Zavřít reklamu

Už dlouho před oznámením předplacené služby Apple TV+ se objevovala tvrzení, podle kterých internetové služby začínají překonávat tradiční televizi. Tento přesun diváků ovšem neprobíhal závratnou rychlostí a i proto se o televizních streamovacích službách začalo intenzivněji mluvit teprve minulý rok.

Na jaře 2019 jsme se dočkali ohlášení služby Apple TV+, která se tak se svým zaměřením na vlastní obsah stala atraktivní volbou i pro dřívější předplatitele Netflixu nebo Amazon Prime Video. Kromě toho se ale začaly tímto trhem výrazněji zabývat i ty největší kabelové společnosti v USA, Disney, AT&T a Comcast. A zatímco AT&T a Comcast představí svoje produkty letos, Disney už minulý rok koupil streamovací službu Hulu a spustil Disney+. Každá služba přinesla Disney něco jiného, obě ovšem odhalily pohled na krutou realitu.

Zatímco pokles předplatitelů kabelové televize minulý rok dosáhl lavinového efektu, streamovací služby jsou ztrátové. A to platí také pro Netflix, který i s více než 158 miliony aktivních předplatitelů celosvětově nyní funguje především díky dluhopisům a půjčkám v celkové výši 13 miliard dolarů. Ty investuje do koupi nových filmů a pořadů, originální produkce, ale také do rozvoje infrastruktury.

Pokles televiznich sluzeb USA 2019
Počet televizních odběratelů v USA klesl meziročně o 6,2%. Zdroj: Bloomberg

Disney se zpočátku sice dělilo o radostná čísla: v prvních dnech po spuštění se do Disney+ registrovalo 10 milionů uživatelů, mnozí tak ovšem učinili pouze kvůli seriálu The Mandalorian, jehož první sezona skončila koncem roku a druhá se očekává až na podzim. The Walt Disney Company také jakožto nový vlastník Hulu přiznal, že zelená čísla u této služby očekává nejdříve v roce 2023. V tom samém roce se může podle analytika Stephena Flynna vymanit z dluhů i Netflix. První zisky služby HBO MAX se pak očekávají až v roce 2024.

V současnosti jsou v nejvýhodnější pozici pro nadcházející obchodní válku připraveny ty společnosti, které se nepohybovaly v televizním průmyslu. Apple dokáže vykompenzovat ztráty své služby prodejem telefonů a dalších zařízení, ale také díky App Storu a prodejem jiných služeb, jako je iCloud či Apple Music. Ničeho se nemusí obávat ani Amazon. Ztráty způsobené službou Prime Video si tato firma kompenzuje prodejem naprosto všeho pro koncové zákazníky, ale také poskytováním cloudových služeb pro firemní zákazníky. Pro tyto společnosti není maximalizace zisků na úkor popularity prioritou.

Bloomberg Netflix dluh 2019
Dluh Netflixu se v roku 2019 vyšplhal na 13,5 miliardy dolarů. Zdroj: Bloomberg

Disney, Comcast a AT&T ovšem musely spuštěním vlastních streamovacích služeb vytvořit konkurenci pro sebe samé, aby ustály umírající americkou televizi. I tato drahá výhra je přitom může vyjít ještě dráž. Vše totiž závisí nejen na cenách předplatného, ale také na originálním obsahu a frekvenci jeho vydávání. U televize není potřeba vydávat nový obsah často, pokud se ale společnosti dlouhou dobu nedaří produkovat kvalitní obsah, přichází o diváky. Současně s tím klesá i rating a s tím i zájem inzerentů. Televizní stanice naštěstí může kompenzovat tyto ztráty poplatky, které vybírá od distributorů.

Tento mezičlánek v distribučním kanálu streamovací služby chybí. Znamená to ale, že všechny poplatky od uživatelů míří přímo ke společnosti, která službu poskytuje a ta se nemusí dělit s distributorem. Ve světě služeb ale neexistuje téměř žádný prostor pro reklamy. Právě skutečnost, že se zákazníci mohou podívat na The Irishman nebo Přátele bez reklamních přestávek, je hlavním prodejním argumentem streamovacích služeb. V tomto se ovšem jednotlivé služby shodují a ve výsledku jediným rozhodujícím faktorem pro úspěch na tomto trhu je jen a jen obsah.

Pokud jej služba nedoplňuje dostatečně rychle, není dostatečně kvalitní či je příliš starý a obehraný, uživatel se ze služby odhlásí a tam byznys mezi firmou a zákazníkem končí. Podle ředitele výzkumu u Ampere Analysis Richarda Broughtona je klíčem k úspěchu těch největších služeb to, že dokáží uvést alespoň jeden nový seriál každý týden. U diváků je větší šance, že se podívají na nový ale průměrný seriál, než na oceňovaný ale starý seriál.

Jak praví zástupce docenta Sternovy fakulty byznysu Newyorské univerzity Jamyn Edis, rok 2020 bude rokem Hladových her pro televizní služby.

Apple TV plus FB

Zdroj: Bloomberg (#2)(#3)(#4)

.