Zavřít reklamu

V poslední době se v poměrně velké míře řešení takzvaný sideloading na iOS aneb instalace aplikací a her z neoficiálního zdroje. Jablíčkáři mají v současné chvíli pouze jednu možnost, jak na své zařízení dostat novou appku, a tím je samozřejmě oficiální App Store. Apple proto dnes na své stránce věnující se soukromí zveřejnil zajímavý dokument, který pojednává o tom, jak důležitou roli zmiňovaný App Store má a jak by sideloading ohrozil soukromí a bezpečí uživatelů.

Takto Apple propagoval soukromí na veletrhu CES 2019 v Las Vegas:

Tento dokument dokonce cituje loňskou zprávu od firmy Nokia s názvem Hreat Intelligence Report, která tvrdí, že na Androidu je 15x více škodlivého softwaru než na iPhonu. Kamenem úrazu je přitom asi každému jasný. Na Androidu si totiž aplikaci můžete stáhnout odkudkoliv a pokud ji nechce mít z oficiálního Obchodu Play, stačí ji vyhledat někde na internetu, případně na warez fóru. V tomto případě ale přichází obrovský risk bezpečí. Kdyby sideloading musel dorazit i do iOS, znamenalo by to příliv nejrůznějších hrozeb a značné ohrožení nejen bezpečí, ale také soukromí. Jablečné telefony jsou totiž plné fotografií, dat o poloze uživatele, finančních informací a dalších. Tímto by útočníci získali příležitost se k datům dostat.

iPhone soukromí gif

Apple také dodal, že povolení instalace aplikací a her z neoficiálních zdrojů by uživatele donutilo přijmout jakési bezpečnostní rizika, se kterými by zkrátka museli souhlasit – jiná možnost by jednoduše nezbyla. Některé aplikace potřebné například pro práci či školu by dokonce mohly zmizet z App Storu úplně, což by teoreticky mohli využít scammeři a dostat vás tak na velice podobnou, ale neoficiální stránku, díky čemuž by získali přístup do vašeho zařízení. Obecně by tak jablíčkářům značně klesla důvěra v systém jako takový.

Zajímavostí pak také je, že tento dokument přichází jen pár týdnů po soudních slyšeních mezi Applem a Epic Games. Na těch se mimo jiné zabývali právě i tím, že na iOS se nedostanou aplikace z jiných než oficiálních zdrojů. Řeč také došla na to, proč je sideloading povolený na Macu, ale na iPhonu představuje problém. Na tento dotaz reagovala pravděpodobně nejoblíbenější tvář Applu, viceprezident pro softwarové inženýrství Craig Federighi, který uznal, že zabezpečení jablečných počítačů není perfektní. Rozdíl je ale v tom, že iOS má podstatně větší uživatelskou základnu, a proto by byl tento krok katastrofický. Jak to celé vnímáte vy? Myslíte, že nynější přístup Applu je správný, nebo že by se měl sideloading povolit?

Celou zprávu naleznete zde

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Těžko říct, jak by to měalo být. Já samozřejmě Apple chápu a je mi jasné, že to dělají v zásadě i proto, aby si víc nahrabali. Pokud ale přitom výsledkem je i to, že je to bezpečnější, tak je mi to prostě jedno. Možná by se to dalo vyřešit i tak, že by při prvotním spuštění iPhonu si uživatel vybral, jestli chce nebo nechce sideloading povolit a pak už by to až do vymazání a opětovného spuštění a nastavení iPhonu nemohl změnit. Já sám nevím, jestli bych to udělal, protože i když podle mě tomu opravdu rozumím, tak stejně nemůžu vyločit, že se nenechám nachytat něčím, jako je třeba známý Mackeeper, který prostě je vytvořený tak šikovně a ten jejich marketing je tak skvělej, že běžnej člověk opravdu nemá šanci poznat, že je to šmejd, kterej nic nedělá a je potom velmi těžké se toho zbavit.

    jj, s mackeeperem si uzil kde kdo svoje…

    Jako mne ani nic nevhybi, nove appky v podstate uz neinstaluju, dohromady jich aktivne pouzivam tak 20

    Ale chapunze pokud je cloveku 20let, ma prvni iphone, je zavisly na socialnich sitich a hrach tak je ohrozenej tim digi bordelem okolo

celý text

Čtěte více.