Zavřít reklamu

Není tomu tak dávno, co světlo světa spatřila hra Samurai II s podtitulem Vengeance pro naše přenosná jablečná zařízení. Nyní přichází i na naše oblíbené počítače. Jak se konverze na Mac OS povedla této brněnské firmě? Pojďme se na to podívat na následujících pár řádcích.

iPhone verzi této hry jsem recenzoval nedávno (naleznete ji zde). Stručně si zopakujeme dějovou zápletku.

Příběh je vskutku jednoduchý. Navazuje na díl první. Pokud se ho chystáte dohrát a nechcete se připravit o překvapení, přeskočte tento odstaveček. Tehdy se náš hlavní hrdina, samurai Daisuke, vydal chránit vesničany před zlým samuraiem Lordem Hattoro a jeho dvěma poskoky. Cestou se seznámil s mladou slečnou, přeskočila jiskra, avšak slavný happy end se nekonal. Sice zabil hlavního záporáka, ale slečna byla zabita také. Jeden z těch dvou pohůnků utekl a zde začíná díl druhý. Daisukemu se zatmělo před očima a vyráží se pomstít a samozřejmě po svém, takže se opět bude brodit krví.

Tématicky je hra velmi dobře udělána, už od jejího prvního vydání na iPhone. Podíváte-li se na imaginární příběh ze starodávného Japonska, kolik takových her jste v životě hráli? Atmosféra je dovedena k dokonalosti speciální manga grafikou a hlavně tím, že opravdu „bojujete“ jako samurai. Čili žádné zdlouhavé mlátičky, ale pokud například padnete na nechráněného nepřítele (stojí k vám zády), je to otázkou jednoho zmáčknutí a nepřítel se sune k zemi na dvě a více částí. Samozřejmě je vše podmalováno zajímavou a svižnou hudbou, která dokresluje celou atmosféru. Příběh je vykreslen pomocí komixu, který nám odvypráví celý příběh, který je trochu krátký, ale zábavný pro opakované hraní.

Grafika je vyvedena k dokonalosti. Oproti iPhone je ve vyšším rozlišení a přibyly i nějaké grafické efekty navrch. Docela mne potěšilo, že hra běhá plynule na mém MacBooku Pro Late 2008. Což bylo milé překvapení oproti době, kdy jsem hrál na Windows a grafika, která nebyla o nic lepší než na Amize 500, nešla na mém PC ani spustit. Hru hraji v rozlišení 1440×900 pix, na plné detaily a nestalo se mi, že by mi byť jedinkrát cukla. Jediné, co mi v tomto ohledu na hře vadí, je to, že si hra není schopna pamatovat jedno nastavení. Pamatuje si rozlišení i detaily, ale vždy při spuštění se automaticky zaklikne „okenní mód“.  Já to musím odkliknout, abych se dostal do celoobrazovkového režimu.

Jak jsem psal v předchozí recenzi, hudbu bych si samostatně nepustil, ale u hry funguje skvěle. Je ale zajímavé, že až když jsem hrál tuto verzi, kde je hudba naprosto stejná, tak se mi při některých tónech spouštěla v hlavě hudba ze hry Prince of Persia: Sands of Time a já nevím proč. Zvuky jsou pěkně provedené, nevím kde byly samplovány, nebo jak se k nim chlapci z Madfinger Games dostali, ale dokreslují atmosféru. Bohužel jsem tuto hru hrál hodněkrát, což se projevilo tím, že se hudbu snažím pokud možno vypnout.

Hratelnost je také dobrá. Postavu jsem měl pod kontrolou i na klávesnici, což nebývá obvyklé. Lze pro ovládání použít i gamepad, ale bohužel jsem neměl šanci vyzkoušet. Nemám výhrad.

Hra je převedena skvěle avšak vlastníte-li iPhone verzi, myslím, že si vystačíte bohatě s ní. Pokud chcete hrát tuto hru i ve větším rozlišení, nebo pokud nevlastníte hru pro iZařízení a máte rádi akční hry, je tato hra pro vás jako stvořená.

Samurai II: Vengeance - 7,99 €
.