Zavřít reklamu

Společnost Apple tento týden začala prodávat nový AV adaptér pro své MacBooky. Oproti předchozí verzi doznal značných změn, zejména co se týče podpory nových obrazových režimů. Na české mutaci oficiálního Apple webu ho najdete zde.

Nový USB-C/AV adaptér má na jedné straně USB-C konektor, na té druhé pak rozbočovat obsahující USB-A, USB-C a HDMI. Je to právě HDMI, které se dočkalo aktualizace. V novém adaptéru je nově HDMI 2.0, které nahrazuje starší iteraci tohoto konektoru ve verzi 1.4b.

Tato verze HDMI podporuje širší datový tok, v praxi tak umožní přenos nového obrazového režimu. Zatímco starý rozbočovat podporoval přes HDMI pouze přenos 4K/30 signálu, nový zvládne již 4K/60. Co se týče kompatibility s 4K/60 přenosem, dosáhnout na něj můžete u:

  • 15″ MacBooku Pro z roku 2017 a novějších
  • Retina iMacu z roku 2017 a novějších
  • iMacu Pro
  • iPadu Pro

Přenos 4K videa s 60 snímky za sekundu je možný u výše uvedených zařízení, které mají nainstalovaný macOS Mojace 10.14.6 a iOS 12.4 (a novější). Kromě změn v HDMI rozhraní nový rozbočovač podporuje také přenos HDR,  10bitovou barevnou hloubku či Dolby Vision. Funkcionalita USB-A a USB-C portů je stejná.

Starý model, který se prodával několik let, již v nabídce není. Nový stojí necelé dva tisíce a zakoupit si jej můžete zde.

.