Zavřít reklamu
iWant

Patent, kam se podíváš. 6 zajímavých patentů, kterými si Apple chrání design svých obchodů

iWant

Apple má patentované leccos. Svými patenty si však jablečná firma chrání nejen technologie, které vyvíjí, ale i design vlastních obchodů, jenž se nejedna společnost snaží napodobit. Apple díky firmám jako Xiaomi nebo Microsoft, které styl jablečných obchodů nemilosrdně kopírují, postupem času usoudil, že musí jedinečnost svých prodejen zajistit i právním způsobem. A to velmi důkladně. Patentované má cupertinská společnost téměř vše, na co se v Apple Storu podíváte. Od nákupní tašky až po skleněné schody.

Jobsovy skleněné schody

Prvním a poměrně známým patentem jsou typické skleněné schody, které jsou součástí mnoha vícepatrových Apple Storů. Cupertinská firma je má patentované pod kódem USD478999S1 a Steve Jobs je u patentu uveden jako první ve skupině autorů. Schody se skládají ze tří vrstev skla, jsou připojeny titanovými spoji a vyryté laserem, díky čemuž se nesmekají a jsou neprůhledné. Schody má Apple patentované v mnoha podobách, nejnovější v podobě točitého schodiště použitého například v šanghajském obchodě.

Židle

S postupným redesignem obchodů podle představ týmu Angely Ahrendts, která má Apple Story ve své kompetenci, se v prostorách určených pro výukové programy začaly objevovat dřevěné židle ve tvaru krychle. Ani u nich nenechal Apple nic náhodě a lze je najít jako patent USD805311S1.

Papírová nákupní taška

Patentu US20160264304A1 z roku 2016 se dostalo velké publicity. Skutečnost, že si kalifornský technologický gigant zažádal o patent na něco tak běžného, jako je papírová nákupní taška, tehdy překvapila i britský The Guardian. V patentu je uveden například minimální podíl recyklovaného papíru nebo přesný popis jednotlivých částí tašky i postupů výroby. Výroba šetrnější k životnímu prostředí tak byla pravděpodobně hlavním záměrem tohoto patentu.

Architektura

Žádný z ostatních patentů by neměl smysl, kdyby nebyl patentován obecný vzhled jeblečných obchodů. Patent USD712067S1 nazvaný jednoduše Building zobrazuje skleněnou krychli s logem Applu. Jde téměř o popis známého obchodu na Fifth Avenue v New York City, ale vztahuje se samozřejmě na všechny, kdo by chtěli jakkoli design napodobit. Existuje mnoho dalších patentů v různých variantách, kterými si Apple chrání vnější i vnitřní vzhled svých obchodů, ten nejnovější například zachycuje velké otočné skleněné dveře, které umožňují otevřít celou jednu stěnu a jsou k vidění v nově otevřených obchodech.

Genius Grove

Relativně nově jsou součástí Apple Storů živé stromy v části obchodu nazvané Genius Grove. Jablečná firma si nechala patentovat jak celý koncept části obchodu se stromy, tak i samotný vzhled květináčů. Genius Grove je nová verze bývalého Genius Baru a k proměně došlo, protože bary jsou podle Angely Ahrendts hlučné a nová verze má působit lákavým a uklidňujícím dojmem.

Stojánky pro iPady a Apple Watch

Apple má patentované i nejmenší detaily ve svých prodejnách. Výjimku nedostaly ani stojánky, na nichž jsou položené iPady nebo bílé desky, do nichž jsou zapuštěné Apple Watch a slouží k objevování jejich softwaru. Patent USD662939S1 zobrazuje průhledný stojánek, USD762648S1 potom chrání desky sloužící k předvádění jablečných hodinek.