Zavřít reklamu

Getting Thing Done je jedna z nejoblíbenějších metod time managementu na světě. Od vydání knihy Davida Allena, která metodu popisuje, uběhlo už více než deset let a její kouzlo objevují lidé i dnes. V našich končinách se GTD taky daří, zejména díky evangelistům, mezi které patří i známá osobnost v Apple komunitě – Petr Mára. Doposud jsme se v České republice mohli setkávat jen s několikahodinovými školeními, GTD konference se tak letos odbyla premiéru.

první česká GTD konference

Konference pořádaná Icon Media proběhla v pražských Dejvicích v Národní technické knihovně, na stejném místě, kde se letos odehrával i iCON Prague. Pro konferenci však byla vyhrazená jen část knihovny, konkrétně Ballingův sál. Ten dokázali zájemci zcela naplnit, že desítky lidí nakonec hledali místo k sezení i na přilehlých balkónech. Odhadem se konference zúčastnilo 200–250 lidí.

Celou akci odstartoval v 9 hodin moderátor konference Rostislav Kocman úvodním slovem, kde všechny účastník přivítal. Hned po něm se slova ujali Petr Mára a Lukáš Gregor, známí to evangelisté GTD a celou metodu v prvních 45 minutách představili. Ačkoliv byla konference určena spíše pro ty, kteří již mají s tímto typem time managementu alespoň nějaké zkušenosti, mnozí si připomněli, co všechno sebeorganizace obnáší, což bylo poznat podle zvednutých rukou při dotazech přednášejících na aplikace konkrétních náležitostí GTD. Na konci přednášky, stejně jako u všech následujících přednášek odpovídali Petr Mára a Lukáš Gregor na dotazy účastníků.


Druhá navazující přednáška, kde převzali slovo Josef Jasanský s Ondřejem Nekolou, se týkala konkrétních nástrojů pro GTD. Oba přednášející představili některá z řešení počínaje od papírových lístečků po mobilní aplikace. Očekával jsem však větší přehled ze strany pana Jasanského a Nekoly, kteří upřednostňovali zejména známější aplikace Things a OmniFocus, přitom nedokázali poradit jednomu z tazatelů, jakou aplikaci použít pro kombinaci Mac+Andriod a naváděli k webovým aplikacím (přitom skvěle může posloužit například aplikace 2Do). Během přednášky se také vyskytly problémy s mikrofony a nejen díky této technické závadě tak byla druhá přednáška patrně nejslabší z celého dne, i tak však nabídla velké množství informací, zejména začátečníkům v GTD.

Součástí konference bylo i zajištěné občerstvení. Během první přestávky si mohli účastníci dopřát kávy, džusů nebo domácí citronády a menší svačinky. Oběd, který pak následoval po čtvrté přednášce, zajišťovala catheringová společnost v přilehlé místnosti. Na výběr bylo několik jídel, i veganských s bohatým výběrem příloh, ve všech případech velmi chutných. Návštěvníkům se tak dostalo velmi příjemného pohoštění včetně dezertu a espressa. Pitný režim byl zajištěný během celé konference a kromě džusů ve sklenicích byla k dispozici i balená voda.


Po přestávce se slova ujal Jiří Knesl, který dále rozšířil povědomí posluchačů o GTD vysvětlením rolí a perspektiv, které dokážou snadněji udržet člověka v soustředění při plnění úkolů. Čtvrtá a asi nejpoutavější přednáška celého dne se týkala disciplíny, o které přednášel známý a rázný kouč Jaroslav Homolka. Posluchače si dokázal získat nejen svou plamennou rétorikou s razancí sportovního trenéra, ale i osobitým vtipem, kterým bavil celý sál. Nesmírně motivační třičtvrtěhodina vyburcovala většinu posluchačů k lepší sebedisciplíně a radikálnímu řešení svého času.

Konference pokračovala po obědě přednáškovým blokem myšlenkových map. Daniel Gamrot v první z těchto přednášek uvedl celou metodu a její principy. Ačkoliv většina z účastníků myšlenkové mapy znala, přednášející mnohým připomenul, že metoda nespočívá pouze v propojených bublinách, ale že důležité mohou být i barvy a ilustrace, které mohou výslednou, mnohdy velmi rozvětvenou mapu značně zpřehlednit. V druhé přednášce pak Vladimír Dědek ukázal, jak využít myšlenkové mapy v praxi. Demonstroval metodu sám na sobě z pozice manažera ve společnosti Alza.cz. Kromě myšlenkových map zmínil z praxe i GTD, kde vtipně poznamenal, že po hledání ideální aplikace si nakonec naprogramoval GTD software sám.

Po druhé přestávce na kávu se slova ujal Pavel Dvořák, který poukázal na odvrácenou stránku tématu dne, tedy negativa využívání GTD. Ty se však netýkaly samotné metody, ale spíše špatné aplikace uživatelů, kdy někteří kombinují dva GTD systémy pro práci a osobní život nebo si díky posedlosti po Getting Things Done zapisují i běžné denní rutiny. Další běžnou zmíněnou chybou je i snaha implementace GTD do týmů, přičemž metoda je určená pro jednotlivce a od týmového managementu se značně liší.

Celou konferenci pak uzavřely přednášky Work life balance v režii Pavla Trojánka a Ondřeje Kubery a úplně nakonec ukázali Tomáš Baránek s Janem Strakou, jak správně implementovat GTD i do firmy. Poté už následovalo jen rozloučení a pozvánka na afterparty.


Celý den probíhal v celkem svižném tempu, o čemž svědčí jen minimální skluz na konci v rámci desítek minut. Asi právě proto, že celá konference pojednávala o organizaci, byla sama o sobě skvěle zorganizovaná a nedostála tak rčení o kovářově kobyle, naopak. Rychlé tempo přednášek nemuselo však vyhovovat každému, zvlášť těm, kteří svět GTD teprve objevují a přísun zcela nových informací musí chvíli zpracovávat. Program byl však konzistentní, kde na sebe přednášky logicky navazovaly, což značně zpracovávání informací ulehčilo.

Mezi účastníky bylo vidět široké věkové rozpětí, z velké části se jednalo o manažery velkých českých společnosti, mezi nimi například lidé z ČEZ, KPMG, Airbank, O2, T-Mobile, PPF, HARTMANN – RICO či Vitana. Je pozitivní, že GTD vyvolává zájem v profesionální a korporátní sféře. Všichni účastníci dostali také jednu z knih Davida Allena (Mít vše hotovo, Aby vše klapalo), aby si mohl nově nabyté vědomosti a návyky prostudovat i doma s knihou, která vše začala.

První GTD konference se skutečně povedla, organizátorům patří velký obdiv a nezbývá, než se těšit na další ročníky, které pomohou rozšířit tuto progresivní a efektivní metodu organizace času.

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.