Zavřít reklamu

iPhone je bezesporu skvělý pomocník. Osobně ho vnímám nejen jako telefon, ale prodlouženou ruku mé hlavy. Jsou však chvíle, kdy se potřebuji soustředit a cíleně dávám iOS zařízení do režimu Nerušit či dokonce Letadlo. Také se snažím eliminovat notifikace a sociální sítě, s čímž pomáhá například aplikace Freedom.

Na Twitteru nedávno Jan P. Martínek sdílel tip na aplikaci Forest: Stay focused, be present. Aplikace mě velmi zaujala, jelikož v principu kombinuje režim Nerušit s aplikací Freedom a zároveň nabízí něco nového. Jednoduše řečeno sázíte stromy, což asi zní divně, ale hned vysvětlím.

Forest patří mezi aplikace zaměřené na zvýšení vaší produktivity a soustředění. Představte si, že čtete knihu a nechcete být rušeni otravnými notifikacemi, nebo jste na rande a chcete se naplno věnovat svému protějšku. Aplikace je také jako stvořená pro studenty či kreativní lidi, kteří se chtějí oprostit od svého iPhonu či iPadu.

Vtip je v tom, že v aplikaci si zvolíte čas, po který se chcete soustředit. Když to splníte, tedy nepřepnete z aplikace pryč, vyroste vám nějaký keř nebo strom. Naopak pokud aplikaci vypnete, váš strom zahyne.

forest

Jakmile tedy spustíte časový interval, musíte iPhone nechat ležet na stole. Během toho se můžete dívat, jak váš strom pomalu roste. Na displeji také vidíte různé motivační hlášky. Jakmile zmáčknete tlačítko Home, okamžitě vám přijde notifikace, že strom umírá a musíte se vrátit do aplikace. Forest se zkrátka snaží, abyste iPhone nechali ležet a pracovali či dělali to, co právě chcete. A klidně to může být i cílený odpočinek, četba nebo vaření.

Minimální limit, který si v aplikaci můžete zvolit, je 10 minut, naopak nejdelší činí 120 minut. Čím větší čas si nastavíte, tím větší strom vypěstujete. Kromě stromu také na konci vždy obdržíte zlaťáky, za které si můžete koupit nové druhy stromů, například strom s domečkem, ptačím hnízdem, kokosový strom a mnoho dalších. K dispozici také máte různé relaxační melodie, které si opět můžete za zlaťáky dokoupit. Reálné peníze jsou vám ve Forest k ničemu, aplikace neobsahuje žádné in-app nákupy, což je super.

Podpora sázení reálných stromů

Každý den se také můžete podívat na své detailní statistiky, včetně pohledu do minulosti. Můžete vidět, zda se vám podařilo vysázet pořádný les nebo naopak máte samé uschlé větve. V aplikaci plníte i různé úkoly, za něž obdržíte další zlaťáky, což je celkem motivační. Úplně nejhodnotnější mi však přijde podpora reálného sázení nových stromů. Vývojáři totiž spolupracují s různými agenturami, které po světě obnovují deštné pralesy a sází nové stromy. Zlaťáky tak můžete podpořit dobrou věc. Na druhou stranu na to musíte chvíli šetřit. Reálný strom stojí i 2 500 zlaťáků.

Forest iOS

V aplikaci také nechybí bohaté nastavení a možnost synchronizace mezi zařízeními. Své dosažené úspěchy lze porovnávat s dalšími uživateli či si přidávat nové přátele. Ke každému stromu, tedy úspěchu, co se vám podařilo se koncentrovat na práci, můžete přidat i nějaký štítek a popis. Zpětně tak vidíte, co jste daný den dělali za činnosti, a to včetně přesného časového intervalu.

Forest: Stay focused, be present je vymazlená aplikace i po stránce designu. Vše je minimalistické a přehledné. Vývojáři také neustále přichází s novinkami a novými stromy, což je dobře. Je motivační pracovat a koukat vedle sebe na iPhone, kde roste například Bonsai či malý keř. Díky tomu si uvědomuji, že teď mám pracovat nebo odpočívat a iPhonu si nemám všímat.

Pokud neustále prokrastinujete a utíkáte na sociální sítě, není o čem přemýšlet. Forest: Stay focused, be present můžete v App Storu koupit za 59 korun, což je naprosto směšná částka v porovnání s tím, co aplikace nabízí.

[appbox appstore 866450515]

.