Zavřít reklamu

iPhony jsou právem považovány za jedny z nejlepších telefonů vůbec, které však trpí čelí nemalé kritice za svůj napájecí konektor Lightning. Ten je dnes považován již za zastaralý, čemuž se vlastně nemůžeme ani divit. Apple jej totiž představil společně s iPhonem 5 v roce 2012. Právě tehdy nahradil 30pinový konektor a výrazně posunul technologii vpřed, obzvláště tedy v případě, když si jej srovnáme s tehdejším Micro USB, které jsme mohli najít u konkurence. Na rozdíl od něj jde Lightning připojit z jakékoliv strany, nabízí solidní odolnost a na svou dobu měl i parádní přenosové rychlosti.

Doba však popošla vpřed a konkurence, prakticky u všech typů zařízení, vsadila na dnes univerzální standard USB-C. Stejně jako Lightning jej lze připojit z obou stran, avšak výrazně se zde navyšují celkové možnosti. Právě proto jablíčkáři neustále spekulují nad tím, zdali Apple od svého Lightningu konečně neupustí a nepřejde na řešení v podobě USB-C, na které mimo jiné vsadil i u iPadů Pro/Air a svých Maců. Jenže jak to tak vypadá, v dohledné době se něčeho takového nedočkáme. Na druhou stranu se nabízí zajímavá otázka. Skutečně potřebujeme Lightning?

Proč Apple nechce upustit od Lightningu?

Než se podíváme na samotné jádro věci, respektive zdali bychom jako jablíčkáři skutečně potřebovali USB-C, je na místě si vysvětlit, proč se Apple jeho implementaci zuby nehty brání. Výhody USB-C jsou totiž nezpochybnitelné a jednoduše tak můžeme říct, že Lightning doslova strká do kapsy. Ať už v oblasti rychlosti nabíjení, možnostech přenosu, propustnosti a dalších. Na druhé straně má však Apple ve svém konektoru nemalé peníze. Pomalu celý trh s příslušenstvím, které využívá právě tento port, spadá pod cupertinského giganta. Pokud totiž danou věc vyrábí jiný výrobce, tak i přesto musí Applu platit licenční poplatky, bez čehož nemůže získat oficiální certifikaci MFi nebo Made for iPhone. To se samozřejmě netýká neoficiálních kusů, jež navíc mohou být i nebezpečné.

Nemusí to být však nutně jen o penězích. Lightning je ve srovnání s USB-C podstatně odolnější a nehrozí mu takové nebezpečí poškozením. Někteří uživatelé si totiž konkrétně stěžují na jazýček tohoto konektoru (u samice), který se teoreticky může zlomit. Jelikož je navíc skrytý v zařízení, existuje tak riziko, že jen kvůli konektoru nebude možné zařízení používat. Pokud bychom tedy pominuli možnost bezdrátového nabíjení přes standard Qi, čímž se samozřejmě nedá vyřešit synchronizace/přenos dat.

Potřebujeme USB-C na iPhonech?

Jak už jsme zmínili výše, USB-C se z hlediska možností jeví jako jasná budoucnost. Je podstatně rychlejší – jak při přenosu dat, tak i u nabíjení – a dokáže si (u některých verzí) poradit i s přenosem videa a řady dalších. Teoreticky by tak iPhony bylo možné připojit prostřednictvím jejich vlastního konektoru, bez jakékoliv redukce, přímo k monitoru či televizi, což zní poměrně dobře.

Jako hlavní benefit přechodu na tento standard se však zmiňuje něco jiného, co s technickou stránkou nemá prakticky vůbec nic společného. Z USB-C se totiž poměrně rychle stává novodobý standard, kvůli čemuž tento port najdeme u stále více zařízení. Ostatně ani Applu není úplně cizí. V posledních letech se totiž jablečné počítače spoléhají téměř výhradně na USB-C (Thunderbolt) porty, díky kterým je možné připojit periferie, huby, případně daný Mac rovnou i nabíjet. A právě v tomto tkví největší síla USB-C. S jedním kabelem a adaptérem je teoreticky možné obsloužit všechna zařízení.

Lightning iPhone 12
Lightning/USB-C kabel

Mít možnost použít jeden kabel na všechna zařízení zní určitě krásně a nebylo by na škodu tuto možnost mít. I přesto si drtivá většina uživatelů s Lightningem bohatě vystačí a prakticky s ním tak nemá žádný problém. Svůj základní účel totiž dokáže splnit na jedničku. Zároveň tu zrovna máme pomalý přechod směrem k rychlonabíjení, kvůli čemuž stále více jablíčkářů používá Lightning/USB-C kabel. K tomu je samozřejmě potřeba USB-C adaptér a lze tedy použít i ten od zmiňovaných Maců. Uvítali byste USB-C na iPhonech, nebo vám na tom nezáleží a raději preferujete odolnost Lightningu?

.