Zavřít reklamu

Nové modely MacBooků Pro s čipy M1 Pro a M1 Max se mohou pochlubit možnostmi rychlého nabíjení, kdy se z nuly na 50 % kapacity baterie dostanou už za 30 minut. Apple ale udělal zmatek v přibalovaných adaptérech, a tak nemusí být na první pohled jasné, jakým adaptérem přes jaký konektor jaký MacBook Pro vlastně nabíjet. 

Jak 14“ tak 16“ MacBook Pro lze rychle nabíjet pomocí kompatibilního napájecího adaptéru, přičemž Apple takový přidává do většiny konfigurací nákupu. Není to ale případ základního 14“ modelu. Všechny 14“ modely MacBooku Pro totiž vyžadují ke svému rychlému nabíjení 96W adaptér. V případě koupě tohoto modelu s M1 Pro čipem s 8jádrovým CPU však dostanete jen 67W adaptér. A ten rychlé nabíjení nezvládne.

Když si však budete zařízení kupovat v Apple Online Store, tak se vám zde přímo nabízí možnost si za příplatek 600 Kč nechat přidat právě výkonnější 96W adaptér. Sáhnete-li po vyšším modelu s M1 Pro s 10jádrovým CPU, 96W USB-C napájecí adaptér s ním již dostanete v balení bez dalších nákladů. Samostatně pak 96W napájecí adaptér stojí 2 290 Kč, nicméně je aktuálně vyprodaný a Apple Online Store hlásí jeho dostupnost až za závratné 2 až 3 měsíce. 

V tomto ohledu se může vyplatit sáhnout spíše po 140W USB-C napájecímu adaptéru, který sice vyjde už na 2 890 Kč, ale doručení ukazuje „už“ v půli listopadu. Ten Apple standardně přibaluje k 16“ variantám MacBooku Pro a je trošku kontroverzní. Je to sice první adaptér na trhu, který nabízí nový vysokorychlostní standard, a který poprvé umožňuje překročit 100W nabíjení, zároveň se ale jedná o tak novou technologii, že k ní ještě neexistuje kompatibilní kabel USB-C.

Nový standard 

Když byly vyvinuty standardy USB-C, existoval i ten specifický pro nabíjení, známý jako USB-C Power Delivery (PD). Ten umožnil dodávat energii přes kabely USB-C až do 100 W. V dané době to bylo v pořádku, nároky rostly až s postupem času. Proto byl vyvinut nový standard na podporu dodávání energie až při 240 W, na němž se ostatně podílel i sám Apple. Tento nový standard je známý jako USB PD 3.1 Extended Power Range (EPR) a dodává až 48 V při 5 A, přičemž podporuje až 240 W. Aktuální řešení Applu však nabízí 28 V při 5 A a 140 W.

To znamená, že prozatím nemůžete nabít 16“ MacBook Pro 2021 skrze jeho USB-C konektory, protože kabel s USBPD 3.1 EPR ještě není nijak dostupný. Apple však tuto technologii integroval alespoň do svého nového kabelu USB-C na MagSafe 3. To znamená, že za pomoci 140W adaptéru a MagSafe 3 kabelu skutečně získáte plný výkon nabíjení, včetně uváděných 50 % nabití za 30 minut připojení počítače. Toto omezení je ale samozřejmě dočasné. Na nové specifikaci kabelu se totiž čile pracuje, a jakmile bude na trhu, můžete jej s novým 16“ MacBookem v kombinaci se 140W adaptérem směle použít.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více