. Díky tomu se všechna vaše PDF práce bude nacházet zálohována v zašifrované podobě na bezpečných serverech a vy se tak k ní dostanete prakticky odkudkoliv.

PDFelement

Úložiště zdarma

Obrovskou výhodou poté je, že si tohle úložiště můžete vyzkoušet zcela zdarma. Aplikace PDFelement 8 vám totiž nabídne 1 GB prostoru v rámci služby, přičemž následně si můžete připlatit za rozšíření do velikosti až 100 GB. Tuto skvělou možnost byste rozhodně neměli přehlížet, protože v případě zmiňovaného selhání budete nesmírně vděční, že svou práci máte stále někde uloženou.

PDFelement 8
Zdroj: PDFelement 8

Další funkce

Osmá verze programu PDFelement s sebou samozřejmě přinesla i spoustu další skvělých novinek. Mezi ně se řadí například schopnost vytvoření takzvaného elektrického podpisu, což mohou ocenit především jedinci s vlastním podnikem. V takovém případě můžete i zažádat elektronické podpisy od ostatních uživatelů, kdy jim odešlete zašifrovaný odkaz, který je poté přesměruje na příslušný dokument, kde podpis vytvoří. Tohle přijde vhod i v rámci úložiště Wondershare Document Cloud – ihned totiž uvidíte, kdo již dokument podepsal a na koho se naopak čeká. Program si poté velice snadno a rychle poradí s převodem různých souborů do formátu PDF či naopak, a zároveň jsme se ještě dočkali značného vylepšení po výkonnostní stránce, kdy aplikace funguje bezproblémově svižně a plynule.

PDFelement 8 si můžete stáhnout zde

.