Zavřít reklamu

Samsung v rámci své letní akce Galaxy Unpacked nepředstavil jen skládačky Galaxy Z Flip5 a Z Fold5 či tablety řady Galaxy S9, ale také nové hodinky. Jedná se o Galaxy Watch6 a Watch6 Classic, kterými zcela rozboural loňskou strategii, a to nejen svou, ale i tu Applu. 

Apple Watch vládnou světu, a nic na tom nemění ani ten fakt, že je možné používat je jen s iPhony. U Galaxy Watch je to jiné. Jedou na platformě Wear OS Googlu, kdy je můžete spárovat s jakýmkoli Android telefonem s patřičnou verzí operačního systému. Jako na truc už je ale nespárujete s iPhony. I tak mají ale větší dosah, protože Androidu je na světě obecně více. Jen ta popularita hodinek není samozřejmě taková i proto, že zde panuje větší konkurence.

V loňském roce vsadili oba úhlavní nepřátelé na sportovce. První na řadě byl Samsung, který samozřejmě chtěl Apple opět předběhnout, a proto ostatně pořádá letní akce, na kterých obvykle představuje nejen skládačky ale právě i hodinky. Dočkali jsme se tedy generace hodinek Watch5, kdy klasický model doprovodil ještě model Watch5 Pro. Ten byl zaměřený na dlouhou výdrž a odolnost, proto byl z titanu a na jedno nabití měl vydržet i více jak tři dny. Sklo přitom bylo safírové, aby hodinky zvládly i tvrdší zacházení. Zbavily se přitom ale populární mechanické otočné lunety, kterou jste v modelu Watch4 Classic ovládali prostředí. 

Apple samozřejmě kontroval. Vyjma základní série představil i první model Apple Watch Ultra. I zde je safír, i zde je pouzdro z titanu, i zde je kladený důraz na výdrž (tedy co to jen jde). Nové generace hodinek Applu nás čekají až v září, nicméně informace o nich jsou poměrně útržkovité, respektive od nich neočekáváme žádné převratné novinky. Velkou neznámou je i to, jestli přijdou Ultry 2. generace. V tomto měl tedy Samsung jasno. Nástupce modelu Pro prostě nepředstavil, a místo toho přišel nástupce modelu Watch4 Classic. 

Návrat ke kořenům 

Galaxy Watch4, Watch5 a Watch6 jsou si podobné jako vejce vejci. Vycházejí ze stejného designu a jen se evolučně vylepšují, do jisté míry tedy razí cestu Apple Watch, které Apple také inovuje jen možná minimálně, kdy zlepšuje čip a sem tam upraví velikosti a displej. Ten ve Watch6 je oproti loňskému modelu skutečně větší, protože se razantně zmenšil rámeček (o 30 %), i když velikost hliníkového pouzdra zůstala. Je to rozhodně fajn, protože hodinky tak vypadají dospěleji a zobrazí více informací. 

Samozřejmě je tím zajímavějším model s přídomkem Classic. Galaxy Watch6 Classic tak navazují na 2 roky starý model, a navazují velice povedeně. I zde se zvětšoval displej, i zde se zlepšoval čip, mechanická luneta je ale trošku tenčí, takže hodinky mají patřičně velký displej při zachování zajímavého ovládacího prvku. Ten se ovládá velice dobře a jednoduše, a to lépe jak korunka na Apple Watch, i když funkci v mnohém plní stejnou. 

Tím, že je větší a dostupný kolem ciferníku se s ním manipuluje lépe než zmíněnou korunkou. Toto řešení by ale samozřejmě na Apple Watch vzhledem k tvaru pouzdra použít nešlo, a neříkám, že bych jej tam i chtěl. Je nicméně fajn vidět něco jiného, co jen nekopíruje stávající. Pouzdro zde zůstalo ocelové, takže titanem disponuje jen loňský model Pro. Ten nicméně v portfoliu zůstává a je pořád brán za jeho vrchol. Zákazníci tak mají poměrně pěknou možnost výběru. 

Pro lepší spánek

Samsung se se svými Galaxy Watch chce razantně zaměřit na zlepšení spánku jejich nositelů. Přišel proto s širokou paletou pohodlných řemínků s předělaným jejich uchycením, které je ale přece jen v mnohém klasické. Jsou zde totiž typické stěžejky o rozměru 20 mm, které po stisku tlačítka na řemenu zasunou své čepy a vy tak můžete řemen snadno nasadit nebo sundat. Stejně tak můžete použít jakýkoli jiný řemen, který máte doma nebo koupíte v hodinářství. Žádné proprietární řešení, jako to mají Apple Watch, tak Samsung nechce a je to dobře.

K tomu spánku je ale důležitější zmínit, že Samsung předělal senzory na spodní straně hodinek. Ty v noci totiž už zeleně neblikají ale vyzařují infračervené světlo, které uživatel nevidí a nebudí ho. To je rozhodně fajn a měli by se v tomto ohledu Samsungem inspirovat i jiní výrobci. Ceny startují na 7 499 Kč za 40mm verzi Watch6 či 9 999 Kč za 43mm Watch6 Classic. K dispozici jsou i LTE verze. Nové Galaxy Watch6 a Watch6 Classic předobjednáte u Mobil Pohotovosti vůbec nejvýhodněji, a to díky výkupnímu bonusu až 3 000 Kč a splátek bez navýšení, které můžete využít dokonce, i pokud budete měnit staré smartwatch právě za novinku od Samsungu. Právě díky tomu vás nové Galaxy Watch6 (Classic) vyjdou doslova jen na pár stovek měsíčně. Více na mp.cz/samsung-novinky.

.