Zavřít reklamu

Řada z vás si jistě vzpomíná na dobu, kdy lokálnímu trhu se smartphony dominoval Google se svým operačním systémem Android. Mým prvním smartphonem byl například HTC Dream (Android G1) s operačním systémem Android Donut, ještě předtím jsem vlastnila Nokii se Symbianem. Zatímco dnes se o podíl na příslušném trhu dělí iOS s Androidem, kdysi tu byly i platformy jako Windows Mobile nebo BlackBerry OS, který se jednu dobu těšil poměrně velké oblibě.

Důvodů, proč nakonec na trhu setrval jen Apple a Google, je hned několik. Jedním z nich je ten, že se jejich tvůrci nesnažili uživatelům říkat, co mají se svými smartphony dělat, a nechali je do jisté dělat si to, co sami zákazníci chtěli. Je zajímavé, že každá z firem k tomu ale přistupuje rozdílně.

Než Apple spustil v roce 2008 svůj App Store, neexistoval jednoduchý a přímý způsob, jak do svého smartphonu dostat software třetí strany. Uživatelé neměli k dispozici žádný online zdroj aplikací přímo na svých zařízeních – bylo zapotřebí připojit telefon k počítači, na něm najít požadovaný software, stáhnout nejprve do počítače a poté synchronizovat s telefonem. Apple i Android ale zavedli své vlastní obchody s aplikacemi – i když se od sebe obě platformy liší – a přinesli je uživatelům přímo do jejich mobilních telefonů.

Platforma iOS je oproti Androidu značně uzavřená a důkladně kontrolovaná. Stejně jako všechno ostatní má i tato uzavřenost své výhody i nevýhody. Na své si u Applu přijdou zejména ti, kterým hodně záleží na vlastním soukromí a bezpečí, a kteří jsou rádi, že jim o ně někdo postará. Pokud si to přejete, ukládá váš iPhone na Klíčence hesla k webům a aplikacím. Dostat se k nim není jednoduché – musíte použít ověření prostřednictvím Face ID nebo Touch ID. Apple ale u Klíčenky zavedl jedno sofistikované bezpečnostní opatření, díky kterému jsou vaše hesla v relativním bezpečí i v „odemčeném“ stavu.

  • Zkuste na svém iPhonu spustit Nastavení -> Hesla a účty -> Hesla webů a aplikací.
  • V seznamu vyberte libovolnou položku a klepnutím na ni zobrazte příslušné heslo.
  • Udělejte screenshot obrazovky a prohlédněte si ho v galerii fotoaparátu.

Určitě jste si ihned všimli, že heslo ze screenshotu jednoduše zmizelo. Na tuto zajímavou funkci přišel jeden z uživatelů diskusní platformy Reddit. Operační systém Android sice v některých verzích nabízí podobnou funkci – umí „vygumovat“ hesla, uložená v prohlížeči Chrome – nejedná se ale o totožný systém.

iPhone hesla webu a aplikaci fb

Zdroj: BGR

.