Zavřít reklamu

Rusko pokutovalo Apple na 12 milionů dolarů (906,3 milionů rublů, cca 258 milionů Kč) za porušení monopolních zákonů. Jde o tvrzení, že výrobce iPhonů údajně zneužívá své dominantní postavení na trhu mobilních aplikací. V srpnu 2020 ruská federální protimonopolní služba (FAS) rozhodla, že App Store poskytuje Applu nespravedlivou výhodu v ekonomice distribuce digitálního obsahu. Podle agentury Reuters uvádí FAS ve svém úterním rozhodnutí jeden zásadní fakt, a to sice, že distribuce aplikací společnosti Apple prostřednictvím systému iOS přinesla jeho vlastním produktům konkurenční výhodu. Apple s rozhodnutím „uctivě nesouhlasil“ a plánuje se proti němu odvolat.

V srpnovém rozhodnutí bylo společnosti Apple nařízeno odstranit ustanovení ze svých zásad, která jí dala právo odmítnout aplikace z App Store. Vše začalo samotnou stížností od společnosti Kaspersky Lab (mezinárodní společnosti, která se zabývá vývojem ochranného softwaru proti počítačovým virům, spamu, útoky hackerů a jinými kybernetickými hrozbami), které byla zamítnuta aplikace Safe Kids k distribuci v App Store. Společnost sice provozuje svou činnost ve více než 200 zemích světa, své sídlo má ale v Moskvě. Byla založena už v roce 1997 a jejím zakladatelem a momentálním CEO je Jevgenij Valentinovič Kasperskij.

„Spolupracovali jsme s Kaspersky na tom, aby jejich aplikace byla v souladu s pravidly, která byla zavedena za účelem ochrany dětí,“ zní vyjádření Applu„Nyní má tato společnost v App Storu už 13 aplikací a zpracovali jsme pro ni také stovky jejich aktualizací.“ Proč aplikaci Apple zamítl, není známo. Kdyby však věděl, co za martýrium ho zase čeká, pravděpodobně by aplikaci rád do svého obchodu pustil. Ostatně není tajemstvím, že má jeho schvalovací proces drobné mezery a klidně se do App Storu protlačí i maskované kasino hry. 

Pokuta je nejnovějším pokusem Ruska získat větší kontrolu nad aktivitami technologických společností, jako je Apple. Nejen jemu ale všem společnostem, které chtějí na ruském trhu prodávat chytrou elektroniku, už dříve nařídil, že musí svým novým uživatelům při prvním spuštění zařízení předložit galerii výhradně ruských aplikací k možnému jejich instalování. Už dříve také ruští zákonodárci předložili návrh zákona, který by omezoval provizi Apple App Store na 20 % z aktuálních třiceti, a také by otevřel dveře digitálním obchodům třetích stran na platformy Applu.

.