Zavřít reklamu

Za několik měsíců by měla společnost Apple oficiálně spustit svou televizní službu Apple TV+. Ta se má stát konkurentem pro zavedená jména, jako je Netflix či HBO. Než se však jejího oficiálního příchodu dočkáme, můžeme se pustit do srovnání dvou ostatních jmenovaných služeb.

Nelehké začátky

Dvěma nejvýznamnějšími hráči na trhu jsou v současné době služby Netflix a HBO GO. Netflix na český trh vtrhl (nebo se spíše potichu vplížil) v lednu roku 2016. Velmi jsem se na příchod Netflixu těšila a okamžitě ho vyzkoušela, napoprvé mě ale příliš nezaujal a po uplynutí bezplatného zkušebního měsíce jsem předplatné zrušila – ovšem pouze dočasně. Netflix byl v době svého příchodu do ČR v plenkách a v nabídce měl sice několik stovek titulů, jednalo se však z větší části o starší a pro mne nepříliš atraktivní obsah.

Ani HBO GO mě zprvu nenadchlo, spíše než obsah ale byla na vině dočasná nefunkčnost aplikace, kterou se naštěstí podařilo vyřešit a již nezopakovat.

Čeština

Z obou srovnávaných služeb je na tom s češtinou nejlépe HBO GO, které nabízí poměrně slušnou sbírku titulů nejenom s českými titulky, ale také s českým dabingem. Plno česky otitulkovaného obsahu naleznete i na Netflixu, ten je na tom ale s dabingem o poznání hůře. V českém dabingu zde naleznete především filmy a pořady pro děti, ale například také seriál Hannibal.

Obsah

Nejbohatší obsah nabízí Netflix. Najdete zde pořady – jak seriály, tak i celovečerní filmy – z jeho vlastní produkce, stejně jako hollywoodskou i nezávislou tvorbu, nouze není ani o neamerické snímky. Zajímavá je také nabídka videí typu „hořící krb“ nebo „moving art“ – v druhém případě se jedná o záběry přírody, krajiny či hlubin moře, doprovázené relaxační hudbou.

HBO nabízí převážně pořady ze své vlastní produkce, najdete zde ale také obsah z dílny Hulu (například seriál Odhalení, jehož první série vypráví o případu Gypsy Rose Blanchard) a pochopitelně i lokální tvorbu, jako jsou třeba seriály Terapie, Pustina nebo Až po uši. Na obou platformách není nouze také o hudební dokumenty či záznamy koncertů.

Hodnotit objektivně obsah obou služeb je těžké – každá nabízí pro každého něco. Já osobně například u HBO oceňuji seriály The Big Bang Theory nebo nedávný Černobyl, stejně jako přítomnost mé oblíbené „guilty pleasure“ série Cravenových Vřískotů, zatímco spousta opěvovaných novinek i klasik (Ostré předměty, Hra o trůny, nebo třeba Příběh služebnice) jde mimo mě.

Na Netflixu si zase ráda zavzpomínám na Přátele či How I met your Mother, za pozornost ale také stojí seriály i celovečerní dokumenty z žánru „true crime“.

Než se rozhodnete, které ze služeb dáte přednost, můžete si udělat představu  o obsahu například na českém webu Filmtoro. Zde získáte i přehled o tom, jaké filmy a seriály na Netflixu mají české titulky.

Uživatelské rozhraní aplikací a funkce

Na tomto poli z mého osobního pohledu jednoznačně vítězí Netflix. Nabízí možnost vytvoření více uživatelských profilů včetně dětského, v aplikaci je jednodušší se zorientovat, její ovládání je intuitivnější a funkce bohatší – nabízí například možnost stažení obsahu pro pozdější offline zhlédnutí i širší možnosti ovládání – u HBO GO například chybí možnost posunu o 15 vteřin vpřed (lze se zde posunout pouze o 15 vteřin zpět, případně využít posuvník) nebo užitečná funkce umožňující přeskočit intro seriálu.

Obě aplikace umožňují do jisté míry zrcadlení obsahu z mobilního zařízení do televize, Netflix už ale nepodporuje AirPlay. Pokud jste majiteli Apple TV nebo chytrého televizoru s možností instalace příslušných aplikací, nemusíte tuto drobnost prakticky vůbec řešit. Já osobně používám pro zrcadlení Google Chromecast.

Cena

Obě služby nabízí novým uživatelům první zkušební měsíc zcela zdarma. Měsíční předplatné HBO GO vychází na 129 korun, v rámci jedné domácnosti lze sledovat jeho obsah na dvou zařízeních najednou.

Netflix nabízí trojici plánů za 199, 259 a 319 korun, podrobnosti naleznete v tabulce níže

screenshot 2019-06-17 v 9.39.23

Závěrem

Závěr srovnání obou služeb je vlastně logický a nejspíš vás ani nepřekvapí. Zatímco po stránce vzhledu či funkcí vítězí jednoznačně Netflix, po stránce obsahové nelze streamovací služby příliš dobře hodnotit. Tato otázka je záležitostí vkusu, a pokud si – podobně jako já – najdete na každé z platforem něco, budete si muset holt předplatit obě.

Nechme se překvapit, co přinese Apple TV+. Za sebe musím přiznat, že mě o poznání více zaujala připravovaná služba Disney+, kterou bych v České republice určitě uvítala.

Netflix vs HBO GO
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  tady se dabuje vše a lidi neumí anglicky vůbec, koukněte se do Holandska, tam nedabují ani pohádky pro děti a každý Holanďan umí anglicky solidně, protože se s tím jazykem setkává intenzivně od dětství, to je jeden důvod, a druhý je, že doba Filipovského dabingu Funese dávno skončila a dabingy jsou otřesný a to nejen tím vlastním provedením tj namluvením, ale i ten překlad je často mimo místu, a mnoho vtipných dialogů se ztratí v překladu

  Pro mě je podstatná i strašná nekvalita obrazu a zvuku na HBO. V dnešní době nabízet jen stereo a sotva Full HD s mnoha artefakty je hrozný. Oproti Netflixu, který má skoro vše 5.1 a řadu věci i 4K HDR. Rozdíl jak prase.

  HBO pro iOS i AppleTV je špatně napsaná aplikace:
  1. Zhruba každý týden se musíme znova registrovat (přes UPC).
  2. Při rychlých scénách HBO fragmentuje obraz – live po kabelu i HBO GO stream, je to stejně nekvalitní oboje.
  3. Černá barva nebo nebe obsahuje viditelné kostky.

  Vidím to na problém na straně serveru HBO. Proč? Poněvadž Netflix 4k mezitím funguje jak hodinky. Samozřejmě stačila jediná registrace a hotovo. Český titulky nedávno významně doplnili, i zpětně.

  Nebýt obsahu, HBO bych vyhodil. Výhoda je, že se jim dá zavolat na podporu a zjebat službukonající vemeno. Ne, že by to pomohlo, drak nad Kings Landing je prostě jak z Minecraftu.

  Skylink live TV – shit, který se seká (internetem to není). Sice hodně obsahu a v Češtině ale absence 4K mě odrazuje. Apple TV – obsah ve 4K ale krom toho, že platím měsíční předplatné, tak většina filmů (novějších) je plně zpoplatněná – takže jsem to vykopal ve zkušební době. HBO GO – hodně obsahu bez sekání, ale sere mě ta absence 4K!!! snad bude v brzké budoucnosti.Disney+ snad bude podobný jako skvělý Netflix. No a když si chci nějaký nový film půjčit, tak volím Rakuten TV.

celý text

Čtěte více.