Zavřít reklamu

Telefony Apple iPhone si za poslední roky prošly nevídanou evolucí. Konkrétně jsme se dočkali pokročilých čipů, skvělých displejů, prvotřídních fotoaparátů a řady dalších povedených vychytávek, které nám celkově usnadňují náš každodenní život. Zmiňované lepší čipsety současné telefony obdařily nevídaným výkonem. Právě díky tomu jsou iPhony teoreticky schopné rozjet i takzvané AAA herní tituly a poskytnout tak uživateli víceméně plnohodnotný herní zážitek. Jenže problém je v tom, že se nic takového zkrátka neděje.

Ačkoliv dnešní iPhony disponují poměrně solidním výkonem a bez sebemenších potíží by si mohly poradit s řadou pořádných her, tak jednoduše máme smůlu. Vývojáři nám totiž takové hry neposkytují a pokud chceme plnohodnotný herní zážitek, musíme se usadit k počítači či herní konzoli. Ve finále je to ale logické. Uživatelé totiž nejsou zvyklí chodit pro gaming na mobilní telefony, stejně tak nejsou ochotni za hry na mobil platit. Když k tomu ještě přidáme podstatně menší obrazovku, dostaneme solidní důvod, proč se vývojářům samotný vývoj zkrátka neoplatí. Tohle se zdá být asi nejlepším vysvětlením. Jenže pak je tady ještě jedno zařízení, které tyto důvody kompletně podkopová. Herní handheld konzole Nintendo Switch nám totiž už roky ukazuje, že to jde i s menším displejem a svou cílovou skupinu to má.

Když funguje Switch, proč by nefungoval iPhone?

Herní konzole Nintendo Switch je tady s námi již od roku 2017. Jak už bylo zmíněno, jde o handheld zařízení zamířené přímo na hry, které svému uživateli dokáže poskytnout dobrý herní zážitek i na cestách. Jádrem je v tomto případě 7″ displej a samozřejmě ani nechybí možnost konzoli propojit s televizí a gaming si užít ve velkém. Samozřejmě s ohledem na velikost a další aspekty je nutné počítat s řadou nejrůznějších kompromisů na straně výkonu. Právě toho se řada lidí obávala, aby vinou slabšího výkonu celý koncept produktu nevymřel. Jenže to se nestalo, ba naopak. Switch si stále získává přízeň hráčů a celkově by se dalo říct, že funguje perfektně.

Nintendo Switch
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Právě proto se mezi jablíčkáři otevřela poměrně ostrá diskuze. Jak už bylo uvedeno, když to zvládá konkurenční Switch, proč by nám stejné/podobné možnosti nemohl poskytnout i iPhone. Dnešní iPhony totiž disponují perfektním výkonem a potenciál na AAA tituly tak mají. Navzdory tomu je mobilní platforma přehlížena, a to i přesto, že jde víceméně o velice podobná zařízení. Pojďme si proto nyní v rychlosti porovnat iPhone a Switch.

iPhone vs. Switch

Jak už jsme zmínili výše, Nintendo Switch si zakládá na 7″ displeji (k dostání i Switch OLED) s rozlišením 720p, který je doplněn procesorem NVIDIA Tegra, baterií s kapacitou 4310 mAh a 64GB úložištěm (se slotem pro paměťové karty). Určitě ale nesmíme zapomenout zmínit dokovací stanici s LAN portem a HDMI konektorem pro přenos obrazu do televize. Co se pak týče ovládání, po stranách konzole se nachází ovladače zvané Joy-Con, s jejíchž pomocí lze Switch ovládat ve všech režimech – dokonce i při offline hraní s přáteli.

Pro srovnání si můžeme vzít do parády iPhone 13 Pro. Tento telefon nabízí 6,1″ displej (Super Retina XDR s ProMotion) s až 120Hz obnovovací frekvencí a rozlišením 2532 x 1170 při 460 pixelech na palec. O výkon se zde stará vlastní čipset Apple A15 Bionic, který dokáže potěšit svým 6jádrovým procesorem (se dvěma výkonnými a 4 úspornými jádry), 5jádrovým grafickým procesorem a 16jádrovým procesorem Neural Engine pro lepší práci s umělou inteligencí a strojovým učením. Z hlediska výkonu je iPhone na míle napřed. Na první pohled tak iPhone výrazně předbíhá možnosti konkurence. Proto je nutné vzít v potaz cenu. Zatímco lepší Nintendo Switch OLED pořídíte již kolem 9 tisíc korun, na iPhone 13 Pro si budete muset připravit přinejmenším necelých 30 tisíc korun.

Gaming na iPhonech

Bránit se slovy, že takzvané AAA tituly nelze hrát na zařízeních s menším displejem, přímo vyvrací existence herní handheld konzole Nintendo Switch, která se celosvětově řadí nemalé skupině fanoušků, kteří na tuto přenosnou hračku rozhodně nedají dopustit. Uvítali byste příchod těch nejlepších her i pro iPhone a byli ochotni za ně zaplatit, nebo se podle vás jedná o zbytečnost?

Diskuze k článku

    Jakožto mnohaletý fanoušek Nintenda to řeknu jednoduše: úspěch Nintenda není o hardwaru a nikdy nebyl. Nintendo bylo vždy výkonově nejslabší v dané generaci konzolí. V jediném případě se pokusilo o vysoký výkon (konzole Nintendo 64) a prodejně to dopadlo katastrofou.

    Úspěch Nintenda je o hrách. Kdo si jednou zkusil zahrát Super Mária, Zeldu, Mario Kart nebo Pokémony, tak pochopí. To jsou hry, kde není na prvním místě grafika a výkon, ale na prvním místě je hratelnost. To samé platí o současné generaci Switche.

    Proto je naprosto zbytečné srovnávat hardware Switche a hardware iPhonu. Tam se žádný problém nenachází. Ale zakopaný pes je v tom, že na jiné platformy nejsou tak zábavné hry a vypadá to, že to je mnohem větší ořišek než udělat výkonný hardware.

    Pred par rokmi som cital rozhovor s nejakym vyvojarom ktory v skratke povedal ze telefon nie je herna platforma i napriek vykonu nie je mozne hry dostatocne optimalizovat tak ako na hernu konzolu (switch). A mnoho krat pri portoch velkych hier bolo treba vela optimalizacie a uprav.

celý text

Čtěte více