Zavřít reklamu

„Samsung porazil Apple a stal se nejvýdělečnějším výrobcem telefonů.“ Články v podobném duchu se v průběhu víkendu objevovaly na internetu v hojném počtu. Apple si doposud i přes nižší podíl na trhu udržoval dominantní postavení, co se týče zisku z prodeje mobilních telefonů, většinou s více jak 70 procenty, proto se zdála zpráva velice překvapivá. Jak se však ukázalo, jednalo se pouze o překroucená čísla a zásadní chyby při amatérské analýze dvou subjektů – firmy Strategy Analytics a Steva Kovache z Business Insider. AppleInsider rozkryl celou analogii:

Business Insider report Apple Samsung

Vše odstartovala analytická firma Strategy Analytics svým „výzkumem“, podle kterého se Samsung stal nejziskovějším výrobcem telefonů na světě. Této tiskové zprávy se chopil Steve Kovach, známý to šiřitel v poslední době oblíbeného námětu o zhoubě Applu píšící pro Business Insider. Server vydal článek „Samsung měl zisk o 1,43 miliard vyšší než Apple za poslední čtvrtletí“ aniž by si ověřil fakta. Jak se totiž ukázalo, Kovach srovnával zisk Applu po zdanění a zisk Samsungu před zdaněním, na což jeden ze čtenářů upozornil. Článek byl posléze přepsán, mezitím jej však převzalo několik velkých serverů.

Po prozkoumání původní zprávy Strategy Analytics zjistil AppleInsider další zásadní chyby, které se dopustila tentokrát analytická firma. V první řadě srovnávala zisk z iPhonů se zisky Samsungu z telefonů, tabletů a počítačů. Samsung má několik divizí, jejichž výsledky rozkrývá zvlášť. Divize IM Mobile, která je v analýze zahrnuta, má dvě části, „Handsets“ a „Networking“. Strategy Analytics zahrnula do svého srovnání zisk, který vygenerovala pouze ta část, která nespadá pod síťové prvky, tedy 5,2 z 5,64 miliard dolarů, ovšem zcela ignorovala to, že pod „Handsets“Samsung počítá jak telefony, tak tablety a osobní počítače. Buď tedy analytici počítají s tím, že z tabletů a počítačů Samsung žádný zisk nemá, nebo se zásadním způsobem přehlédli.

Aby toho nebylo málo, výpočet zisku Applu z prodeje iPhonů je také velice pochybný. Apple neuvádí výši zisků z jednotlivých zařízení ani jednotlivé marže. Pouze procentuální podíl zařízení na příjmu a průměrnou marži (plus samozřejmě výši příjmů a zisků). Strategy Analytics uvádí odhadovaný zisk 4,6 miliard dolarů. Jak k tomuto číslu přišli? iPhone se přičinil na příjmech 52 procenty, vzali tak výši zisků před zdaněním a jednoduše ji vydělili dvěma. Takovýto výpočet by byl korektní jen tehdy, kdyby měl Apple na všech produktech stejnou marži. Což zdaleka nemá a číslo tak může být výrazně vyšší.

A výsledek této zbastlené analýzy následované stejně pochybným článek na BusinessInsider? 833 tisíc nalezených výsledků v Googlu na slovní spojení „Strategy Analytics profits Apple Samsung“, což je třikrát více než v případě falešné zprávy, že Samsung zaplatil pokutu Applu ve výši miliardy dolarů v mincích. Naštěstí mnoho velkých serverů opravilo původní zprávu a vzali v potaz zjištěné skutečnosti. I takto může vypadat uměle vytvořená novinářská senzace založená na mizerné analýze.

Zdroj: AppleInsider.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.