Zavřít reklamu

Již nějakou dobu je řada uživatelů přesvědčená o tom, že aplikace Facebook a Instagram disponují schopností odposlouchávat smartphony a na základě odposlechnutých konverzací zobrazovat odpovídající reklamy. Mnoho lidí již zažilo situaci, kdy s někým hovořili o nějakém výrobku, a reklama na něj se následně objevila na jejich sociálních sítích. Takovou zkušenost má například i moderátorka Gayle King, která má na stabici CBS na starost pořad This Morning. Přizvala si tedy do studia šéfa Instagramu Adama Mosseriho, který jí tuto teorii nepřekvapivě vyvrátil.

Gayle King se v rozhovoru zeptala na něco, co již proběhlo hlavou nejednomu z nás:“Můžete mi pomoci pochopit, jak je možné, že s někým mluvím o něčem, co bych chtěla vidět nebo zakoupit, a v mém Instagramovém feedu se najednou zobrazí příslušná reklama? Nehledala jsem to. (…) Přísahám … že nasloucháte. A vím, že řeknete, že tomu tak není.“

Odpověď Adama Mosseriho na toto nařčení se dala celkem předpokládat. Mosseri uvedl, že Instagram ani Facebook nečte zprávy svých uživatelů a neposlouchá přes mikrofon jejich zařízení. „Dělat to by bylo z mnoha důvodů opravdu problematické,“ prohlásil, a vysvětlil, že zmíněný jev může být jednoduše dílem náhody, přišel ale také s o něco komplexnějším vysvětlením, podle kterého často mluvíme o věcech proto, že nám utkvěly v hlavě. Jako příklad uvedl restauraci, které si uživatelé mohli na Facebooku či Instagramu všimnout, která se zapsala do jejich povědomí, a která může „vybublat na povrch až později“.

S důvěrou moderátorky se nicméně nesetkal ani po tomto vysvětlení.

Jaký je váš názor na možné odposlouchávání zmíněnými aplikacemi? Zažili jste někdy něco podobného?

Facebook Messenger
Zdroj: Unsplash

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více